Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O sobotním dění nad Třešňovou ulicí

a o věcech, které následovaly. Náš seriál o jedné z nejzajímavějších astronomických událostí konce dvacátého století se uzavírá.

Ilustrační foto...V průběhu následujících dní po objevu prvního kousku meteoritu a po zveřejnění několika novinových článků, ve kterých nebyla vyzdvihována ani ne tak nevyčíslitelná cena meteoritů pro vědu ale spíše hodnota "tržní", jsme díky řadě telefonátů nabyli přesvědčení, že se masově rozvíjí nový druh turistiky: Hledači pokladů-meteoritů zjišťují lokality, kam se vydat. Náš popis se proto omezil na hraniční oblast moravskoslezských Beskyd a okolí vodní nádrže Morávka…

To jim ve většině případů nestačilo: šanci zbohatnout byla lákavá, ale procházet celou dopadovou elipsu, tedy poměrně velkou část Beskyd (kolem 400 kilometrů čtverečních) se nikomu nechtělo. Nelze se divit, již jednoduchý výpočet dává tušit, jaké jsou reálné šance: I větší skupina může hledat skoro celý život, se značně nejistým výsledkem, zvlášť když již za několik roků nebudou meteority rozeznatelné od pozemských hornin. Pátrat však rozhodně cenu má, ale pouze tam, odkud jsou i jiná pozorování, například svištění dopadajících úlomků. Jeden takový tip se přitom dostal až k nám na hvězdárnu.

Miniexpedice lovců meteorických pokladů ve složení Havlík, Gráf, Chalupa se proto vydala směr Orlová, odkud se nám ozvala paní "G" se svým manželem, kteří sice ze sobotního úkazu nic neviděli, ale zato slyšeli pád čehosi velkého do nedalekého lesa. Událost se udála opět v blízkosti vodní nádrže Morávka, u státní hranice...

Po příjezdu na místo jsem museli uznat, že ve třech lidech jde pouze o hledání "jehly v kupce sena". Sice na nás čekal poničený lesní porost, který mohlo způsobit padající "kamení", ale až na pár povalených stromů jsme nenašli vůbec nic. Alespoň jsme zaměřili směr odkud se hřmění ozývalo a vymluvili panu "G" zřícení vrtulníku do nedalekého lesa. V místní restauraci jsme se dozvěděli o případu, kdy kdosi neznámý, v neznámé hospodě vyprávěl o neznámém kameni, který mu proletěl střechou. Dost možná to také byla báchorka.

Ilustrační foto...Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili lokalitu, jediného zatím nalezeného meteoritu a pohovořili s panem "Š", jenž velmi ochotně povyprávěl o celém úkazu. Z jeho výpovědi vyplynulo, že k výbuchu tělesa muselo dojít severovýchodně od Morávky. Rovněž velmi barvitě popsal na stovku malých kousků, které rychle pohasínaly a padaly dolů. V závislosti na těchto zvucích také s manželkou zaslechli svištivý zvuk a tupý dopad, tak charakteristický pro blízký pád metoritu. Na žádný další úlomek se nám ovšem narazit nepodařilo. Až ve čtvrtek 25. května se k nám na hvězdárnu dovolal pan K. Ten se jen velice nesměle dotazoval, zda je ještě možné nalézt nějaký ten meteorit ze 6. května. A pokud ano, pak že meteorit pravděpodobně nalezl. Nebudu vás napínat: Na světě se ocitl meteorit "Morávka číslo 2". O hmotnosti 330 gramů, tedy o něco "tučnější" než první úlomek, navíc s velmi kuriózním "osudem.

Vše samozřejmě začalo ihned při dopadu. Majitel chaty na Morávce se opaloval, když tu uslyšel podivné zvuky. Na obloze se však nic zvláštního nedělo... Až po několika minutách opět něco zvláštního: tentokráte svistot zakončený tupým dopadem. I přesto, že prohledal směr, ze kterého zvuk přišel, vůbec nic nenašel.

Na celou událost by zřejmě nejspíš rychle zapomněl, kdyby, kdyby si však v novinách nepřečetl článek o dopadu úlomků kosmického tělesa v oblasti Beskyd. Provedl ještě jednu prohlídku okolí, tentokráte úspěšnou. Uprostřed příjezdové cesty narazil na začernalý kámen zabodnutý z jedné třetiny do hlíny. Od meteoritu číslo jedna ho dělily dva kilometry vzdušnou čarou.

