Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O sobotním dění nad Třešňovou ulicí - díl druhý

Příběh bolidu z šestého května jsme opustili v okamžiku, kdy na ostravskou hvězdárnu došly dvě nadmíru zajímavé zprávy: Jistý pán má videozáznam části úkazu a další prý dokonce nalezl kámen, který spadl z nebe. To se samozřejmě muselo prozkoumat.

Ilustrační foto...Pan Fabig z Ostravy byl onoho sobotního dne na víkendovém pobytu na chatě v Jindřichově ve Slezsku v Jeseníkách. Když testoval, k čemu všemu může být dobrá jeho nová videokamera, z nenadání po obloze přelétlo cosi, co vypadalo jako ohnivá koule jen kousek nad nedalekou střechou. Byl natolik pohotový, že celý úkaz natočil. Slovíčko "celý" by se někomu mohlo zdát přehnané, záznam totiž nemá více než jednu sekundu. I přesto se v tu chvíli stal nejpřesnějším a zároveň také nejcennějším pozorováním bolidu.

Právě on totiž posloužil v následujících týdnech k přesnému výpočtu dráhy a rychlosti tělesa v zemské atmosféře. Navíc ještě týž den záznam odvysílala v hlavní zpravodajské relaci Česká televize, což samozřejmě podpořilo zájem o úkaz i v následujících dnech.

V průběhu pondělí osmého května jsme měli domluvenu další schůzku. Tentokráte s pánem, který dokonce "kámen z nebe" našel. Pochopitelně jsem se domníval, že přijdeme, zazvoníme, vykoukne objevitel a z pomuchlaného kapesníku vytáhne kus strusky. My hezky poděkujeme, vysvětlíme, že takhle meteorit nevypadá a že možnost dopadu na samotnou zemi je velice mizivá. Poté se rozloučíme a s úsměvem na rtech na všechno postupně zapomeneme.

Až na prvotní zazvonění se však příběh odvíjel zcela jinak než bych si býval představil. Pán s kamenem "z nebe" pozval naši tříčlennou skupinu dovnitř a choval se velice vlídně. Všichni jsme samozřejmě chtěli vidět onen dotyčný vzorek, ale náš hostitel si myslel své, a vesele brebentil o sobotní události.

To nás samozřejmě také zajímalo, ale ještě více jsme se těšili na onen záhadný kámen. Z vyprávění jsme se dozvěděli moc a moc: Ilustrační foto...

Vy jste údajně něco našel, co by mohlo souviset se sobotním bolidem?
Ano, dokonce jsme byli přesvědčeni, že je to meteorit, dříve než jsme se dozvěděli zprávu v TV novinách, kde ten "Zákopčaník" hovořil, že nad republikou dopadl bolid, teda letěl bolid. Protože jsme ještě večer slyšeli tu zprávu v té TV a tak jsem v neděli volal, tam k vám na tu vaši Hvězdárnu.

Takže vy jste ten samotný děj viděli?
Ne, my jsme ho jenom slyšeli, to vám můžu popsat a taky říct kolik bylo hodin a čili my máme informaci jenom na zvuky, přičemž soused, který je tam místní, ten to viděl, tak to potom jestli budete mít zájem, tak potom se s ním můžete spojit.

A můžete popsat přesně lokalitu, kde jste se nacházeli?
Můžu to popsat přesně, my tam máme chatu na Morávce. Od ní máme smrk ve vzdálenosti asi tři metrů, a když jsme tam stáli, to bylo tak dvě hodiny, ten čas můžu určit jen zpětně, a to proto že po té diskusi, kdy jsme se bavili, že to bude asi meteorit, kdy jsme se shodli, že to asi bude meteorit, pak se jeden z nás podíval na hodinky. A bylo to ve 14:05 a ta diskuze kolem toho kamene mohla trvat tři až pět minut. To znamená, že to bylo kolem 14 hodin, kdy to dopadlo na zem.

A to, že to dopadlo na zem jste zjistili jak?No my jsme tam stál... , ... ... tak co chcete vědět.

