Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tak jsme tady!

Jenom hodiny zbývají do odletu prvních skutečných obyvatel malé, ale rychle se rozrůstající Mezinárodní kosmické stanice. Americký velitel Bill Shepherd a jeho ruští podřízení Jurij Gidzenko a Sergej Krikalev odstartují v lodi Sojuz v úterý ráno. Půjde-li na kazachstánském Bajkonuru všechno bez problémů, pak se na stanici zavěsí o dva dny později, ve čtvrtek 2. listopadu. Je dost možné, že 30. říjen bude poslední den, kdy ve vesmíru chyběl člověk, komentoval tento okamžik John Curry z Johnsonova střediska kosmických letů v Houstonu.

Ilustrační foto...Americkou NASA, stejně jako řadu dalších kosmických agentur, to stálo mnoho roků práce, mnoho konstrukčních plánů a také mnoho miliard dolarů. Zatímco za Atlantikem se zmohli "jenom" na tři návštěvy stanice Skylab, jenž se v roce 1979 vrátila zpět do náruče matičky Země, Rusové se od roku 1971 dočkali sedmi základen Saljut a legendárního Miru, který na oběžné dráze pobývá už od roku 1986.

Stavbu podobné základny vyhlásil už v roce 1984 charismatický prezident Ronald Reagan. V narážce na tehdy velmi chladné vztahy se měla jmenovat Freedom a její cena se odhadovala na celých osm miliard dolarů. Stejně jako v případě Miru se uvažovalo o řadě modulů, které by se spojovaly ve vesmíru. K dosažení tohoto bezesporu smělého cíle si na pomoc přivzali i státy evropské aliance, Japonsko a Kanadu.

Jenže zatímco Rusové na nebe pověsili Mir, vůdčí NASA bojovala s politiky. Freedom měla být nejen vědeckou laboratoří, ale i hangárem k opravě poškozených satelitů. Změny v rozpočtu i na vedoucí postech, ale přinášely změny v konstrukci. Stejně tak rostla cena: z osmi miliard na ohromujících 38!

Radikální řez provedl až v roce 1993 Bill Clinton: Přikázal další změnu v konstrukci, která vedla k rapidnímu zmenšení stanice. Hlasování v americkém senátu pak přežila o jeden jediný hlas. Navíc prezident k projektu přizval i tehdy skomírající Rusko, které mohlo nabídnout novou verzi Miru. Jméno Freedom bylo smazáno, základna se překřtila na Alfu.

Na základě protestů Ruska se ale od tohoto návrhu upustilo, takže nakonec vznikla kompromisní Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station). Podivuhodný příběh svědčí o trapných, žabomyších válkách, které bychom si mohli ve vesmíru odpustit. Jenže jak vám dosvědčí každý zainteresovaný odborník, kosmický výzkum, dokonce i ta čistá věda, je plná mnoha intrik. O realizaci nejrůznějších misí nerozhodují odborníci, ale zákulisní jednání, neznámé úmysly politiků, výsledky voleb... Prostě teprve s novým jménem začala samotná stavba.

Náklady bohužel nadále rostly a zcela jistě i porostou: Tentokráte díky Rusku, které se utápí v ekonomických problémech. "Byly okamžiky, kdy by se někteří z nás nejraději schovali někam pod postel," prohlásil jeden z vedoucích projektu Jim Van Laak. Notorický nedostatek peněz, stejně jako další, náhodně kumulované průšvihy, málem vedly k radikálnímu řezu: Američané Rusům poděkují a začnou základnu stavět pomalu, ale jistě pomocí raketoplánů.I dnes mají ruské podniky značný skluz v dodávce řady komponent. Ale na druhou stranu je už ten nejdůležitější modul, řídící Zvezda, na oběžné dráze. Sice z dvouletým zpožděním, ale jinak pracuje vcelku bez problémů. A to je moc dobře, právě ona totiž zajistí útočiště první posádce.

Tři osadníci se rozhodně nebudou nudit. Koncem listopadu přiletí Endeavour, který s sebou přiveze nové sluneční panely. V lednu příštího roku pak přibude první vědecký modul: americká Destiny. V dalších letech dodají Američané také sto metrů dlouhý nosník s deseti segmenty slunečních panelů, Rusové třetinu všech modulů, včetně řady dopravních lodí. Stejně tak ke stanici připojí záchranou loď Sojuz. Tu by měl kolem roku 2005 nahradit americký miniraketoplán -- jakýsi plachťák pro sedm ztroskotanců.

Evropská kosmická agentura dále připravuje laboratoř Columbus, stejně jako nový systém zásobování založený na raketě Ariane 5. Svůj modul staví i Japonci, kteří současně základnu vybaví malým dálkovým manipulátorem a centrifugou. Kanadská kosmická agentura počítá s něčím podobným, jenom ve větších měřítcích. Jejich robotická ruka totiž poslouží k přesouvání celých modulů. Brazílie si pak chystá "jenom" malou plošinu s vědeckými experimenty… Až bude kompletace celé mezinárodní skládačky u konce, tedy někdy v roce 2006, dosáhne stanice velikosti tříposchoďového domu, s šesti laboratořemi a rozsáhlými prostorami pro hned sedm trvale pobývajících odborníků. NASA přitom zaplatí přibližně polovinu z celkové ceny ISS, jež se dnes odhaduje na šedesát miliard dolarů.

V těchto chvílích ale hodně záleží na trojice kosmických veteránů, kteří musí oživit zárodek stanice. Není divu, že trénovali nekonečných pět roků. Pokud všechno dopadne dobře, bude to skvělá zpráva. Pokud ne, pak se mezinárodní základna proměnní v nejdražší neúspěšný kosmický projekt.

Ihned po příletu astronauti (nebo kosmonauti?) nejdřív ze všeho zprovozní kyslíkové generátory, systém zásobování vodou a ohřívače docela chutné potravy. A jak dodávají americké zprávy, zatímco bude probíhat Den díkuvzdání, všichni tři se stanou jakýmisi skladníky: Budou jednoduše rozbalovat krabice s nářadím a veškerými nezbytnými doplňky...

Jiří Dušek

| Zdroj: Florida Today a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výsledky vyšetřování havárie Columbie
Ilustrační foto...
Vyhledávací mapka pro kometu C/2004 Q2 (Machholz
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 19
Ilustrační foto...
Polibek na dobrou noc
Ilustrační foto...
Nový typ aktivních jader galaxií
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691