Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kousek, který není z Plejád

Hubblův kosmický dalekohled se opět jednou pochlapil a vyfotil podivuhodně propletený oblak mezihvězdné látky, likvidovaný průchodem jedné z nejjasnějších hvězd Plejád.

Ilustrační foto...Tuhle hvězdokupu snad není nutné představovat: Leží jenom 380 světelných roků daleko a při pohledu bez dalekohledu vypadá jako skupina několika stálic, tak trochu připomínající Velký vůz. Však si ji také někteří pletou s "Malým vozem".

Když se ale na Plejády podíváte triedrem či jiným dalekohledem s velkým zorným polem, zahlédnete až několik desítek jiskřivě bílých stálic poházených na nebi v oblasti o průměru asi dva a půl stupně -- tedy zhruba pěti měsíčních úplňků. Na velmi tmavé obloze, s dobrým přístrojem a ještě lepším zrakem, se vám může dokonce poštěstit zahlédnout v okolí jedné z Plejád -- Meropé -- nenápadnou mlhovinu.

Nádherné záběry z fotografických komor ukazují, že podobnou ozdobu mají i ostatní stálice této hvězdokupy. Dokonce lze říci, že prach rozptylující světlo horkých hvězd, obklopuje celé Plejády.

Podobné závoje přitom sledujeme i u jiných hvězdokup -- jde o pozůstatky materiálu, ze kterého se před časem tvořily dnes pozorované stálice. Plejády jsou ale výjimkou -- v současnosti jenom úplnou náhodou prolétají rychlostí kolem desíti kilometrů za sekundu oblakem plynu a prachu, jenž osvětlují podobně, jako pouliční lampy mlhu či kouř kolem sebe. Už jenom proto, že se stáří téhle skupiny odhaduje na 90 milionů roků. Za tu dobu se dostaly už hodně daleko od místa svého zrodu.

Historické záznamy ukazují, že mlhovinu v okolí Merope (označovanou jako NGC 1435) objevil v šedesátých letech devatenáctého století Wilhelm Tempel. Zhruba o třicet roků později si v těsné blízkosti hvězdy všiml Edward Barnard izolované skvrnky (IC 349). Jelikož oba objekty dělí jenom půl úhlové minuty, je většinou IC 349 beznadějně utopena v záři nápadnější stálice.

Přesto se od té doby na ni -- prostřednictvím řady detektorů -- podívali i jiní hvězdáři. IC 349 či tzv. Barnardova mlhovina u Merope, leží zhruba šest setin světelného roku daleko od Merope -- tedy asi tři a půl tisíce astronomických jednotek (astronomická jednotka odpovídá střední vzdálenosti Země od Slunce, tj. 150 milionům kilometrů).

Na čerstvém záběru z Hubblu je Meropé těsně za pravým horním okrajem -- radiální paprsky světla rozptýleného v tubusu dalekohledu jsou ostatně více než zřetelné. Rovnoběžná vlákna, která začínají vlevo dole a vedou doprava nahoru však reálná jsou.

Ilustrační foto...

IC 349 na detailním záběru připomíná jakousi lepivou hmotu, za kterou se táhne ulpívající slizká hmota. Tým odborníků z Havajské univerzity, na jejichž objednávku 19. září 1999 snímek vznikl, se domnívá, že jde o ozářené prachové částice. Tak jak se oblak blíží ke hvězdě, působí na jednotlivé částice tlak záření, který je vlastně zpomaluje. Více se však brzdí lehčí částice -- ty zůstávají jakoby na závětrné straně. Tedy vlevo dole na záběru. V přímých paprscích, které míří na Meropé, se naopak nacházejí velké částice, které se tolik nezpomalily.

Jak nám telefonicky vysvětlil Leoš Ondra, jde tak trochu o analogii prosévání obilí. Když vyhodíte hrst zrn do vzduchu -- lehké plevy padají mnohem pomaleji než do zlatova uzrálá zrnka.

Každopádně tahle podivuhodná ozdoba Merope nemá příliš optimistickou budoucnost. Pokud průchod kolem horké hvězdy přežije, časem se vzdálí natolik, že navždy pohasne. Nám pak po ní zůstane jenom štos vědeckých prací a tento krásný snímek.

Jiří Dušek

| Zdroj: STSCI a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návod na použití vesmíru VIII
Ilustrační foto...
Poslední naděje pro sondu CONTOUR
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 15
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 17
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Jaderné elektrárny: ano či ne?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691