Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak se jmenuje nejmladší pulsar v Galaxii?

Přece ten v centru Krabí mlhoviny, který v roce 1054 stvořila známá supernova, zněla ještě do nedávna správná odpověď. Dnes je tomu jinak. Na jeho místo se dostal PSR J1846-0258, který je o celých tři sta roku mladší.

Ilustrační foto..."Neutronové hvězdy jsou velice husté, gravitačně vázané objekty, složené z větší části z neutronů." prozradil před časem ve virtuálním semináři Zdeněk Mikulášek, ředitel brněnské hvězdárny. "Jejich existence byla předpovězena ve třicátých letech Lvem Davidovičem Landauem (1908-1968), a to krátce po objevu neutronu Jamesem Chadwickem."

"V roce 1968 byly neutronové hvězdy ztotožněny s radiovými a optickými pulsary, v roce 1971 pak odhaleny v rentgenových pulsarech a vybuchujících zdrojích rentgenového záření, v roce 1975 byly nalezeny též v tzv. bursterech. Doposud bylo objeveno několik stovek neutronových hvězd." Dodejme, že pulzar je poměrně rychle rotující neutronová hvězda, která o sobě dává vědět svým pravidelnými záblesky, pozorovatelnými nejčastěji v oboru rádiových vln. Energii k tomuto vysílání čerpá z rotační energie -- otáčky se stále zvolňují a pokud vzroste rotační perioda nad pět sekund, pulzar vyhasne. To vše se děje v časové škále desítek tisíc let.

Hustota v neutronových hvězdách, stejně jako ve všech rovnovážných hvězdách, roste směrem k centru, kde dosahuje nebo i překračuje hustotu atomových jader (kolem 2.1017 kg.m-3). Z tohoto hlediska bývají neutronové hvězdy někdy označovány jako gigantická atomová jádra s 1057 nukleony. Zásadní rozdíl oproti běžným jádrům tkví v tom, že neutronové hvězdy drží pohromadě gravitace, nikoli jaderné síly.

Většina odhadů limitní hmotnosti neutronových hvězd leží v rozmezí od 1,4 do 2,1 Slunce. Existuje však i jistá minimální hmotnost neutronové hvězdy -- kolem 0,1 Slunce. U méně hmotných není tlak dostatečný k tomu, aby se zde samostatné neutrony zpět nerozpadaly na protony a elektrony. Navíc se zatím nepodařilo najít vývojový scénář, při němž by mohly vzniknout neutronové hvězdy s hmotností o menší než jedno Slunce.

Ilustrační foto...

Neutronové hvězdy běžně vznikají zhroucením vnitřku velmi hmotných hvězd při výbuchu supernovy. Pokud je hmotnost zbytku větší, než je jistá kritická hmotnost, pak nestačí látka v hroutící se neutronové hvězdě nestačí kolaps zastavit a hvězda se zhroutí v černou díru.

Až dosud byla na postu nejmladšího pulsaru v Galaxii neutronová hvězda v centru Krabí mlhoviny -- zbytku po explozi supernovy před 946 roky. Vzhledem k nízkému stáří se stále ještě otočí třicetkrát za sekundu. Se stejnou četností k nám ze souhvězdí Býka přichází i pravidelné pulsy rádiového (a nejen jeho) záření.

Nyní se ale týmu astronomů z Columbijské univerzity, pod vedením Erica Gotthelfa, podařilo narazit na ještě mladší případ. Jmenuje se PSR J1846-0258, vznikl zhruba před sedmi sty roky a leží 60 tisíc světelných roků daleko, na opačné straně Galaxie, v souhvězdí Orla. Obklopují ho přitom stejně staré cáry supernovy, označované Kes 75.

Ilustrační foto..."Pulsar leží vpravo od centra této rozpínající se obálky," popsal tamní prostředí v tiskové zprávě Eric Gotthelf. "Takových případů ovšem na obloze mnoho nenajdeme. Je tudíž velmi pravděpodobné, že neutronová hvězda vznikla při explozi supernovy, jež vytvořila i mlhovinu."

A jak se podařilo datovat celou událost? Snadné to příliš nebylo V astronomických katalozích dnes najdeme přes tisíc pulsarů, se stářím od tisíců po miliony roků. Jejich věk se přitom určuje z rychlosti rotace a tempa zpomalování. Zjednodušeně platí úměra: čím je hvězda mladší, tím rychleji rotuje.

"Pulsar v této části oblohy hledaly různé týmy již delší dobu," komentoval šťastný objev Eric Gotthelf. "V centru Kes 75 se totiž nachází silný rádiový zdroj, neklamné znamení o přítomnosti neutronové hvězdy. Háček byl ale v tom, že se předpokládala existence rychle rotujícího objektu podobného pulsaru v Krabí mlhovině. To, co jsme nalezli ale předčilo veškerá očekávání."

Mladý PSR J1846-0258 je totiž výjimkou potvrzující pravidlo. Každou sekundu se otočí "jenom" třikrát, tedy desetkrát pomaleji než o něco starší kolega v Krabu. Hvězdáři si tuhle nesrovnalost vysvětlují silným magnetickým polem, desetkrát silnějším než u předcházejícího rekordmana. Jeho intenzitu odhadují na 5.1013 gaussů (pro srovnání, zemské pole má intenzitu jeden gauss), čímž se nový objekt dostává někam mezi běžné pulsary a tzv. magnetary, neutronové hvězdy jež mají o řád či ještě více silnější magnetické pole. Věk PSR J1846-0258 ovšem jednoznačně potvrdil odhad stáří mlhoviny Kes 75 postavený na tempu jejího rozpínání: zhruba 723 roků.

Jiří Dušek

| Zdroj: Tisková zpráva Columbia University a preprint autorské práce IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Spitzer učinil průlom ve výzkumu exoplanet
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 8
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 1
Ilustrační foto...
Budějovice plné výročí
Ilustrační foto...
Top Ten
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691