Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Perla mezi hvězdami

Díky shodě náhod a precizním pozorováním mohou nyní astronomové zkoumat velmi exotický objekt přímo “za hranicemi” sluneční soustavy. Doslova za humny totiž objevili rychle se pohybující neutronovou hvězdu.

O tom, že degenerované zbytky zašlé slávy hmotných hvězd hrají v astrofyzice důležitou roli, není potřeba psát. Bohužel pro nás není v těsném okolí Slunce žádný vhodný kandidát pro přímé studium a tak byly nuceni astronomové zkoumat vzdálené, slabé a mnohdy specifické případy takových objektů. Nyní je ale situace příznivější.

V roce 1992 se podařilo týmu astronomů pozorujících s družicí ROSAT (Roentgen Satelite) objevit silný zdroj rentgenového záření, pojmenovaného RX J185635-3754. Z názvu můžeme vytušit, že objekt se nalézá na jižní obloze (rovníkové souřadnice objektu tvoří část názvu). Zdroj se pohyboval po obloze ve směru západ – východ relativně velkou rychlostí: každý rok se posunul o necelou třetinu úhlové vteřiny. Na první pohled to není možná pohyb nejnápadnější, ale v měřítcích astrometrických to je docela závratná rychlost. Může to znamenat dvě věci. Že se objekt velmi rychle pohybuje prostorem a nebo je velmi blízko. Tým vědců tenkrát pojal podezření, že objekt se nachází asi pět stovek světelných let daleko a jako rychle se pohybující, horký a ve viditelném zážení v podstatě neviditelný zdroj rentgenových paprsků, bude zřejmě neutronovou hvězdou.

Ilustrační foto...

O několik let později se k objektu vrátili hvězdáři pozorující s teleskopem nové generace – na oběžné dráze umístěným HST. Podařilo se jim nalézt velmi slabý zdroj světla, hvězdičku, jejíž hvězdná velikost je asi dvacet šest magnitud (pro představu, nejslabší hvězdy viditelné ve velkých amatérských dalekohledech mají asi 16 magnitud). Je jasné, že pro jejich předchůdce byl takový zdroj zahalen do šumu pozadí a nebylo možné jej v optickém oboru detekovat. Během let se podařilo astronomům kolem HST pořídit několik snímků prozrazujících velmi nápadný vlastní pohyb (viz přiložený obrázek). Díky tomu, že zaznamenané polohy ukázaly periodické zvlnění způsobené pohybem Země kolem Slunce, mohli změřit přímou metodou (změřením paralaxy) vzdálenost neutronové hvězdy na dvě stovky světelných let.

Ilustrační foto...

Naskytla se nám tedy možnost studovat velice blízkou neutronovou hvězdu. Co víc, dokonce osamocenou neutronovou hvězdu, takže ve výhledu na ni nám nebrání jasná stálice a degenerovaný objekt není ovlivňován přítomností dalšího tělesa, které by mu například akrecí zvyšovalo teplotu, nebo vytvářelo dodatečný zdroj plynu v okolohvězdném prostoru. Neutronová hvězda RX J185635-3754 tak slouží astronomům jako neocenitelná laboratoř, kde mohou testovat své teorie o degenerovaných objektech a hvězdném vývoji. Na některých snímcích se dokonce podařilo pozorovat malý útvar – shrnutý plyn, který před sebou hvězda prostorem žene. Nicméně ohřev trpaslíka tímto mechanismem ani zdaleka nestačí na udržení teploty 600 000 Kelvinů, kterou hvězda má. (Srovnejte si to se Sluncem, jehož povrchová teplota je asi 5700 Klevinů). Objekt tedy pozorujeme ještě docela mladý!

A aby byla celá vesmírná krása kompletní, existuje velká pravděpodobnost, že víme poměrně přesně, odkud se naše bludice vzala. Před asi milionem let vzplanula v těsné dvojhvězdě v souhvězdí Štíra supernova. Nikdo ji sice neviděl, ale už delší dobu znají astronomové horkou modrou hvězdu Zeta Ophiuchi, která má nápadný vlastní pohyb a u které určili astronomové místo vzniku právě do souhvězdí Štíra. Mysleli si ale, že druhá složka dvojhvězdy – pozůstatek po explodující supernově zůstane navždy zahalena v obrovském a prostorném vesmíru, nebo že byla při explozi úplně zničena. RX J185635-3754 je ale důkazem toho, že tomu tak není. Pokud byste totiž prodloužili zpětně dráhy obou hvězd zjistíte, že se vám přibližně protnou. Samozřejmě, že se může jednat o náhodu, ale to by bylo jen velmi málo pravděpodobné. I když i tak se může někdy příroda zachovat.

redakce

| Zdroj: Podle STSCI-NASA News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomické částky III
Ilustrační foto...
Slunce bouří! Polární záře přicházejí!
Ilustrační foto...
Velký ale chudý bílý trpaslík
Ilustrační foto...
Pohled druhým okem
Ilustrační foto...
Den, kdy přistál Discovery
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691