Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Místa astronomické vzdělanosti

Rozhovor se Štěpánem I. Kovářem, autorem pozoruhodné výstavy chystané Národním technickým muzeem v Praze.

Ilustrační foto...Můžete nám váš fotografický projekt ve stručnosti představit?

Vydal jsem se a pouť za českými a moravskými hvězdárnami, které existovaly nebo vznikly během let 1918-1945. Mnohé z nich jsou známé, na některé se již pomalu zapomnělo. Je to první pokus v historii české astronomie, kdy se někdo pokusil shrnout toto tak významné období české a moravské astronomie do jednoho celku.

Můj projekt se neskládá pouze z výstavy fotografií. Podařilo se mi vydat padesáti stránkovou publikaci na kvalitním křídovém papíře, kde kromě fotografií současného stavu čtenář nalezne i archivní fotografie. Ke každé hvězdárně jsem připojil též příběh o jejím vzniku, existenci i zániku, příběh o lidech, kteří ji s nadšením vybudovali. Recenze se ujal RNDr. Jiří Grygar, Csc., který napsal i předmluvu. Kromě toho mám také připravenu i přednášku s diapozitivy.

V období 1918 až 1945, na které jste se zaměřil, asi příliš hvězdáren v České republice neexistovalo. Které z nich se vlastně dostaly do zorného pole vašeho objektivu?

Soubor představuje 18 hvězdáren. Vím ještě o dvou možná třech dalších, ale ty se do dnešních dnů nezachovaly. Zmapoval jsem pouze ty, které je ještě dnes možné nalézt a přinést o nich obrazové svědectví. Jen namátkou mohu jmenovat Ondřejov, pražské Klementinum, Ballnerovu hvězdárničku ve Valašském Meziříčí, České Budějovice, Plzeň.

Bylo to obtížné?

Především to bylo krásné. Hledat v archívech, jezdit vlakem po naší krásné zemi a fotografovat, po večerech pak psát a vyvolávat filmy, fotografie. Obtížné bylo sehnat peníze na vydání publikace. Vše ostatní jsem zvládl ze svého platu a ze studentské půjčky. Těžké a náročné bylo samozřejmě dokončení a završení celého snažení, ale znovu opakuji, byla to pro mě radost. Pevně věřím, že se to ve fotografiích a vůbec v celém projektu odrazí.

Která z hvězdáren vás zaujala nejvíc?

Těžko říct. Když jsem se seznámil s historií víc, když jsem se ponořil do příběhů lidí, každá hvězdárna mě přímo polapila. Některé z nich jsou neuvěřitelně kuriózní, jiné zas architektonicky velice zajímavé. Spíš mě asi nejvíce oslovila vzdělanost, pokora a pracovitost mnohých hvězdářů. Řada z nich byla zpočátku amatéry, přesto se někteří stali světově uznávanými osobnostmi.

Kde se mohou naši čtenáři s vaší výstavou setkat?

Výstava bude zahájena tuto sobotu 4. listopadu v pražském Národním Technickém Muzeu. Díky vstřícnosti muzea zde bude téměř dva měsíce. Návštěvníci kromě fotografií zhlédnou i několik velice zajímavých astronomických přístrojů. Po té se výstava vydá na cestu po českých a moravských městech. Předběžně jsem již zaznamenal zájem, což mě velmi těší, ale zatím čas na sestavení harmonogramu nebyl. Mohu vašim čtenářům slíbit, že se budu snažit výstavu a přednášku přivést všude tam, kde bude zájem. Vždyť jsem toto téma zpracoval pro lidi, nikoliv pro sebe. Musím se jim proto co nejvíce přiblížit.

Děkuji za rozhovor.
Ptal se Jiří Dušek.

redakce

| Zdroj: Štěpán Ivan Kovář, Místa astronomické vzdělanosti 1918-1945, Národní technické muzeum, 5. listopadu až 31.prosince 2000. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 8 – speciál
Ilustrační foto...
Jméno pro planetku 17702 vybráno
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce ONLINE
Ilustrační foto...
Tajemný Titan
Ilustrační foto...
Otisky kosmických katastrof
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691