Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jméno pro planetku

Dopis od Petra Pravce, pracovníka Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Ahoj Rudolfe,
Nabídl jsi mi, abych něco napsal do IAN o Konkursu na jméno planetky č. 17702, který jsme před pár dny s Luďkem Vaštou začali na stránkách o planetkách se jmény vztahujícími se k Česku a Slovensku (http://planetky.astro.cz/). Tady kolem toho napíši pár úvah, dosti neformálně.

Konkrétní informace o tom Konkursu byly publikovány ve článku na Neviditelném psovi, zde budu psát spíše o dalších okolnostech kolem toho.

Jméno pro planetku č. 17702 mohu jakožto její objevitel navrhnout já, ovšem rozhodl jsem se (jako už v řadě případů předtím) nenechávat si to jen pro sebe a zapojit do toho také další lidi. Podobný Konkurs jsme já a mí kolegové udělali již loni pro planetky(11126) Doleček a (11333) Forman, ale i řada jmen jiných mnou objevených planetek již byla dána (nebo čeká na schválení) dle návrhů vzešlých z užší či širší skupiny lidí se zájmem o tyto věci. Jména planetek jsou prostě zajímavý astronomicko-kulturní fenomén, který může pomoci k popularizaci astronomie, může být také poctou lidem či věcem, kterých si ceníme. Proto "své" planetky budu nabízet k pojmenování druhými i nadále, tu užší, tu širší skupině lidí, i úplně veřejně. Jak už jsem četl někdy dříve na IAN, my lidé si věci pojmenováváme a tím se jich zmocňujeme, nebo já bych spíše řekl, přijímáme více za své. Vždyť oč lepší je hovořit o planetce Jindrašilhán, než o planetce č. 14594. I když o ní samozřejmě o nic více nevíme, když si ji pojmenujeme, pomáhá nám to tyhle věci zlidšťovat a také tím např. vzdáme hold dobrému člověku. Takže i když nejde o astronomii-vědu, ale astronomickou kulturu, domnívám se, že je to dobrá věc a stojí za to se jí trochu věnovat.

Zdá se mi, že jména planetek jsou stále ještě pro českou astronomickou veřejnost cosi vzdáleného, k čemu nemůže nijak zvlášť přispět a ani využít (v dobrém slova smyslu, např. k popularizaci astronomie). Domnívám se, že opak je pravdou a že astronomická veřejnost by naopak mohla pěkně využít toho, k čemuž ji již nějakou dobu přímo či nepřímo vybízím, a to aby pomáhala pojmenovávat (zatím jen mnou objevené, dokud se nepřidají další objevitelé) planetky. Možnosti k zaujetí řady lidí tímto jsou potenciálně značně široké a jde jen o to, jak to udělat zajímavě a hezky. Luděk Vašta i další mí kolegové se o to v poslední době trochu snažíme a myslím, že se nám to celkem daří. Pokud by se do popularizačních aktivit spojených se jmény planetek ale chtělo zapojit mnohem více lidí z hvězdáren, astronomických klubů a kroužků aj., jen to uvítám. Prostor pro popularizaci zde je a bude značný.

Koukám, že jsem se ani moc nedostal k samotnému Konkursu na jméno planetky č. 17702. No nevadí, třeba příště, anebo se ptejte. Teď se jdu zabývat něčím "vážnějším", jeden americký kolega mi poslal zajímavá fotometrická data k jedné planetce k analýze, něco mu tam nesedí, tak se na to jdu podívat.

Mimochodem, pokud to na IAN lze, bylo by hezké, kdyby k tomuto článku (i k jiným, samozřejmě) mohli po jeho zveřejnění čtenáři připojovat své komentáře, tak jako je to běžné v jiných internetových periodikách, např. právě na Neviditelném psovi. Živá diskuze je něco, co na IAN poněkud chybí.

Petr Pravec (Astronomický ústav AV ČR)

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Opraví kosmičtí montéři HST?
Ilustrační foto...
Jak si nezadat
Ilustrační foto...
O svícení 10
Ilustrační foto...
Světelné ozvěny a vzdálenost hvězd
Ilustrační foto...
Hvězdárna Valašské Meziříčí slaví padesá
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691