Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Můžeme sondu odepsat?

Kdy se stávají kosmické sondy nepotřebným balíkem kovu, skla a umělé hmoty? Vyhodit je do sběru jednoduše nemůžeme, ale i když stále ještě pracují, lze je vypnout. Můžeme takové skvělé výtvory vůbec odepsat?

Ilustrační foto...Sonda Galileo, která je už po několik let věrným satelitem obřího Jupiteru, je opravdu extratřída. V minulém příspěvku "Osud Galilea upečen?" jste si jistě přečetli zprávu, že možná bude tato sonda svými tvůrci zlikvidována jen proto, aby nezanesla nějaké stopy pozemského života na družici Europu. Tam se totiž pod ledovým příkrovem (asi) nachází tekutá voda a v ní (snad -- s mnoha otazníky) i primitivní život. Zanést tam něco z našeho pozemského prostředí by bylo nemístnou intervencí.

Takové zprávy mě moc nerozhází. Šance, aby by k tomu došlo, je ostatně malá. Souhlasím s názorem, že je to jen dovedný mediální tah, jak upozornit na tuto pozoruhodnou sondu a vyškrábnout trochu peněz na její další provoz (rozuměj: na platy ve sledovacích střediscích NASA a na chod radioteleskopů). V penězích vše vězí. Rozčiluje mě mnohem víc fakt, že tento lidský výtvor, který vydržel všechny útrapy dlouhé cesty, vzdoruje handicapu s anténou, přestál (byť s trochou šrámů) i pro elektroniku vražednou radiaci, lze jednoho dne prostě -- vypnout. Už se tak několikrát stalo, u jiných sond ovšemže: vzpomeňme na družici IUE, která po téměř 19 let zásobovala astronomy kvalitními ultrafialovými spektry nejrůznějších kosmických objektů, než byla její činnost násilně přerušena. Nebo stanice ALSEP, kterou zanechali na Měsíci astronauti z Apolla 12: pracovala neuvěřitelných 2873 dní, a pak byla z úsporných důvodů vypnuta. Naštěstí jsou i příklady opačné: kosmická sonda Pioneer 6, obíhající kolem Slunce poněkud blíže než naše Země, je v provozuschopném stavu od vypuštění v roce 1965. Nebo mnohem známější Pioneer 10, který míří ze sluneční soustavy, také se ještě hlásí (Voyagery ani nevzpomínám, o nich je to dobře známo).

Ilustrační foto...A tak si myslím, že ze stejných důvodu, proč rozumní lidé v civilizovaných zemích nechávají dosloužit různé technické výtvory minulosti, měli bychom i my co nejdéle spravovat a pečovat o kosmické sondy či družice, které ještě pracují. Třeba jen pro kontinuitu dat. Zdá se, že v případě Galilea právě toto její šéfové chápou. V čerstvé zprávě NASA potvrzuje prodloužení mise za konec roku dva tisíce, aby se mohl uskutečnit projekt společného průzkumu Jupiteru a jeho družic sondami Galileo a Cassini (sonda Cassini právě koncem prosince 2000 prolétne kolem Jupiteru a bude jím gravitačně urychlena na další cestu k Saturnu, kam dorazí v plovině roku 2004). Sonda Galileo bude vnořena hluboko v Jupiterově magnetosféře, Cassini z pochopitelných důvodů mine planetu ve větší vzdálenosti. Simultánní výzkum Jupiteru dvěma sondami ze dvou různých stanovišť -- to tu ještě nebylo!

Z tohoto pohledu by se sonda Galileo měla poněkud "šetřit"; zatím to ale vypadá na docela ostrý výzkum: má už za sebou průlet kolem Europy (3. ledna) a vůbec nejtěsnější průlet kolem sopkami zaplněného Ió (22. února, průlet ve výšce 200 km nad povrchem Ió). Na řadě jsou dva průlety kolem satelitu Ganymed (20. května a 28. prosince). Získaná data se budou přehrávat na Zemi z palubního magnetofonu do dubna 2001. Bude-li sonda stále fungovat, určitě se pro ni najde rozumný vědecký program. Jen ji proboha nevypínejte!

Zdeněk Pokorný

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rande Venuše s Jupiterem
Ilustrační foto...
Podivný tanec poblíž Jupitera
Ilustrační foto...
O sviceni 48
Ilustrační foto...
Deset let Slunce on-line
Ilustrační foto...
V Brňenském planetáriu bude vybrána dětská v
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691