Dopis od Petra Pravce, pracovníka Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
Ahoj Rudolfe,
Nabídl jsi mi, abych něco napsal do IAN o Konkursu na jméno planetky č. 17702, který jsme před pár dny s Luďkem Vaštou začali na stránkách o planetkách se jmény vztahujícími se k Česku a Slovensku (http://planetky.astro.cz/). Tady kolem toho napíši pár úvah, dosti neformálně.
Konkrétní informace o tom Konkursu byly publikovány ve článku na Neviditelném psovi, zde budu psát spíše o dalších okolnostech kolem toho.
Jméno pro planetku č. 17702 mohu jakožto její objevitel navrhnout já, ovšem rozhodl jsem se (jako už v řadě případů předtím) nenechávat si to jen pro sebe a zapojit do toho také další lidi. Podobný Konkurs jsme já a mí kolegové udělali již loni pro planetky(11126) Doleček a (11333) Forman, ale i řada jmen jiných mnou objevených planetek již byla dána (nebo čeká na schválení) dle návrhů vzešlých z užší či širší skupiny lidí se zájmem o tyto věci. Jména planetek jsou prostě zajímavý astronomicko-kulturní fenomén, který může pomoci k popularizaci astronomie, může být také poctou lidem či věcem, kterých si ceníme. Proto "své" planetky budu nabízet k pojmenování druhými i nadále, tu užší, tu širší skupině lidí, i úplně veřejně. Jak už jsem četl někdy dříve na IAN, my lidé si věci pojmenováváme a tím se jich zmocňujeme, nebo já bych spíše řekl, přijímáme více za své. Vždyť oč lepší je hovořit o planetce Jindrašilhán, než o planetce č. 14594. I když o ní samozřejmě o nic více nevíme, když si ji pojmenujeme, pomáhá nám to tyhle věci zlidšťovat a také tím např. vzdáme hold dobrému člověku. Takže i když nejde o astronomii-vědu, ale astronomickou kulturu, domnívám se, že je to dobrá věc a stojí za to se jí trochu věnovat.
Zdá se mi, že jména planetek jsou stále ještě pro českou astronomickou veřejnost cosi vzdáleného, k čemu nemůže nijak zvlášť přispět a ani využít (v dobrém slova smyslu, např. k popularizaci astronomie). Domnívám se, že opak je pravdou a že astronomická veřejnost by naopak mohla pěkně využít toho, k čemuž ji již nějakou dobu přímo či nepřímo vybízím, a to aby pomáhala pojmenovávat (zatím jen mnou objevené, dokud se nepřidají další objevitelé) planetky. Možnosti k zaujetí řady lidí tímto jsou potenciálně značně široké a jde jen o to, jak to udělat zajímavě a hezky. Luděk Vašta i další mí kolegové se o to v poslední době trochu snažíme a myslím, že se nám to celkem daří. Pokud by se do popularizačních aktivit spojených se jmény planetek ale chtělo zapojit mnohem více lidí z hvězdáren, astronomických klubů a kroužků aj., jen to uvítám. Prostor pro popularizaci zde je a bude značný.
Koukám, že jsem se ani moc nedostal k samotnému Konkursu na jméno planetky č. 17702. No nevadí, třeba příště, anebo se ptejte. Teď se jdu zabývat něčím "vážnějším", jeden americký kolega mi poslal zajímavá fotometrická data k jedné planetce k analýze, něco mu tam nesedí, tak se na to jdu podívat.
Mimochodem, pokud to na IAN lze, bylo by hezké, kdyby k tomuto článku (i k jiným, samozřejmě) mohli po jeho zveřejnění čtenáři připojovat své komentáře, tak jako je to běžné v jiných internetových periodikách, např. právě na Neviditelném psovi. Živá diskuze je něco, co na IAN poněkud chybí.