Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Evropa v kosmu

Evropská kosmická agentura, kam patří většina států našeho kontinentu (vyjma nás…), se nemá za co stydět. Její cesta do vesmíru, kterou lemuje celá řada úspěchů, má přitom v blízké budoucnosti velmi zajímavé cíle.

Ilustrační foto...Jasným důkazem je přehled šesti projektů, počínaje návštěvou pásu planetek a konče nesmírně citlivými gyroskopy, jež v minulých dnech postoupily do závěrečného kola výběru nového typu tzv. Víceúčelových výprav. Definitivní rozhodnutí, které z nich odstartují mezi roky 2005 a 2009, přitom padne v nejbližších měsících.

Projekt Víceúčelových misí je evropskou obdobou amerického programu Discovery: "lépe, rychleji, levněji". Zatímco v minulosti se Evropská kosmická agentura soustředila na "středně veliké" sondy, kam dnes patří pouzdro Huyghes (ponoří se do atmosféry Saturnova Titanu) či gama observatoř Integral, nyní plánuje za stejnou cenu zvládnout hned dvě výpravy. Podmínkou je, že cena nesmí přesáhnout 176 milionů euro v cenových relacích roku 1999.

V centru zorného pole evropské agentury je v tomto okamžiku především spolupráce na stavbě Kosmického dalekohledu nové generace, který by měl v roce 2008 nahradit dosluhujícího Hubbla. Už nyní se však rozhoduje o dalších projektech, z nichž většina spadne právě do kategorie "velmi levných".

Prvním přiloženým polínkem (tzv. F1) se stal Mars Express, který se k červené planetě vydá v roce 2003. Jeho úkolem bude hledání podpovrchové vody a přiveze s sebou i pouzdro Beagle 2 s řadou biologických experimentů. Do semifinále soutěže o druhou (F2) a třetí (F3) takovou misi, z celkového počtu 49 hráčů, se přitom dostaly tyto nápady:

    Ilustrační foto...
  • STORMS představuje trojici sond, které budou studovat vliv slunečních erupcí na kosmické technologie. Pohybovat se mají po protáhlé dráze až padesát tisíc kilometrů daleko, takže pravidelně navštíví soustavu tzv. radiačních pásů -- oblastí v bezprostředním okolí Země, kde je zvýšená koncentrace nabitých částic o vysokých energiích (jsou to převážně protony a elektrony). Mají tvar toroidu, poněkud deformovaného slunečním větrem. Částice jsou v radiačních pásech drženy pohromadě zemským magnetickým polem. Vnitřní radiační pás Země najdeme nad rovníkem ve výškách 1 až 6 tisíc km, vnější je pak ve výškách 15 až 25 tisíc km. Nabité částice v radiačních pásech pocházejí ze slunečního větru. Současně budou v reálném čase monitorovat kolísání magnetického pole.
  • SOLAR ORBITER se bude na své dráze přibližovat ke Slunci až na rekordních 30 milionů kilometrů. V době se přitom poletí stejně rychle, jako pod ním otáčející povrch, takže se po relativně dlouhou dobu zaměří na jedno místo. Pravidelně nám přinese informace o složení slunečního větru i nabitých částic. Navíc, každé přiblížení sondu navede na dráhu s o něco větším sklonem k rovníku, proto se na naší nejbližší hvězdu podívá z více stran.
  • MASTER bude adaptovanou výpravou dnes připravovaného Mars Expressu, vydá se však do pásu asteroidů. Při průletu kolem červené planety by ovšem mohl na povrch vypustit menší přistávací pouzdro. Na palubě bude mít zařízení vyvinuté pro výpravu Rosetta (rendezvous s kometou Virtanen) a SMART-1 (umělá družice Měsíce), přičemž navštíví -- podle data startu -- jeden a více asteroidů.
  • HYPER by měl testovat speciální gyroskopy a další velmi citlivé senzory, jež potvrdí či vyvrátí některé kvantové jevy. Ve výsledku mohou dát za vznik velmi kvalitním atomovým hodinám a řadě dalších revolučních technologií.
  • CASIMIR se také zaměří na kvantové jevy, především pak virtuální částice a podobné exotické objekty, které se mají objevovat ve vakuu. (Víc vám k tomu ale neprozradíme, jelikož této tématice vůbec, ale vůbec nerozumíme.)
  • EDDINGTON naopak bude astrometrickou observatoří vybavenou zrcadlem o průměru jeden metr, která se podívá na oscilace hvězd, tzv. hvězdotřesení, a také jejich zákryty slabými planetami. Jeho výsledky poslouží při ověřování modelů vnitřních částí nejrůznějších hvězd. Takto by se měl podívat na 50 tisíc exemplářů, u 700 tisíc stálic by pak pátral po drobných planetách.
"Jak už v těchto případech bývá zvykem, přivádějí nás tyto velmi zajímavé projekty do značných rozpaků," komentoval další rozhodování Roger Bonnet, vědecký ředitel Evropské kosmické agentury. "Jsme vděční potenciálu a představivosti evropské vědecké komunity."

Jiří Dušek

| Zdroj: ESA Science News  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vánoční hvězda Kamila Hornocha
Ilustrační foto...
Nenápadný vědec z UNAMu
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce IV (1971 - 2004)
Ilustrační foto...
Mir - Chladiaci systém
Ilustrační foto...
Překvapení: Neptunův tanec na čtyři...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691