Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Malá ZOO a zvídavý průzkumník

Aby dnes nebylo rentgenové družice Chandra dost, podívejme se ještě v kostce na několik dalších novinek přicházejících na Zemi z oběžné dráhy.

1. Energetické výtrysky látky
Díky dobrému rozlišení Chandry se mohli astronomové podívat do těsného okolí těžké černé díry sedící v jádře aktivní galaxie 3C-273. Tato stará známá byla jedna z prvních kvazi-stelárních (odtud pojmenování quasar) galaxií objevených v šedesátých letech jako velmi energetický zdroj, který se ale nachází velmi (ale opravdu ) velmi daleko od Slunce. Dnes už si jsou astronomové jisti tím, že v centru takového objektu"sedí" velmi hmotná (říká se také supermasivní) černá díra obklopená velkým akrečním diskem. Z něj se látka dostává k černé díře a pokud není pohlcena, může se urychlit do tzv. jetů (výtrysků) látky. Ty jsou pak vidět také v optickém oboru jako laloky hmoty symetricky položené k jádru. O jejich existenci se můžete sami (relativně) snadno přesvědčit na některých snímcích galaxie M 87 v souhvězdí Panny pořízených amatérskou CCD kamerou. Astronomové ale nemají úplně jasno v tom, jak se přesně chová látka mezidírou a pozorovanými výtrysky. Do těchto míst se právě podívala Chandra, a ukázala, že právě zde se vypuzená látka brzdí a uvolňuje se přitom velké množství energie. Na přiloženém obrázku se můžete podívat, jak to v těchto místech vypadá.

Ilustrační foto...

2. Okolí galaxie Cygnus A
Podobně, jako v předchozím odstavci, i tato zpráva se týká aktivní galaxie. Tentokrát nám ale půjde o látku odhozenou od jádra galaxie mnohem dál. Na obrázku se můžete podívat na rozložení horkého plynu ovlivněného tryskající látkou do jetů (výtrysků) tak, jak jej nasnímala právě Chandra. Prostředí, které ovládá magnetické pole jetů, hustota materiálu brzdícího přicházející látku a obrovské vzdálenosti: to jsou činitelé způsobující rozmanité efekty a jevy, jež pozorujeme nejen v rentgenové nebo optické, ale i rádiové části spektra.Jinak řečeno, mechanismy uvolňující záření jsou velmi různorodé a proto se projevují na mnoha vlnových délkách. Nová pozorování Chandry nám ukazují, jakým způsobem se materiál po vyvržení pohybuje.

Ilustrační foto...

3. Sirius B
Least but not last, či v neposlední řadě: Jeden z prvních bílých trpaslíků, Sirius B, nebo také Štěně, chcete-li. Hvězda, jejíž hustota je nesmírná, poloměr malý. Krabička od sirek plná materiálu degenerovaného bílého trpaslíka váží víc nežobrovské mrakodrapy - asi nejznámější příměr používaný pro znázornění něčeho, o čem si můžeme na zemi nechat jenom zdát. Díky své hmotnosti byl Sirius B objeven tak, že prostorová dráha jeho souputníka, známé jasnéhvězdy zimního nočního nebe, vůbec nejjasnější stálice, kterou můžeme ze Země pozorovat, byla modulována vlnovkou způsobenou oběhem obou hvězd kolem společného těžiště. Sirius B byl opticky objeven při testech největšího čočkového metrového dalekohledu vlastněnáhodou. V těch největších dalekohledech lidových hvězdáren si můžete souputníka Psí hvězdy (označení Siria, protože je nejjasnější stálicí souhvězdí Velkého psa) prohlédnout jen během relativně krátké doby, kdy seod jasnější společnice během své více než padesátileté periody oběhu vzdálí natolik, že je i jejich úhlová vzdálenost dostatečně velká pro amatérské přístroje.

Ilustrační foto...

Zcela jiná situace ale nastane, podíváte-li se na dvojhvězdu rentgenovým okem. Asi sami tušíte malý chyták, když se vás zeptám, která z hvězd na přiloženém obrázku je Sirius B. Uhodnete to? Předpokládám, že ano, pokud vámprozradím, že malý a hustý trpaslík je také nesmírně horký. Díky tomu je maximum vyzařované energie jinde než ve viditelné části spektra . Pokud bychom mohli měnit citlivost našich očí plynule z viditelné do energetické rentgenové oblasti, asi bychom se nestačili divit. Krom toho, že viditelnývesmír by se začal radikálně měnit, soustava Sirius A+B by byla velmi ukázková. Zatímco jasný Sirius A bude postupně slábnout, menší, ale teplejší Sirius B bude naopak stále výraznější. (Zajímavým úkolem pro učebniceastronomie by jistě bylo určit vlnovou délku, na které by byly hvězdy stejně jasné, co říkáte páni učitelé?) Vesmír v podání Chandry vypadá v okolí obou "Síriů" tak, jak ukazuje obrázek. Je to velmi roztomilá ukázka toho, jak rozmanitý je prostor kolem nás. Co dodat, příroda se řídí mnoha zákony, které si můžete představit lépe či hůře, tu a tam ale můžeme na vlastní oči spatřit to, o čem si v knihách jen čteme. Podívejte se tedy na Siria večer okem, pak na stránce IAN tak jak jej vidí Chandra a až se budete učit o Planckově zákoně záření absolutně černého tělesa, vzpomeňte si na tentočlánek.

redakce

| Zdroj: Chandra@NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jeden takový západ Slunce
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 - Díl E
Ilustrační foto...
Vánoční kometa
Ilustrační foto...
Astronomický kurz na hvězdárně v Ostravě
Ilustrační foto...
Dalekohled k prodeji
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691