Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Máte rádi staré hvězdárny?

Astronomii netvoří jen žhavá současnost, a zářné vyhlídky, astronomie má i svou historii. Nejnovějším počinem v připomenutí historie české astronomie je projekt Štěpána Ivana Kováře Místa astronomické vzdělanosti 1918-1945.

Ilustrační foto... V sobotu 4.listopadu 2000 byla v Národním technickém muzeu v Praze na Letné zahájena stejnojmenná výstava a zároveň pokřtěna publikace. Na vernisáži bylo narváno, Jiří Grygar bravurně vyklenul oblouk od historických počátku k dnešku, pár slov pronesl Luboš Perek, a autor výstavy přiblížil svou práci umanutého badatele i fotografa, šplhajícího po půdách a vykazovaného ze zahrad.

Zmíněný projekt představuje 18 českých a moravských hvězdáren a hvězdárniček, na nichž působili jak profesionální tak amatérští astronomové v éře první republiky. Jsou mezi nimi jak místa známá a dodnes fungující (Petřín, Ondřejov, České Budějovice) tak místa odkud astronomická múza dávno či nedávno odlétla (několik soukromých pozorovatelen v Praze, bývalé sídlo Astronomického ústavu UK ve Švédské ulici na Smíchově). Srovnává původní stav na historických fotografiích s dnešní podobou a připomíná nejen budovy, ale i lidi a jejich fascinující a spletité osudy, třeba prostřednictvím "nebeské trafiky" Karla Nováka v Praze ve Zborovské ulici, či Bečvářovy hvězdárny v Brandýse nad Labem.

Zajímavé na tom je, že přesto (a nebo právě proto) že Štěpán Ivan Kovář je určitě více nadšenec, než profesionální historik astronomie, jeho sonda do mizejících dějin české astronomie je podivuhodně obsažná. Lze mu za ni jen poděkovat.

V NTM je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, tak se jděte podívat. Pokud nejste z Prahy, je šance že výstava se časem objeví i v dalších městech.

Jana Tichá

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Q4
Ilustrační foto...
Kde hledat kometu?
Ilustrační foto...
Vesmírná disko-koule
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 4
Ilustrační foto...
World of Vista
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691