Popsat nám trošičku ten jev, jestli jste něco viděli ten kámen nebo proletěl někde kolem vás?
Ne, nic jsme neviděli, my jsme to pouze slyšeli. Začalo by jakby hřmění, poměrně dost dlouho. Já to osobně odhaduji na takových pět vteřin, poměrně nízký zvuk to byl. Načež se mně jedna z přítomných ptala: "Co to je, to je bouřka?" Ano to bude bouřka. Pak bylo asi stejně dlouho ticho. Dalších pět vteřin bylo ticho a pak se ozval vyšší svištivý zvuk, který byl o něco kratší. Mně osobně to připomínalo, jako když se pouští modely letadel. Tak jako ten motorek, víte těch modelů. Pak to bouchlo do smrku, z toho smrku se ulomila část větve, a větev s tím kamenem spadla a spadla mezi dvě děvčata, jednu čtrnáctiletou a jednu sedmnáctiletou.
Takže jsme všichni z toho byli vylekaní, a nejvíc ty dvě děvčátka.
Tak to je rozumíte. To jsou ty věci, tam po nich potom zůstala taková menší díra, ne o moc větší než je ten kámen. No a ten kámen mám tady... ...
A když ten, když jsem volal, tak mi řekl ten mladý muž,

Se mnou jste hovořil...
tak jste mi řekl, že ho mám dát do sáčku a že ho mám dát do ledničky. Tak to jsem udělal, mám ho v sáčku a mám ho v ledničce.

Protože není dobré, když na to moc lidí sahá.
Od té doby už na to další lidé nesahali, ale do té doby prakticky všichni, nás tam bylo dvanáct a každý se na to podíval, čili ten povrch, už skutečně je, už skutečně je to ... ... ...

A můžete nám prosím vás uvést adresu té chaty?
Můžu, vám to uvést, obec Morávka ... ... Atd.

Ilustrační foto...

Opravdu jsem začínal věřit, že to, co nám onen pán povídá není pohádka, ale holá skutečnost. Mé představy se ještě prohloubily v okamžiku, když jsem si mohl na vlastní oči prohlédnout onen "kámen z nebe" právě vytažený z ledničky. V lehkém mikrotenovém sáčku a mírně posmrkaném kapesníku. Vypadal přesně tak, jak má dle popisu moudrých knih vypadat kamenný meteorit!

Nejsem sice mineralog, ale kámen opravdu připomínal chondrit -- tedy kamenný meteorit. Tak, jak je znám z muzea! Tenhle však nebyl pod skleněným poklopem, ale v mé ruce a byl to pravděpodobně opravdu zbytek tělesa, které způsobilo sobotní představení. Fantastické. Těšil jsem se na chvíli až tento malý objev ukáži svým kolegům a dám vědět všem okolo, že se na Morávce našel meteorit.

Ilustrační foto...Bohužel nejen pro mne, ideální scénář dostal vážné trhliny ve chvíli, kdy nálezce sdělil, že by si za meteorit představoval jakousi odměnu. Volné vstupenky na hvězdárnu však na mysli neměl...

Nezabrala ani přednáška o potřebnosti a přímo nutnosti přepravit meteorit co nejdříve do laboratoře, neboť každá hodina, ne-li minuta je více než cenná. Nic naplat, nálezce chtěl mluvit s rektorem Vysoké školy báňské, že od něj peníze určitě dostane a nebo, že najde někoho z Prahy, kdo mu peníze dá, když si tady v regionu ničeho nevážíme. Naše řízení skončilo konstatováním, že brzy (nejspíše už zítra) přijedou na ostravsko odborníci z Astronomického ústavu v Ondřejově a ti se o jakousi dohodu už postarají.

Nikdy by mně ani ve snu nenapadlo, že je něco takového možné. Pravděpodobně kámen z vesmíru, na kterém pomalu, ale jistě odumírají rychlé izotopy, a tady se mluví o penězích a mamonu. Až o několik dní později nás napadlo, že kdyby si tento člověk udělal hlavu a kámen nám nevydal a řekl třeba, že ho ztratil, nedalo by se s tím nic dělat. Potom by jej pravděpodobně prodal do nějaké soukromé sbírky a astronomický svět by možná přišel o další střípek mozaiky své historie.

Tomáš Havlík

| Zdroj: Pokračování příště IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pamětník 10
Ilustrační foto...
Černé divadlo
Ilustrační foto...
V ohnisku: Planety
Ilustrační foto...
Mars ohrožuje planetka
Ilustrační foto...
NASA odložila start raketoplánu Atlantis
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691