Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rokycanský přístrojový zvěřinec

O víkendu proběhl v Rokycanech již tradiční Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů, který pořádá rokycanská hvězdárna ve spolupráci se Štefánikovou hvězdárnou na Petříně. I letos byl seminář věnován především technikám používaným při stavbě a odlaďování nejrůznějších optických soustav, se zvláštním důrazem především na rozličné soustavy zrcadlové. A konkrétně na pravděpodobně amatérsky nejdostupnější a nejpřístupnější přístroj -- dalekohled newtonova typu na dobsonově montáži.

Ilustrační foto...Program začal již v pátek večer na hvězdárně v Rokycanech, kde se sešla většina účastníků, volně konverzovala a užívala velmi dobrých grilovaných klobás. Příroda se zachovala naprosto neočekávaně -- těsně po setmění se obloha naprosto roztáhla, takže účastníci, kteří s sebou měli dalekohled, jej ihned vybalili a my se pak jen kochali rychlými pohledy na vybrané objekty hlubokého nebe a planety.

Přednáškový program začal až druhý den ráno v budově Základní školy T. G. Masaryka. Po prezentaci seznámil účastníky s všemi možnými vadami optických soustav z hlediska fyziky Ing. Jiří Čáp. Jeho přednáška přinesla zcela jistě mnoho zajímavého a skutečně nezkreslený a rigorózní pohled na pojmy jako je astigmatismus, koma nebo barevná vada. Následovala přednáška Ing. Jana Koláře o testování optiky, především pak různých druhů dutých zrcadel. Jednoduchým a přijatelným způsobem vysvětlit účastníkům, jak se zjišťují skutečné tvary broušených zrcadel pomocí foucoltova a ronchiho testu a současně presentoval vlastní vylepšení uvedené metody.

Odpoledne zahájila svoji činnost astroburza, kde někteří z účastníků prodávali optiku svoji nebo jinde získanou, velký obrat zcela jistě zaznamenal jednak stoleček petřínské hvězdárny, neboť právě zde bylo možné získat novou Hvězdářskou ročenku na rok 2001 a stoleček hvězdárny rokycanské, kde došlo na prodej nejrůznějších publikací s astronomickou tematickou, od pohlednic až po skripta. V druhé místnosti pak předváděl Ing. Kolář proměřování optiky v praxi, takže si každý mohl ověřit, že jeho poučná přednáška není jen výmyslem, ale že praxe skutečně funguje tak, jak řekl.

O půl čtvrté nastoupil do přednáškového sálu Ing. Georgij Karský, aby prozradil účastníkům taje navigačního systému GPS. Večer zakončovaly krátké příspěvky jednotlivých účastníků, které si se svým obsahem v ničem nezadali s hlavními přednáškami dne. Informace z těchto příspěvků mě v mnoha ohledech překvapily, například příspěvek jednoho z účastníků (bohužel jsem v nastalém šumu nezachytil jeho jméno) názorně pomocí vytvořeného software ukázal, že i kdyby se stmelila všechna tělesa menší než Venuše dohromady (Mars, měsíce planet a planetky hlavního pásu), tak by to nikdy nedalo ve výsledném efektu těleso stejných rozměrů, jako je Země; údajně mělo jít o materiál pro sci-fi povídku. V dalším příspěvku RNDr. Zbyněk Melich z Vývojové optické dílny AV ČR v Turnově presentoval činnost VOD a její souvislost a návaznosti na stavbu amatérských dalekohledů a amatérskou astronomii vůbec. V podobném duchu se neslo představení nově vznikající Přístrojové a optické sekce České astronomické společnosti, vydávající zpravodaj Čočka, jehož nulté číslo se nám dostalo do rukou. Škoda jen, že zatím v jeho vydání převažují články s tématikou astronomické optiky převzaté jednak z IAN a pak z Horkých astronomických novinek Pavla Kotena. Myslím si, že v podobném časopise by se mělo vyskytovat více původních autorských článků.

Zřejmě nejzajímavějším účastnickým příspěvkem byla krátká vizuální show Libora Šmída o používání videokamery v astronomii. Nejprve velmi podrobně vysvětlil, jak všechno funguje, jak se vyrovnal s malou rozlišovací schopností kamery, jak ji připevnil za okulár dalekohledu a jak vkládal do obrazu přesný časový údaj z přijímače DCF, což bylo následováno velmi pěknými a kvalitními záběry zákrytů hvězd Měsícem, ale také velkých planet, jako je Jupiter nebo Saturn, které si nic nezadaly s pohledy pouhým okem. Synopsi přednášky lze nalézt na internetu včetně několika obrázků získaných digitalizací natočeného videosignálu.

Sobotní večer zakončila dvě videa z loňského úplného zatmění Slunce a v neděli ráno ještě následovaly dvě přednášky takříkajíc trošku od tématu.

Celkově musím říci, že seminář byl velmi povedený, protože jsem na něj přijel jako naprostý laik a hlavně zájemce o stavbu amatérského dalekohledu, zatímco jsem odjížděl vybaven informacemi, které bych jinak velmi těžko sháněl. Nadšený amatér zde pak mohl při volné diskusi získat spoustu cenných rad od zkušenějších kolegů, velmi mě potěšila všeobecná vstřícnost všech lidí, které jsme zpovídali, přestože šlo o soukromé živnostníky nebo ředitele velkých společností, neváhali s námi ztratit nejednu minutu a trpělivě odpovídali na naše mnohdy až dotěrné a téměř osobní otázky bez jakéhokoliv odporu.

Jsem opravdu rád, že jsem se semináře zúčastnil, protože až na pár drobností (například velmi špatná akustika v přednáškovém sále) nebylo co vytknout, za což patří organizátorům velký dík.

S jistým nepochopením se setkalo pozvání firem dovážejících a prodávajících komerční astronomickou optiku, neboť dle slov Pavla Suchana z petřínské hvězdárny se z devatenácti pozvaných firem nedostavila ani jediná. Lze jen spekulovat, proč se tak stalo, přitom krátké presentace jednotlivých firem by mohly přinést určitě více užitku za mnohem menší cenu, než inzeráty v nejrůznějších publikacích.

Takže pokud chcete stavět dalekohled, rozhodně přijeďte příští rok do Rokycan. Dozvíte se zde všechno, co k tomu potřebujete.

Michal Švanda

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meteorit u ledu
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 6
Ilustrační foto...
Raketoplán je v pořádku, může domů ve čtvrt
Ilustrační foto...
Vesmírná disko-koule
Ilustrační foto...
AIM bude zkoumat mezosféru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691