Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Taki's 8.5 Magnitude Star Atlas

Máte doma středně velký dalekohled a pošilhávate po podrobném atlasu oblohy? Cože? Že na Uranku nemáte? V tom případě nastražte uši, představuje se 8.5 Magnitude Star Atlas japonského astronoma Toshimiho Takiho.

Asi nejzásadnější zpráva je, že tento atlas je v angličtině a zadarmo. Na výše uvedené internetové stránce si jej můžete stáhnout ve formátu PDF. Atlas je rozdělen do sedmi souborů, pokrývajících oblasti o deklinaci +90° až +62°, +62° až +37°, +37 až 12°, +12° až –12°, ‐12° až –37°, –37° až –62° a konečně –62° až –90°. Každý pozorovatel si tak může stáhnout libovolnou část, odpovídající jeho zeměpisné šířce. To je další výhoda oproti zmíněné Uranometrii, neboť ta se prodává ve dvou dílech, pro severní a jižní oblohu, takže našinec si musí pořídit celý atlas.

Ke každé oblasti je dále možné stáhnout si tabulku deep-sky objektů s jejich základními charakteristikami. Další soubory ke stažení obsahují samozřejmě legendu a návod k použití v angličtině, dále celkový seznam objektů a také detailní mapy kupy galaxií v Panně, Orionu a regionu Éta Carinae. A co v atlasu najdeme? Celkem téměř 90 000 hvězd s jasností do 8,5 mag (z toho 1 800 proměnných) a téměř 3 000 deep-sky objektů.

Ilustrační foto...
Obr.: Ukázka z atlasu.

Ale dosti suché teorie a podívejme se, jak se s mapami pracuje. Jak pan Taki uvádí na svých stránkách, amatérské astronomii se věnuje již přes třicet let a myslím, že na atlasu se to projevilo velice příznivě. Listy mají příjemný formát A4, takže není potřeba nosit s sebou do terénu velké plachty typu Atlasu Coeli.

Provedení je samozřejmě černobílé, takže i přes větší počet stránek tisk vaši peněženku příliš nezatíží. Po vytištění vřele doporučuji nechat si listy svázat do pevné či kroužkové vazby. Po grafické stránce není co vytknout, listy mají přehledné značení a každý obsahuje pro usnadnění orientace magnitudovou škálu a také čísla sousedících map.

Moje první seznamovací krůčky byly poněkud ostýchavé a zprvu jsem měl problémy se v mapách vyznat, ale po krátké chvíli jsem se s nimi sžil. Pro pozorovatele, zvyklého na méně podrobné mapy, je přechod na nový atlas vždycky šok, ale 8.5 Magnitude Star Atlas je příjemným kompromisem mezi jednoduchými atlasy do šesté, sedmé magnitudy a Uranometrií, která obsahuje hvězdy až do desáté magnitudy, ale její listy už zabírají dost malý úhel. Vytisknete-li si Takiho atlas oboustraně, získáte dvoustrany se zorným polem cca. 25×35°, což je dost na to, aby se v nich dalo snadno orientovat.

Co by se dalo atlasu vytknout? Neobsahuje spojnice hvězd v jednotlivých souhvězdích, což může někomu ztížit orientaci. Nicméně, jak jsem uvedl, klad listů je velmi přehledný a jejich zorné pole dosti velké, takže by to neměl být až takový problém. Někoho může zamrzet, že souřadnicová síť není dostatečně hustá (5° v deklinaci a 15 až 60 minut v rektascenzi), aby se v mapách dal rozumně hledat objekt podle souřadnic. Jistě, je to kvůli větší přehlednosti, ale podívám-li se na spletitou síť v Uranometrii, řekl bych, že pan Taki mohl ještě trochu "přitlačit na pilu". Nakonec, já osobně bych uvítal větší počet temných mlhovin (je jich pouze devět).

I přes tyto drobné nedostatky určitě můžu 8.5 Magnitude Star Atlas doporučit každému mírně i středně pokročilému pozorovateli a jak jsem si ověřil při zpracování snímků Mléčné dráhy, úspěch sklidí jistě i u leckterých astrofotografů.

P.S.: Pokud zabrouzdáte na autorovu homepage, objevíte rovněž atlas oblohy do 6,5. magnitudy. Třeba vás také zaujme.

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atlas_85/atlas_85.htm

Pavel Karas

| Zdroj: Bílý Trpaslík IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Setkání Amatérské prohlídky oblohy
Ilustrační foto...
Česká Republika v ESA!
Ilustrační foto...
Chandra určila nezávisle Hubblovu konstantu
Ilustrační foto...
STS-124: Let Discovery k ISS
Ilustrační foto...
Přežijí pozemské mikroorganismy na Marsu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691