Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Evropa v následujícím desetiletí

Vědecká komise Evropské kosmické agentury v minulých dnech jednomyslně podpořila několik výjimečných projektů, které menšímu rivalovi americké NASA zajistí nejen dnes vydobyté postavení, ale navíc umožní i důkladný průzkum vybraných částí blízkého i vzdáleného vesmíru. Finanční injekce by se proto v letech 2008 až 2013 mohlo dočkat těchto pět misí:

Ilustrační foto...

  • Výprava BepiColombo (ve spolupráci s Japonskem) bude mít spadeno na Slunci nejbližší planetu. V rámci tzv. základních projektů se na cestu vydá v roce 2009 a z oběžné dráhy bude prostředí Merkuru studovat zhruba dva roky. Před nepříjemným zářením ji ochrání speciální štít a dost možná s sebou vezme i malý výsadkový modul.
  • Základy mise GAIA stojí na úspěchu sondy Hipparcos. Během několika roků proměří polohu a vektory rychlosti pro setinu všech hvězd v naší Galaxii. Kromě vlastních pohybů s sebou totiž ponese i detektor radiálních rychlostí (ten Hipparcos neměl). Astrofyzikální dopad takové mapy nelze ani předvídat, GAIA však neodletí dříve než v roce 2012. Třítunovou observatoř vynese Ariane 5 jeden a půl milionů kilometrů daleko od Země, na dráhu kolem Slunce, do Lagrangeova bodu L2.
  • Laser Interferometer Space Antenna (LISA) bude prvním gravitačním dalekohledem v kosmickém prostoru. Ve spolupráci s NASA odstartuje někdy za deset roků na oběžnou dráhu kolem Slunce trojice družic, které budou pomocí laseru s maximální možnou přesností měřit vzájemnou polohu (na základně dlouhé kolem pěti milionu kilometrů).
  • New Generation Space Telescope je vlajkovou lodí NASA v nejbližších dvaceti rocích. Stejně jako v případě Hubblu bude u výroby a provozu asistovat i spojená Evropa.
  • Počítá se také s nástupcem veleúspěšné sluneční observatoře SOHO, která z Lagrangeova bodu L1 ve vzdálenosti jeden a půl milionu kilometrů sleduje dění na povrchu i v atmosféře Slunce, a Ulysseus, jenž pro změnu obíhá v rovině kolmé na rovinu ekliptiky. Solar Orbiter se bude na své dráze přibližovat ke Slunci až na rekordních 30 milionů kilometrů. V době se přitom poletí stejně rychle, jako pod ním otáčející povrch, takže se po relativně dlouhou dobu zaměří na jedno místo. Pravidelně nám přinese informace o složení slunečního větru i nabitých částic. Navíc, každé přiblížení sondu navede na dráhu s o něco větším sklonem k rovníku, proto se na naší nejbližší hvězdu podívá z více stran.
  • V záloze pak zůstává astrometrická observatoř Eddington, která bude vybavena zrcadlem o průměru jeden metr, s nímž se podívá na oscilace hvězd, tzv. hvězdotřesení, a také jejich zákryty slabými planetami. Její výsledky poslouží při ověřování modelů vnitřních částí nejrůznějších hvězd. Prohlédnout by měla na 50 tisíc exemplářů, u 700 tisíc stálic by pak pátrala po drobných planetách.
To ale není všechno. Komise dále doporučila spolupracovat na katalogu potenciálně nebezpečných blízkozemních těles, které by se mohly v budoucnu střetnout se Zemí, a mírnou dotací i podpořit dva evropské projekty, jež se realizují mimo kosmickou agenturu: francouzský COROT (opět zaměřený na hledání vzdálených planet) a mise MICROSCOPE: MICROSatellite "ŕ traînée COmpensée" pour l'Observation du Principe d'Equivalence. Skutečně se tedy máme na co těšit.

Jiří Dušek

| Zdroj: ESA News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 35 - Tracy Caldwell ve vesmíru
Ilustrační foto...
Top Ten
Ilustrační foto...
Ahoj Jupitere...
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Jak ovlivnila havárie Columbie dalš
Ilustrační foto...
Průlet planetky kolem Země
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691