Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Perseidy v září?

To, že v létě padají hvězdy, ví asi každý. Občas si lidé vzpomenou, že se jim říká Slzy sv. Vavřince. Víte ale, že jejich flashback si můžete vychutnat také v září?

Zářijové Perseidy jsou přitom docela mladý meteorický roj. Tedy existují už dlouho, ale teprve před několika lety se podařilo věrohodně ukázat, že podzimní delta Aquaridy jsou ve skutečnosti dva samostatné roje - delta Aquaridy a právě zářijové Perseidy. Výraznou aktivitu druhých jmenovaných pozoroval už v roce 1936 Cuno Hoffmaister, od té doby se výrazná maxima podařilo spatřit ještě několikrát. Naposledy letos, devátého září. Na několika místech v Americe se pomocí automatických celooblohových kamer podařilo detekovat necelé tři desítky meteorů jasných asi jako Venuše nebo Jupiter! Všichni pozorovatelé na východě USA tak mohli prožít skutečně nádhernou podívanou...

Ilustrační foto...
Obr.: Zářijové Perseidy rybím okem. © Marshall Space Flight Center

Zatím je jasné, že prachové částice obou zmíněných rojů zanechaly dvě dlouhoperiodické komety, které dosud neznáme. Perseidy přitom vlétají do atmosféry rychlostí asi 64km/s a pokud se nic zvláštního neděje, maximální hodinová frekvence v nadhlavníku je jen o málo větší, než pro sporadické meteory, které do žádného roje nepatří. Tu a tam se ale stane, že je k vidění významný nárůst aktivity - jako byl i letos v září, kdy se tento jev podařilo poprvé náležitě zdokumentovat.

Známé meteorické roje

 • Quadrantidy
  jsou prvním rojem roku a také jedním z nejhustších, se kterým se naše planeta setkává. Proud meteorických částic je relativně tenký, proto lze u Quadrantid sledovat jenom krátkou, ale intenzivní aktivitu v délce několika hodin ráno 3. či 4. ledna. Roj je pojmenován podle dnes nepoužívaného souhvězdí Quadrans Muralis. Jeho radiant najdete u rozhraní Herkula, Pastýře a Draka a jak dokládají záznamy z minulých setkání, za bezměsíčné noci můžete zahlédnout až sto Quadrantid za hodinu.
 • Lyridy
  mají radiant poblíž Vegy ze souhvězdí Lyry a aktivní jsou v období mezi 16. a 25. dubnem s maximem kolem 22. dubna. Pozorovatelné jsou tudíž v ranních hodinách s frekvencí pět až deset meteorů za hodinu. Tu a tam lze sledovat i krátké přeháňky a v minulosti i meteorické deště (víc jak pět meteorů za minutu).
 • Perseidy
  též Slzy sv. Vavřince, jsou bezesporu nejslavnějším meteorickým rojem. Nejhustší částí proudu prachových částic, které se kdysi uvolnily z komety Swift-Tuttle, prochází Země mezi 11. a 13. srpnem, za teplých nocí pomalu doznívajícího léta. Pokud se zadaří, můžete během jedné hodiny zahlédnout až šedesát meteorů vylétajících ze severního okraje souhvězdí Persea.
 • Orionidy
  vděčí za svoji existenci slavné kometě Halley. Nejvíce, až deset za hodinu, jich bývá vidět kolem 21. října., kdy vylétají z jihovýchodního okraje souhvězdí Oriona.
 • Leonidy
  jsou většinou nevýrazným rojem s nejvyšší aktivitou kolem 17. listopadu a radiantem poblíž Algieby, hvězdy z hlavy souhvězdí Lva. Na přelomu 20. a 21. století v souvislosti s průletem mateřské vlasatice Tempel-Tuttle jsme však prožívali období jejich mimořádně intenzivního návratu.
 • Geminidy
  jsou posledním bohatým rojem pozemského roku s radiantem poblíž Castora ze souhvězdí Blíženců. Ostré maximum jejich aktivity můžete sledovat kolem 13. prosince. Pokud je jasno, Měsíc pod obzorem a vy vydržíte vlezlý mráz, budete spokojeni: Svou bohatostí totiž nakrátko předčí i letní Perseidy. Jejich existence souvisí s vyhaslým kometárním jádrem, dnes označovaným jako planetka Phaeton.
Pozorování na SpaceWeather

redakce

| Zdroj: NASA, Wiki, Návod na použití vesmíru IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Slnko vo faktoch II.
Ilustrační foto...
Tyfloastronomie míří do zahraničí
Ilustrační foto...
Velká moře na Titanu?
Ilustrační foto...
Velké výsledky malých dalekohledů
Ilustrační foto...
Binární planetky -- hit sezóny I.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691