Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nejchladnější padlá hvězda

Pouhých devatenáct světelných roků daleko, v nevýrazném souhvězdí Váhy, narazili američtí astronomové na neskutečně zvláštní objekt: hnědého trpaslíka s hmotností 50 Jupiterů a povrchovou teplotou jenom dvakrát větší než rozpálená trouba u vás doma.

Ilustrační foto...Zajímavý objev je výsledkem náhody i soustavné, velmi pečlivé práce. Chladný objekt totiž uvíznul v síti "Dvoumikronové celooblohové prohlídky" (Two Micron All Sky Survey, zkr. 2MASS), která si klade za cíl pořídit v průběhu tří a půl roků infračervenou mapu celé oblohy. Ambiciózní projekt má základnu na University of Massachusetts a jeho detektory najdete v podobě 1,3metrových teleskopů na Mt. Hopkins v Arizoně a Cerro Tololo v Chile. Jejich výsledky, pomineme-li samotné studium nejrůznějších objektů, poslouží při provozu budoucích vesmírných observatoří, například prestižního Space Infrared Telescope Facility či Next Generation Space Telescope.

V současnosti je z prohlídky na vlnové délce kolem dvou mikrometrů ke všeobecné dispozici šest procent oblohy s více než 20 miliony objektů, v nejbližších dnech pak bude zveřejněna téměř jedna polovina celé prohlídky. Ve výsledku půjde o 20 terabytů surových dat se třemi sty miliony hvězd a více než jedním milionem galaxií.

Na hnědého trpaslíka narazili v roce 1998 v těsném sousedstvím trojhvězdy označované Gliese 570ABC během rutinní prohlídky na jižní observatoři Cerro Tololo. Porovnáním se snímky v optickém oboru se vzápětí ukázalo, že se jedná o velmi chladné těleso, které září prakticky výhradně v infračerveném oboru elektromagnetického spektra. (Na fotografiích Palomarské přehlídky nebyl vůbec patrný.)

Ilustrační foto...

Jedním z nejdůležitějších důkazů se přitom stala příslušnost k blízké dvojhvězdě, kterou potvrdil snímek z 2MASS pořízený o 14 měsíců později, v červenci 1999. "Gliese 570ABC se při pohledu ze Země vůči vzdálených objektům pomalu pohybuje," komentoval klíčový okamžik jeden z objevitelů Adam Burgasser. "Trojhvězda a hnědý trpaslík přitom putují ve stejné vzdálenosti a stejným směrem. To znamená, že jsou součástí jedné rodiny."

Ze známé vzdálenosti, tedy 19 světelných roků, jasností v různých pásmech a vzhledu spektra pak spolu s Davy Kirkpatrickem určili i základní vlastnosti trpaslíka. Jedná se o těleso s hmotností kolem 50 Jupiterů (chyba 20 Jupiterů), které má velikost srovnatelnou s největší planetou naší sluneční soustavy a teplotu jenom 500 stupňů Celsia. Jeho zářivý výkon se tak pohybuje v miliontinách výkonu Slunce. Celý systém vzniknul před dvěmi až desíti miliardami roků. O chladném prostředí svědčí i přítomnost methanu a vody v atmosféře Gliese 570D. (Objekty se stopami takových molekul se řadí do spektrální kategorie T či L.)

"Jedná se tak o nejchladnějšího dosud známého trpaslíka," uzavřel podstatu objevu Davy Kirkpatrick. Nehledě na řadu nepřímých indicií máme dnes věrohodné zprávy o dvou dalších podobných tělesech: Gl 229B a G196-3B. Povrchová teplota prvního z nich se odhaduje na 700 stupňů Celsia, druhý je zhruba dvakrát teplejší. Z jiného úhlu pohledu jsou však menší; Gliese 229B ze souhvězdí Zajíce vydá na 43 Jupiterů. (Gliese katalog je katalogem všech známých hvězd do vzdálenosti 80 světelných roků. V okolí těchto blízkých soustav lze tudíž málo zářivé objekty hledat mnohem snadněji.) Naproti tomu G196-3B z Velké medvědice je s 25 Jupitery poloviční.

Ilustrační foto..."Hnědí trpaslíci se započítávají mezi hvězdy," popsal nám na naší prosbu tento druh kosmických objektů Zdeněk Mikulášek z brněnské hvězdárny. "Ukazuje se totiž, že tato tělesa o hmotnostech od asi 0,03 do 0,075 Slunce mohou vznikat i samostatně stejně jako hvězdy -- gravitačním zhroucením části oblaku mezihvězdné látky. Tím se ovšem liší od planet, které vznikají zhroucením části protohvězdného disku, který obklopuje centrální hvězdu. Proto planety, na rozdíl od hnědých trpaslíků, krouží kolem svých hmotnějších partnerů po víceméně kruhových trajektoriích." Kromě osamocených případů však existují trpaslíci i ve společnosti skutečných stálic. Jejich zastoupení však není nijak výrazné a rozhodně je menší než v případě těles s hmotností do pěti Jupiterů, které v poslední době objevujeme jako na běžícím pásu.

A odkud berou energii na své záření? "Vzhledem ke své malé hmotnosti, v nich během smršťování naroste hustota natolik (zhruba 2x větší než hustota vody), že se v centrálních oblastech hvězdy objeví elektronová degenerace. Ta postupně zcela zachvátí hvězdu celou a celou kontrakci zmrazí. Centrální teplota proto nedosáhne nezbytných osm milionů kelvinů, a nikdy se v nich nezapálí vodík."Hnědí trpaslíci tedy stojí na pomezí mezi velkými planetami a hvězdami. "Po svém neúspěšném pokusu o zapálení vodíkových reakcí končí aktivní část vývoje a mění se v elektronově degenerované objekty složené převážně z vodíku. Vzhledem k tomu, že tlak v elektronově degenerovaných objektech prakticky nezávisí na teplotě, jejich poloměr se v průběhu času mění jen nepatrně. Hnědý trpaslík však má nenulovou povrchovou teplotu a nutně dále ztrácí svou energii vyzařováním. Tentokrát se tak děje výhradně na účet vnitřní energie hvězdy, potenciální energie se již nemění. Hvězda chladne, její vnitřní i povrchová teplota klesá. Tím ovšem klesá i zářivý výkon hvězdy, která se mění stále pomaleji. Hnědý trpaslík se pozvolna stává nezářícím černým trpaslíkem," dodává Zdeněk Mikulášek.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News, Astrophysics abstract a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Drobky ve vzdálených končinách -- díl pátý
Ilustrační foto...
Čerstvý Merkur
Ilustrační foto...
2006: Praha středem hvězdářského světa
Ilustrační foto...
Sága kosmického teleskopu u konce -- Jedeme dá
Ilustrační foto...
Astronomický toaletní papír
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691