Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stardust dostal ťafku

Jedna z největších slunečních erupcí v tomto desetiletí nakrátko ohrozila sondu Stardust. Teď už je ale mise opět v bezpečí.

Ilustrační foto...Stardust, jedna z výprav pod vlajkou NASA, má za úkol sběr jemných prachových částic meziplanetárního prostoru. Momentálně je na cestě k Zemi, kolem které se prosmýkne 15. ledna příštího roku. Průlet ve vzdálenosti 3700 kilometrů tehdy poněkud upraví dráhu sondy (odsluní vzroste z 2,2 na 2,7 astronomické jednotky) a současně ji trochu vyhodí nad rovinu ekliptiky. Přesně tak, aby v lednu 2004 prolétla jenom 150 kilometrů od jádra vlasatice Wild 2.

V noci ze středy osmého listopadu na čtvrtek devátého, třicet minut po půlnoci středoevropského času, ale došlo na povrchu Slunce k rozsáhlé erupci, jedné z nejsilnějších v posledních několika desetiletí. Oblak nabitých částic, jenž se vydal na cestu prostorem rychlostí před sedm milionů kilometrů v hodině, byl přitom namířen nejen na Zemi ale také na Stardust. Vrásky na čelech pozemních techniků byly více než oprávněné -- vždyť sondu od centrální hvězdy dělilo jenom 1,4 astronomické jednotky… (Velikost astronomické jednotky odpovídá střední vzdálenosti Země od Slunce, tj. přibližně 150 milionům kilometrů.)

Zásah přišel hned následující den: proud rychlým protonů nemilosrdně vyřadil z provozu obě navigační kamery. Není divu, vždyť byl stotisíckrát intenzivnější než bývá zvykem.

Nabité částice vytvořily na citlivých CCD čipech stovky falešných hvězd -- počítačový systém ztratil informaci o prostorové orientaci a pro jistotu se přepnul do klidového režimu. Stardust natočil sluneční panely, klíčový zdroj elektrické energie, směrem ke Slunci a vyčkával na povely ze Země.

Ilustrační foto...

Tam asi bylo pěkně horko -- sonda totiž mlčela… Spojení se podařilo obnovit až v sobotu 11. listopadu. Technici nejdříve vypnuli a po chvíli zase zapnuli první kameru. Ukázalo se přitom, že poslední záběr před nehodou zahltily celé stovky falešných hvězd, jež pokrývaly i ty části záběru, kam se světlo skutečných stálic nemůže z konstrukčních důvodů nikdy dostat...

Úspěšná reinkarnace pokračovala v pondělí 13. listopadu, kdy Stardust přešel do normálního provozu a jeho kamera opět dokázala zajistit orientaci v prostoru. Následné prověrky pak dosvědčily, že poškozeny nebyly ani jiné elektronické části.

Záběry zhotovené v dalších dnech ukázaly už jenom hvězdy, Jupiter a Saturn. Citlivé kamery sondy se z protonového zásahu úspěšně vzpamatovaly.

Jiří Dušek

| Zdroj: Science@NASA a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
IAN astrologická poradna
Ilustrační foto...
Mezihvězdná recyklace v souhvězdí Labutě
Ilustrační foto...
Rudý pochod do vesmíru
Ilustrační foto...
Rozlučka se starou známou
Ilustrační foto...
Polární záře téměř nad Valašskem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691