Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zlaté století astronomie - díl třetí

Z nepřeberného pokladu nových pozorování i odvážných teorií, které jsou součástí historie astronomie 20. století, jsme vybrali jen něco málo. Nabízíme vám nejen popis strhujících výsledku soudobé astronomie, ale i vylíčení cest a okolností, jež k epochálním objevům vedly. Tímto ohlédnutím zpět chceme také vzdát hold všem slavným i zcela bezejmenným ženám a mužům, kteří se o dnešní znalosti lidstva o vesmíru zasloužili.

Ilustrační foto...Rádio Instantních astronomických novin nabízí záznam třetí a poslední přednášky Zdeňka Pokorného "Zlaté století astronomie", proslovené 24. října na Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně. Témata jsou jednoznačná: Mars v novém světle, Zrození Měsíce, Exotické exoplanety.

Poznámka redakce:
Planetárium je zajisté velmi impresivní místo a pokud tam člověk netráví čtyři hodiny denně přednášením astronomických informací, musí být jeho atmosférou okouzlen. Proto jsou hvězdáři při přípravě přednášek v takovém sále ve značné výhodě. Nemusíte udělat nic, stačí promítnout hvězdy a je zaděláno na působivý zážitek. Pokud si ale přednášku nachystáte, věnujete její přípravě nemalé množství času a zapojíte do své "show" krom umělé oblohy také zvuky, pohyblivé obrázky a propracovaný "přednes", máte vyhráno dvojnásob.
Ilustrační foto...Určitě se najdou tací, kteří si myslí, že teď mažu med po obličeji svého redakčního kolegy a nadřízeného na pracovišti. Ale není to tak. Protože, kdybych měl známkovat i samotné organizátory, dal bych jim bez rozpaků dvojku. Nechci ale kazit chvalozpěv samotné přednášky rýpáním do detailů, které nesouvisí s obsahem a formou "Zlatého století astronomie". Moc se mi líbilo, jak měl přednášející Zdeněk Pokorný rozložené délky mluveného slova, videa a ukázky oblohy.
I když ne na sto procent fungující produkty největší softwarové firmy světa nepoužívám rád (leč lepších zas tak moc není, tak co nám zbývá), musím uznat, že PowerPoint je mocným nástrojem přednášejících a v kombinaci s dobrým velkoplošným videem, jež nyní v brněnském planetáriu máme, je v řadě případů nezastupitelný. Pamatuji si mnoho přednášek s ošuntělými a často nečitelnými "blánami (slajdy, fóliemi...) a mačkám slzu v oku. Good bye igelite!
Přidejte k tomu plné planetárium lidí, kteří přišli nejen poprvé, ale i podruhé a potřetí, dokonce se zdálo, že pokaždé v hojnějším počtu, a máte obrázek o podivuhodné atmosféře panující v sále alespoň hrubou představu.
Není možné pojmout podobně každé téma a nelze čekat, že na přednášku o teorii superstrun dorazí stejně návštěvníků, jako na milníky moderní astronomie. Ale určitě je nadmíru vhodné použít techniku s rozumem tam, kde se hodí. Zdeněk Pokorný to udělal moudře i s citem a dal tak vzniknout propracovanému dílku jak po stránce rétorické, technické, ale hlavně obsahově zajímavé a přitažlivé.
Nevíte-li ještě, zda má cenu záznam poslouchat, vězte, že ano. Jelikož si můžete navíc paralelně přehrát i přiložené podklady (přehrávače PowerPointu jsou i zdarma ke stažení), dostanete do sebe alespoň část informací, které během tří úterních večerů nečekaně teplého října zazněly. Ale na naše záznamy nespoléhejte a na přednášky v brněnském planetáriu choďte i nadále. Upřímně: bez hvězd nad hlavou to nebude nikdy ono! Rudolf Novák

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 1
Ilustrační foto...
Země a Měsíc jsou nevšedním párem
Ilustrační foto...
O svícení 22
Ilustrační foto...
Pod kůží Kallistó
Ilustrační foto...
Problémy příliš hmotných hvězd
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691