Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak dopadly Leonidy 2000?

Přestože jsem sám z letošního návratu meteorického roje Leonid neviděl mnoho, měl jsem o jeho pozorování v České (a trochu i Slovenské) republice vcelku slušný přehled - s vydatnou pomocí Martina Viláška jsem se totiž v noci očekávaného maxima, tedy z pátku na sobotu, snažil zprostředkovat aktuální zprávy od co nejvíce pozorovatelů na stránkách Amatérské prohlídky oblohy v reálném čase (stejně jako v minulých letech). Zpráv se sešlo hodně a na zmíněných stránkách APO je najdete chonologicky seřazeny.

Bohužel, většina zpráv se nesla v duchu "Je tu zcela zataženo a právě začalo pršet". Už předcházející noc, 16./17. listopadu, nebylo počasí příliš příznivé, a ani meteorů zřejmě mnoho nelétalo. Dostali jsme z této noci pozorování pouze od Michala Švandy, který spolu s přáteli pozoroval z Českého Ráje - na asi půl hodiny se jim vyjasnilo, viděli prý jednu pěknou dlouhou leonidu.

Ilustrační foto...

Noc maxima 17./18. byla u nás v Ostravě na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy opravdu napínavá - počasí se rozhodlo, že narozdíl od loňska, kdy tu nudně sněžilo celou noc, nám to tentokrát zdramatizuje, a do poslední chvíle se tvářilo, že nám dovolí maximum pozorovat (ó jak jsme byli naivní :-). Ve 23:30 SEČ se totiž úplně vyjasnilo (zatímco z celé republiky kromě Vsetína hlásili oblačnost a někde i déšť) a zatímco já jsem ještě seděl u počítače a dodával na web poslední zprávy, Martin s Tomášem Hynkem, který mezitím také dorazil, po chvíli nedočkavě vylezli na pozorovací plošinu, a když jsem za nimi asi po půl hodině dorazil, rozechvělým hlasem mi sdělili, že právě proletěly v dvouminutovém intervalu dva bolidy, z toho ten první mohl prý mít asi -6 mag a zazářil v 00:22 SEČ (stejný meteor pozorovali také Jiří Srba a Emil Březina ve Vsetíně). O tom, že se asi něco děje, mě přesvědčilo to, že jen co jsem vešel do kopule, štěrbinou jsem zahlédl jeden docela dlouhou, i když nijak zvlášť jasnou létavici. Nechal jsem počítač počítačem a běžel na střechu. Jenže jako obvykle v takové nadějné situaci (už jsem ale zvyklý :-) si se mnou osud nepěkně zahrál - poté, co jsem zalehl a napjatě čekal na bolidy, už kromě dvou slabých meteorů neproletělo oblohou nic, a po půl hodině, asi kolem 01:00 SEČ, se zatáhlo a už se nevyjasnilo (a ještě začlo pršet, což pak vydrželo celý další den). Můj úlovek z letošních Leonid tedy čítá nějaké tři čtyři slabší kousky (pořád lepší než loni a předloni). Opět nám tedy nezbylo, než sledovat zprávy z internetu.

Ilustrační foto...Zdá se, že nad celou republikou kromě východní Moravy bylo celou noc zataženo, a i zde na východě se víc než tři hodiny před maximem zatáhlo. Naši slovenští kolegové měli zřejmě mnohem větší štěstí, alespoň co se týká středu a východu Slovenska (na západě Slovenska se stejně jako na Moravě před maximem zatáhlo). Pavol Rapavý z Rimavské Soboty napozoroval průběh celého maxima, které skutečně nastalo kolem tři čtvrtě na pět SEČ, přesně tak jak předpověděli astronomové D. Asher a R. McNaught, kteří se přesnou prognózou maxima proslavili už loni. Zenitová frekvence zřejmě dosáhla něco přes tři sta meteorů za hodinu (to je samozřejmě korigovaný údaj, ve skutečnosti reálný počet pozorovatelných meteorů drasticky snížil Měsíc). Podrobnosti o aktivitě roje a grafy frekvencí z ondřejovského meteorického radaru najdete na stránce Pavla Kotena a Jiřího Borovičky.

Další noc po maximu, tedy 18./19. listopadu (sobota/neděle), škodolibé počasí ukázalo už podstatně příznivější tvář - jenže to už zase velmi zeslábly Leonidy. Došlo několik pozorování z okolí Prahy a Českých Budějovic, pozorovatelé vesměs viděli jen několik meteorů během hodiny. Pilně pozoroval také Kamil Hornoch v Lelekovicích (poblíž Brna), za 5,77 hodin viděl 75 meteorů, z toho 38 Leonid (MHV 5,9 mag), nejjasnější byla -1 mag. Zenitová frekvence tedy po korekcích vychází na asi 20 meteorů za hodinu, tedy už nic moc.

Leonidy tedy letos opět nezklamaly (i když do lesku minulých dvou návratů jim chybělo hodně), zato opět zklamalo počasí. Bude už konečně jednou hezky aspoň při příštích dvou návratech Leonid, které ještě vypadají z hlediska hojnosti meteorů velmi nadějně? Jak psal letos ve své zprávě téměř každý pozorovatel z Čech, "naděje umírá poslední". Děkuji všem, kdo posílali aktuální zprávy, a doufám, že za rok se nám podaří opět uspořádat podobnou informační akci, a snad i s potěšitelnějším výsledkem.

Lukáš Král

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 79
Ilustrační foto...
Mariner 9
Ilustrační foto...
FITS snímky kométy McNaught voľne prístupné
Ilustrační foto...
Evropská noc vědců 2006
Ilustrační foto...
Here Comes The Sun...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691