Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mir: Game over

Počítáme s tím, že stanici Mir navedeme koncem února nad oceán, prohlásil v pondělí místopředseda ruské vlády Ilja Klebanov. Zdá se, že dny poslední pýchy sovětské kosmonautiky jsou sečteny. Tohle oficiální rozhodnutí, které bude snad brzo následovat, se přitom s největší pravděpodobností totiž zvrátit nepodaří.

Ilustrační foto...Ano, už je to zřejmě definitivní. Orbitální základna, výstavní síň již neexistujícího Sovětského svazu, vezme jenom několik dní po svých patnáctých narozeninách za své. Osud stárnoucího Miru ovlivnil nejen věčný nedostatek financí a technické problémy, ale také změna priorit -- Rusko dává přednost spolehlivější a modernější Mezinárodní kosmické stanici.

Definitivní scénář letu stanice do výhně zemské atmosféry sice není stále ještě vykreslen, nicméně základní okamžiky jsou už zřejmě. Prvním krokem bude přílet dopravní lodě Progress (samozřejmě bez posádky), která se koncem února připojí ke stotřicetitunovému Miru. Právě ona zajistí řídícím střediskem do poslední chvíle kontrolovaný zánik. Několik zážehů Progressu poté postupně sníží dráhu základny až na osmdesát kilometrů. Díky poslednímu "šťouchanci" nakonec shoří nad Tichým oceánem. Je zcela bez diskuze, že větší část průlet atmosférou přežije, a dopadne na vodní hladinu.

Jiná destrukce zřejmě není ani možná. Představa, že by se Mir ještě na oběžné dráze rozpojil na několik menších částí, byla shozena pod stůl: "Více částí, znamená i více trosek," komentoval Viktor Blagov, zástupce ředitele Ruského střediska kosmických letů. Přitažená za vlasy byla i fantastická myšlenka, že by stanici výbuchem zničila ze země vypálená raketa. V takovém případě by vzniklo ještě více trosek.

Možná se ptáte, proč stanici nezachrání známá soukromá společnost MirCorp, která několikrát prohlásila, že disponuje potřebnou stovkou milionů dolarů k udržení Miru na oběžné dráze po celý následující rok. Dokonce už padlo několik jmen prvních kosmických turistů a také prohlášení mediální společnosti NMBC, která právě zde chtěla natáčet další TV show projektu Survivor. "Prohlášení MirCorp jsou pouze -- prohlášení," komentoval situaci mluvčí Ruské kosmické agentury Sergej Gorbunov. "Ale kde jsou peníze? Nemůžeme čekat tak dlouho, až nám Mir spadne na hlavu."

"Poslední let lodi Progress bude financovat stát, který chce dostát svým závazků," pokračoval. Rusko se už dříve rozhodlo veškerý svůj rozpočet vyčleněný na kosmonautiku věnovat Mezinárodní kosmické stanici a Mir udržovat jenom na základě dotací soukromých organizací. "K tomuto kroku byl stát donucen pouze proto, aby zabránil možné nehodě."

Jiří Dušek

| Zdroj: Space.Com a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí: Velký pes
Ilustrační foto...
Alfa vybaluje zásoby
Ilustrační foto...
Kyslík v Saturnově atmosféře
Ilustrační foto...
Rande!
Ilustrační foto...
Instantní galerie 18
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691