Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Milostné hrátky bouří na Jupiteru

Atmosféra největší planety naší sluneční soustavy -- Jupiteru může na zrychlených záběrech připomínat obrovskou živoucí bytost. Není divu, vždyť jenom v letošním roce mohli vědci sledovat dosud nevídané sloučení dvou oválných vichrů v jednu velkou cyklónu.

Ilustrační foto...Zadíváte-li se v těchto dnech krátce po západu Slunce nad východní obzor, nemůžete si nevšimnout velmi jasné hvězdy v souhvězdí Býka. Už loveckým dalekohledem se sami přesvědčíte, že se nejedná o nic jiného, než o největší planetu naší sluneční soustavy -- Jupiter. V malém dalekohledu snadno rozeznáte jeho čtyři největší měsíce a snad i zploštělý tvar kotoučku. Za dobrých pozorovacích podmínek byste měli spatřit i několik atmosférických pásů, protínajících planetu. Možná zde rozeznáte i gigantickou bouři v podobě Velké červené skvrny, která je v jeho atmosféře pozorována už od dob prvních teleskopických pozorování. (Ruku na srdce, nijak výrazná není a rozhodně ji neuvidíte v barvách.)

Pravá podívaná se nám ale při pohledu na Jupiter nabídne až v opravdu velkých přístrojích. V nich můžeme pozorovat neustále se pohybující oválné skvrny různého zabarvení, množství pásů a atmosférických poruch, které dávají tušit o neustálých procesech v jeho atmosféře plné vodíku, hélia, amoniaku, methanu a vodních par.

Nedávno měli planetární odborníci poprvé příležitost sledovat, jak dva velké víry na jižní polokouli Jupiteru, z nichž každý má polovinu rozměrů naši domovské planety, se do sebe zakliňují a vytvářejí jeden velký cyklonální systém. Dá se předpokládat, že podobným způsobem mohla vzniknout i zmíněná Červená skvrna, která má dvakrát větší průměr než Země.

"Když sledujeme přibližování dvou světlých skvrn v jupiterově atmosféře, je obvyklé, že od sebe nakonec odskočí," tvrdí Glenn Orton, zasloužilý vědecký pracovník z Jet Propulsion Laboratory. V tomto případě se ale sloučily a od té doby vykonávají složitý tanec, který názorně zdokumentovaly záběry z Hubblova kosmického dalekohledu.

Ilustrační foto...

Pozorování neobvyklého střetu dvou vichrů na Jupiteru napomáhá vědcům pochopit dynamické procesy v atmosféře. Například stále zůstává nevyřešená otázka, jak hluboko vlastně zasahuje základna těchto vichrů do jupiterovy oblačné přikrývky. Zmíněné letošní splynutí nastalo ve vyšší vrstvě a vypadá to, že je rozdílné od procesů, které nastávají v níže položených oblastech.

Tři světlé oválné skvrny s poněkud prozaickým označením (FA, DE a BC), které měly celé představení na svědomí, jsou aktivní již přes šedesát let. Od roku 1998, se občas vzájemně přibližovaly, avšak nikdy se přímo nestřetly. Velmi zajímavě vyhlíželo setk8n9 dvou vírů počátkem roku 1998, kdy se však Jupiter zvolna blížil na pozemské obloze ke Slunci a stával se nepozorovatelný. Když se planeta opět vrátila na scénu, byly již obě skvrny "v sobě". "Nebyli jsme schopni určit, jak v té době ke sloučení došlo", potvrdil Glenn Orton.

Největší z trojice měřila téměř devět tisíc kilometrů, zbylé dvě byly jen o málo menší. Větrná smršť v oku cyklón, která vířila proti směru hodinových ručiček, dosahovala rychlosti 470 kilometrů v hodině. Třetí temnější ovál vířil v opačném smyslu a byl zformován jen dočasně mezi dvěma světlými cyklónami. Podobným scénářem se pravděpodobně řídí každé slučování světlých skvrn. Tentokrát však byl prostřední vichr natlačen k jihu, kde se roztrhal na kusy a mizel.

Po zmizení tmavší skvrny, která se nacházela mezi dvěma světlými cyklónami už nic nebránilo v tom, aby přibližující se skvrny skončily v milostném objetí. Tanec jejich vzájemného splynutí začal v březnu a trval zhruba tři týdny. Nejprve kolem sebe kroužily proti směru hodinových ručiček jako při dlouhých, než se definitivně sloučily v jednu skvrnu asi o třetinu větší, než jejich předchozí rozměry. Přiblížení a splynutí bylo ze Země sledováno v různých vlnových délkách a odhalilo nám tak jevy, ke kterým docházelo v různých hloubkách. Získali jsme tak dokonalý "rentgen" jejich milostného aktu.

Celá neobvyklá událost byla sledována planetárním dalekohledem na vrcholu Pic-du-Midi ve Francii, Infračerveným dalekohledem na Havajských ostrovech a Hubblovým kosmickým dalekohledem. Spolu s daty, které získalo pouzdro sondy Galileo, vyslané do Jupiterovy oblačné přikrývky a rovněž slibně se rozbíhající monitorování obří planety sondou Cassini nám přináší dosud nejkomplexnější pohled na bouřlivé procesy, které v jeho atmosféře probíhají. Jak je vidět, na Jupiteru lze vidět leccos, dokonce i necenzurované milostné hrátky.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Science@NASA a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA, Apophis a nebohý chlapec
Ilustrační foto...
Žena, která objevila osm komet
Ilustrační foto...
Neviditelná kopula na Monteboo
Ilustrační foto...
Astronomický toaletní papír
Ilustrační foto...
Body pro astronomii na IX. valném shromáždění
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691