Ilustrační foto...V pátek 23. června byl při sekání trávy v obci Horní Tošanovice nalezen třetí úlomek o hmotnosti 105 gramů. Tentokrát dopadl hned na začátek stanovené elipsy. Pán, který kosil zahradu, jej náhodou našel a protože mu tvarem i barvou připomínal obrázky meteoritů, zavolal k nám na hvězdárnu.

Mimo těchto tří "pravých" meteoritů bylo samozřejmě nalezeno velké množství meteoritů nepravých. Objevitelé je většinou v telefonu popisovali velmi věrohodně, ale ve většině případů se jednalo o strusku, železné rudy a další horniny, které jinak běžně potkáváme při našich toulkách přírodou. Docela snadno by se z těchto kusů dala vytvořit výstavka "Jak nevypadá meteorit".

Takže v červnu byly na světě "potvrzené" tři kousky meteoritů, které přiletěly z vesmíru v sobotu 6. května. Jejich hmotnost není nijak obrovská, dohromady 634 gramů, ale i tak jsou nesmírně důležité. Neboť nejde jenom o to, kolik materiálu se z původního tělesa najde, ale především o to, aby se rychle dostal do laboratoře a také, aby byla zpětně co nejpřesněji určena dráha původního tělesa ve sluneční soustavě.

Po několikatýdenní práci a mnoha kalibračních měřeních v terénu předložili ondřejovští astronomové pod vedením doktora Jiřího Borovičky konkrétní výsledek: Původní těleso mělo jeden a půl metru v průměru a pohybovalo se stejně jako tisíce dalších malých těles Sluneční soustavy po eliptické dráze. V odsluní, kde se nacházelo nejdále od Slunce, se meteoroid vzdaloval až na 2,7 astronomické jednotky, tedy mezi dráhu Marsu a Jupiteru. V přísluní, kdy bylo Slunci nejblíže, pak jeho vzdálenost činila 0,98 astronomické jednotky. Balvan tedy křižoval dráhu naší Země, což se mu právě 6. května stalo osudné.

Ilustrační foto...Těles jako je tohle, se v meziplanetárním prostoru nachází bezpočet. U našeho meteoroidu je poněkud výjimečný sklon dráhy vůči rovině ekliptiky (dráhy Země kolem Slunce). Zatímco planety a drtivá většina malých těles Sluneční soustavy se pohybuje poblíž této roviny, "naše" těleso se vzdaluje na něco málo přes 32 stupňů. Ale to už malinko vyplývalo z prvních pozorovaní a zákresů dráhy v atmosféře: letělo totiž ze severu na jih, což nebývá časté.

Nalezené meteority se zařadily do skupiny tzv. "meteoritů s rodokmenem", tedy těles, která byla nejen nalezena na povrchu země, ale při průletu atmosférou i zachycena fotograficky. Podařilo se tak určit jejich dráhu v meziplanetárním prostoru. A takových případů není mnoho, meteority z Morávky se zapisují na čestné šesté místo v historii.

Všechny tři meteority nyní odkoupil Astronomický ústav České akademie věd, který je trvale zapůjčil Národnímu muzeu v Praze. A tak po dalších testech, budou vystaveny v expozicích krásné budovy v horní části Václavského náměstí. Možná někdo v budoucnu při pohledu na trojici zčernalých "kamenů" pod skleněným poklopem poznamená, "no bóže, šutry". Ale pozor, v těchto kamenech se skrývá část historie Sluneční soustavy a také příběh jednoho sobotního odpoledne nad Třešňovou ulicí a po něm následujících dní a týdnů nejen v severní Moravě. Jsem rád, že mně příroda přizvala pro účinkování v tomto nezapomenutelném příběhu.

Redakce Instantních astronomických novin smeká klobouk před pracovníky ostravské hvězdárny, stejně jako řadou našich odborníků, kteří se zasloužili a určitě ještě zaslouží o výzkum tohoto podivuhodného tělesa.

Tomáš Havlík

| Zdroj: Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zatmění Měsíce 16. května 2003
Ilustrační foto...
Historie dobývání Marsu – díl první (Mars 1
Ilustrační foto...
První trojnásobný systém mezi blízkozemními
Ilustrační foto...
Sága kosmického teleskopu u konce -- Jedeme dá
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – multimédia z mise
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691