Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pochybné těleso potenciální katastrofou nebo kosmickým smetím ?

Během víkendu bylo vyhlášeno a zase odvoláno jedno kosmické nebezpečí.

Ilustrační foto... V pátek 3.listopadu vydala Mezinárodní astronomická unie tiskovou zprávu, oznamující vzdálenou možnost srážky asteroidu 2000 SG344 se Zemí v roce 2030. Přesný datum připadal na 21.září 2030 s pravděpodobností 1:500. První výpočet pocházel z italské Pisy (A. Milani), ověřovali jej další astronomové, převážně ze skupiny dynamiky sluneční soustavy v NASA/JPL. Zpráva zmiňovala nejasnosti v určení velikosti tělesa. Zatímco nejvyšší odhady dosahovaly 30 až 70 metrů, tj. tělesa "tunguzských" rozměrů které může zničit několik tisíc kilometrů čtverečních pusté tajgy nebo velké město rozměru třeba Washingtonu nebo Moskvy, nejmenší odhady uvažovaly o 15 metrech čili o tělese které by shořelo v atmosféře a nepředstavovalo žádné nebezpečí. Nediskutovalo se zde o složení tělesa, ale přímo o nejasnostech jeho původu, některé výpočty totiž nevyloučily, že nejde o planetku typu Aten, ale že se může jednat o pozůstatek (první stupeň) jedné z nosných raket projektu Apollo ze začátku 70 let.

Následující den nastalo to, co mnozí očekávali. Mezinárodní centrála pro sledování planetek oznámila nalezení snímků v archivu Catalina Sky Survey z roku 1999, z nichž C. Hergenrother změřil další přesné polohy tělesa.. Tato dodatečně získaná data vyloučila možnost srážky v roce 2030, při nejtěsnějším přiblížení bude totiž těleso 11krát dál od Země než Měsíc. Na nových výpočtech se shodli jak pracovníci NASA/JPL tak astronomové z University v italské Pise.

Ilustrační foto... Těleso 2000 SG344 provázela od začátku řada poněkud zvláštních událostí. Objevili je astronomové D. Tholen a R.J. Whiteley s použitím 3,6-m CFH teleskopu na Havajských ostrovech, známí producenti velmi slabých blízkozemních objektů, 29.září 2000. Pozorovali jej 4 dny a teprve po více než dvou týdnech oznámili objev mezinárodní centrále pro sledování planetek. Jiné týmy oznamují své nové potenciálně zajímavé objevy třeba i jen hodinu po získání pozorování. Tak už se pro velmi slabé těleso nepodařilo zajistit další pozorování. Po zveřejnění objevových pozorování zjistil odborník zabývající se výpočty drah ve zmíněném Minor Planet Center Gareth Williams,, že dané těleso více než rok předtím zaznamenal v jedné noci projekt LINEAR, zaměřený také na hledání blízkozemních asteroidů. Přes zveřejnění jeho objevu tehdy nikdo další těleso v květnu 1999 nezaznamenal. Teprve dráha složená z pozorování v jedné noci 1999 a čtyř nocí 2000 vedla k výpočtu oné potenciální srážky, o den později eliminované započtením dalších pozorování. Těleso 2000 SG344 je sice dále teoreticky pozorovatelné, ovšem nyní by mělo by dosahovat pouhé 24.magnitudy. To už je sousto pro několikametrový dalekohled.Asi bychom to mohli brát jako bajku se závěrečným poučením o tom, jak funguje věda a jak jeden tým může potvrdit nebo vyvrátit výsledky druhých. Můžeme to brát i jako upozornění, že jednou věcí je objevit novou planetku a druhou získat dostatek přesných pozic pro výpočet spolehlivé dráhy, získat dostatek dalších údajů pro určení rozměrů tělesa atd. Mnozí experti v oboru blízkozemních objektů tento případ chápou i jako upozornění na nutnost dokonalejší komunikace mezi astronomy, komunikace nikoliv ve smyslu technickém, ale komunikace ve smyslu mezilidském. Někteří zřejmě touží po vydávání tiskových prohlášení, jiní je chtějí vydávat, až když jsou si velmi hluboce jisti co říkají. 2000 SG344 "story" ukazuje i na potřebu archivování dat, přístupu planetkové komunity na velké "astrofyzikální" teleskopy atd.

Jako osobu angažovanou roky v ověřování objevů a následné astrometrii blízkozemních objektů mne na katastrofických filmech typu Drtivého dopadu, Asteroidu či Armagedonu vždy fascinovalo, že na objev tělesa a zjištění, že to je ten pravý kosmický projektil, padnou první tři minuty filmu a pak už nastoupí hrdinní Bruceové Willisové. Jak vidno, je to poněkud jinak. Zjištění, že nějaké těleso hrozí srážkou se Zemí není vůbec jednoduché. Jen ti poněkud nehrdinští zjišťovatelé sedí nefotogenicky u svých počítačů.

Možná, že než vyjde tenhle příspěvek v IAN, budeme už o 2000 SG344 vědet víc. Třeba i to, zda jde o pozůstatek programu Apollo čili vlastně o "kosmické smetí".

Jana Tichá

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Malá pitva Andromedy
Ilustrační foto...
HST pozoruje Jupiter
Ilustrační foto...
Kreslíř Měsíce - Pavel Gabzdyl
Ilustrační foto...
Sibiřská cesta za Sluncem
Ilustrační foto...
Vrátíme se k Europě?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691