Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Alfa vybaluje zásoby

První stálá trojice kosmoplavců na Mezinárodní kosmické stanici, v poslední době neoficiálně označované též jako Alfa, dokončila vykládání více než dvou tun materiálu z dopravní lodi Progress. Nyní ji naopak nakládá nejrůznějšími bezcennými odpadky. Práci musí stihnout do druhého prosince, kdy k nim na krátkou návštěvu přiletí raketoplán Endeavour.

Ilustrační foto...Práce na zárodku nové orbitální základny má jenom málo zádrhelů. O ten největší se shodou okolností postaral právě dopravní Progress. V pátek sedmnáctého listopadu při přibližování ke spojovacímu uzlu selhalo automatické navádění, takže sedm a půl metru dlouhou loď nakonec ručně pilotoval Jurij Gidzenko.

Následující dva týdny spolu s dalšími dvěma odvážlivci -- Billem Shepherdem a Sergejem Krikalevem, vykládali přivezené zásoby: nejrůznější technická zařízení, čisté oblečení, čerstvé jídlo a další zásoby. Nyní sem naopak hází odpadky; počínaje obaly od jídla a konče třeba nepoužitelnými popruhy, kterými byly uvázány nejrůznější bedny. Kapsle bude po prvním prosinci navedena do spalovny zemské atmosféry.

Celou akci přitom urychlilo dlouho očekávané rendezvous s raketoplánem Endeavour, normálně se totiž podobná zásilka vykládá tak jeden měsíc. Kosmický letoun s netrpělivě očekávaným nákladem nových slunečních panelů, však dorazí už druhého prosince. A jelikož se s Alfou spojí prostřednictvím tunelu na modulu Unity, jenž je stabilně orientovaný směrem k Zemi, mohl by se přídí střetnout s připojenou dopravní lodí na kontrolním modulu Zarja. Z bezpečnostních důvodů bude tudíž Progress od základny odpojen ještě před jeho příletem.

A co konkrétního s sebou vlastně Endeavour přiveze? Rozhodně nic malého: Patnáct metrů dlouhý nosník slunečních panelů, klíčový zdroj energie při dalším rozšiřování Mezinárodní kosmické stanice. Tahle kosmická věž se vzápětí rozvine na sedmdesátimetrovou síť panelů, které budou Alfě dodávat hnací sílu většině modulů. V nejbližší době půjde především o americkou laboratoř Destiny, jež se připojí v lednu příštího roku.

Ilustrační foto...

V současnosti veškerou elektrickou energii základy obstarává "jenom" čtveřice slunečních panelů na obou ruských modulech. Jejich malý výkon tak zajišťuje provoz pouze klíčovým zařízením. Teprve nové zdroje například umožní zahřát celou stanici, takže trojice kosmoplavců poprvé vstoupí do chladného, spojovacího uzlu amerického modulu Unity.

Kromě tohoto modulu Alfu momentálně tvoří centrální Zarja, vycházející z konstrukce osvědčeného Miru. K ní je připojen další modul Zvezda a dopravní loď Sojuz, se kterou přiletěli tři osadníci. Progress je připojen k dalšímu z kotvišť Zarjy.

Výroba a náklady na umístění soustavy slunečních panelů přijdou Američany na celou jednu miliardu dolarů. Jejich montáž si pak vyžádá hned tři výstupy do kosmického prostoru. Vzhledem k váze -- 17 tun -- jde navíc o jeden z nejtěžších nákladů, jaký kdy raketoplán vezl do vesmíru. Proto také na palubě letounu nebude běžných sedm astronautů, nýbrž jenom pět.

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA news a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Marsovská bouře – příležitost pro Opportuni
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 2004
Ilustrační foto...
Neviditelná kopula na Monteboo
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 28
Ilustrační foto...
První krůčky Oportunity v kráteru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691