Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Už jsou tady!

Přízrak možného meteorického deště Leonid obchází kolem naší planety. Ať už jste připraveni či nikoli, jedno je jisté: při příštím vydání Instantních astronomických novin bude po všem. Zopakujme si proto naposledy několik základních informací:

Nikdo z astronomů přesně neví, co a kdy se bude na obloze dít. Ať už zní astronomické předpovědi jakkoli, jsou to pouze předpovědi. Odborní věštci se však shodují, že to nejhezčí přijde v prvních hodinách čtvrtka 18. listopadu, tedy v noci ze sedmnáctého na osmnáctého. Jeden z mála konkrétnějších údajů, propagovaný profesorem Mark Baileym z britské Armagh Observatory, pak hovoří o tom, že Země projde nejhustší částí proudu prachových částic uvolněných v minulosti z jádra komety Tempel-Tuttle přesně ve 3 hodiny 8 minut našeho času (s chybou pět minut). Odhaduje se, že v té době spatří jeden pozorovatel na tmavé obloze až dvacet meteorů za minutu.

Pokud se výše uvedená předpověď splní, pak jsou ve výhodě především evropští pozorovatelé. Všechno ale může být zcela jinak, ostatně loňská zkušenost je varovně vztyčeným prstem. Největší počet meteorů byl totiž pozorován celých dvanáct hodin před průchodem naší planety rovinou oběhu komety. Takže původně favorizované východní Asii a zde umístěným astronomickým výpravám zůstaly jenom oči pro pláč a zcela nečekaně se naopak radovali Evropané. Úplně nejlepší tedy bude, když se za tmavou oblohou vydáte už o den dříve, v úterý večer (a samozřejmě i ze středy na čtvrtek). Radiant se dostane nad obzor někdy před půlnocí a dění na obloze zkuste sledovat až do svítání. Kam se dívat, je vlastně úplně jedno, meteory budou totiž létat prakticky po celé obloze, snad s výjimkou západního obzoru.

Kostky jsou vrženy - jediné, co v tomto okamžiku můžete ovlivnit, je volba pozorovacího stanoviště. Jelikož by dle (nejistých) předpovědí mělo letos přilétnou větší množství slabých meteorů, bude nezbytné dívat se daleko od rušivého pouličního osvětlení. Definitivní výběr stanoviště pak může u mobilních pozorovatelů ovlivnit předpověď počasí Českého hydrometeorologického ústavu, který u příležitosti návratu Leonid zřídil speciální webovskou stránku (chválíme!).

A nakonec můžete udělat ještě jednu věc. Napište nám o vašem putování za Leonidami, vaše zkušenosti i zážitky rádi zveřejníme. Ostatně o dění na obloze se vás v následujících hodinách pokusíme prakticky nepřetržitě informovat právě na této stránce. Držíme palce!

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Milostné hrátky bouří na Jupiteru
Ilustrační foto...
Kopanec od ATV
Ilustrační foto...
Katastrofa Challengeru
Ilustrační foto...
Hrozící katastrofa a jak jí čelit?
Ilustrační foto...
Velké výsledky malých dalekohledů
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691