Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Místa astronomické vzdělanosti 1918 –1945

Recenze zajímavé výstavy

Každý fotograf nosí v hlavě téma, které ho něčím láká a magicky přitahuje. A tak celá řada fotografů vstává do noci aby s klidem zenových mistrů uvelebeni pod magickou kupolí hvězdárny zachytily zrody a zániky dalekých světů.

Ilustrační foto...A i když je tématikou astronomie Štěpán Ivan Kovář rovněž osloven, rozhodl se pojmout téma z poněkud odlišného úhlu pohledu – začal fotografovat hvězdárny, co by pomníky nadšených badatelů.

Ale naštěstí se Štěpán Ivan Kovář nespokojil s pouhým fotografováním. Pídil se také po informacích, pátral v archivech a povídal si s pamětníky. A tak nevzniklo dílo hodné pouhého fotografického obdivu - ale ucelená práce, která zmapovala a v poslední chvíli zakonzervovala mizející fenomén doby minulé.

Vernisáž výstavy proběhla 4.10. 2000 odpoledne v přednáškové sále Národního technického muzea. Výstavu zahajoval před publikem čítajícím přes 140 pozvaných návštěvníků milým úvodním slovem věhlasný astronom světového kalibru Jiří Grygar (viz článek J. Tiché).

Ilustrační foto...Po krátkém vyměňování zdvořilostí od celé řady dalších lidí (kteří se na celém projektu podíleli odborným dohledem či sponzorsky) již začala přednáška Štěpána Ivana Kováře, která mnohé účastníky překvapila svojí stopáží.

Takže zatímco většina sálu očekávala několik "upřímných vět od srdce" chopil se Štěpán ovladače od promítačky a započal svojí pečlivě připravenou přednášku. Přednáška byla poučná a dynamická - vesele historky z fotografování střídaly odbornější pasáže - a tak cca šedesát minut uběhlo pozorným posluchačům jako voda.

Po přednášce a kratičkém občerstvení se návštěvníci rozprchli obdivovat technicky brilantně zvládnuté zvětšeniny (50x60) adekvátně adjustované ve vestibulu NTM (výstavu bude možno shlédnout až do konce roku).

Po přednášce také většina osazenstva sálu využila možnosti zakoupiti si v ceně 95 Kč publikaci, kterou Štěpán Ivan Kovář při příležitosti výstavy také vydal. Jedná se velice kvalitní dílo, které ač malé rozsahem, o to je větší obsahem. Na kvalitním papíře nabízí kromě záplavy textových informací též velmi kvalitní reprodukce autorových velkoformátových zvětšenin.

Ing. Petr Chlumský

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Endeavour se odpojil od ISS
Ilustrační foto...
Přes překážky (opět) ke hvězdám
Ilustrační foto...
Astronomická komunita a nestátní neziskový sek
Ilustrační foto...
Bouřkové mraky nad stanicí
Ilustrační foto...
O svícení 20
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691