Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

The Piper At The Gates of Dawn

O tom, že astronomie může být velmi vzrušující, jsme psali už mnohokrát. O tom, že astronomie používá hifi-scifi techniku, taky. Ale pořád je to nic ve srovnání s tím, co na nás čeká. Dnes si pootevřeme digitální dveře nedaleké budoucnosti.

Ilustrační foto...Sledování gama záblesků je prozatím doménou buď velkých dalekohledů nebo velké náhody. I relativně malý přístroj totiž může zobrazit pár fotonů z katastrofy, která se udala kdysi dávno v nepředstavitelně vzdáleném vesmíru -- musí být ale připravený. Právě o to se přitom pokusí nový projekt. Máte-li alespoň trochu digitálního ducha, nastražte uši.

Základní myšlenka není rozhodně nikterak novátorská, ba dokonce by se dalo říct, jsme o ní že už několikrát informovali také prostřednictvím Instantních astronomických novin. Dozrál ale čas, kdy lze úspěšně zapojit do projektu sledování optických protějšků gama záblesků i široké pole amatérů, kterým dodnes chyběl některý z dílů pozorovatelského "lega". O co vlastně jde?

Máte-li dalekohled, CCD kameru, e-mail a chuť pozorovat, můžete se zapojit do celosvětového projektu monitorování optických protějšků gama záblesků (GRB -- Gamma Ray Burst). Díky tomu, že se na nejrůznějších místech sluneční soustavy nachází už několik satelitů (HETE, BeppoSax, NEAR, Ulysseus...) s detektory záření vysokých energií, můžeme s relativně velkou přesností určovat místo, odkud na nás zajímavý gama záblesk blikl. V kombinaci s elektronickou poštou pak není žádný problém doručit tuto informaci do (téměř) libovolného místa na Zemi během několika sekund. A dovedu si představit, že pípne-li vám na mobilním telefonu "alert" (tedy upozornění) na gama záblesk, popadnete košili a rozeběhnete se k dalekohledu, který třeba sleduje i jiný objekt (mající ale v té chvíli mnohem menší prioritu).

Na prvním místě je čas!
Přiložená tabulka obsahuje odhady jasnosti pohasínajícího optického protějšku typického gama záblesku. Na dvacátou velikost klesne za několik hodin po události (autor Scott Barthelmy a Jerry Fishman).
 čas po záblesku maximální jasnost minimální jasnost

 10 minut

 12,6 mag

 15,6 mag

 30 minut

 14,0 mag

 16,6 mag

 1 hodina

 14,9 mag

 17,4 mag

2 hodiny

 15,8 mag

 18,5 mag

 4 hodiny

 16,6 mag

 19,7 mag

 6 hodin

 17,2 mag

 20,3 mag

 24 hodin

 18,2 mag

 24,0 mag

A tak, jako dnes amatéři plodí světelné křivky zajímavých proměnných hvězd nebo explodujících a exotických supernov, budou se během několika nejbližších letech objevovat v odborném tisku také světelné křivky (tedy závislosti měřené jasnosti na čase) stále ještě tajemných záblesků záření gama. Přesněji řečeno jejich optických projevů, protože gama záření CCD kamery pochopitelně nedetekují.

Možná si říkáte, k čemu je to vlastně dobré? Inu, pračku to za vás neopraví, ani nádobí to neumyje. Ale podobně jako jiné metody astronomického výzkumu mohou taková měření do značné míry pomoci astronomům porozumět dějům, které k gigantické explozi vedou. Při běžném gama záblesku se totiž uvolňuje až milionkrát více energie než při výbuchu supernovy.

Je proto dosti nepříjemné, neznáme-li ani náznakem zdroj takového ohňostroje. Přestože již několik desetiletí probíhají vášnivé diskuse o progenitorech gama záblesků, není vůbec jasné, jak je to doopravdy. Modely, které předpokládají například srážku dvou neutronových hvězd, ale i jiné, jsou bohužel značně nezávislé na tom, co pozorujeme. Přímých měření, které by nám mohly pomoct určit povahuje zdroje je zatím velmi málo. Budeme-li tedy mít katalog světelných křivek gama záblesků, dobrá spektra z velkých dalekohledů, najdeme možná nové závislosti mezi jasností, vzdáleností a tak snad i povahou zdroje výbuchu. A o tom přeci astronomi je.

Pokud se tedy chcete o celoplanetární alertové síti dozvědět něco víc, projděte si stránku společnosti AAVSO (http://www.aavso.org/grb/), jež na svá bedra vzala nelehký úkol organizovat a po technické stránce zajistit informovanost amatérů, stránky satelitů HETE, BeppoSax a nakonec třeba i naše IAN. Protože o gama astronomii rozhodně nepíšeme naposledy.

redakce

| Zdroj: Podle Internetu a Nasa Science News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rho Oph
Ilustrační foto...
Stopy Spirit na Marsu
Ilustrační foto...
Mise marsochodů opět prodloužena
Ilustrační foto...
Vyhodnocení soutěže o nejlepší fotku Perseid
Ilustrační foto...
Letní obloha je krásná!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691