Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-126: Endeavour k ISS

V sobotu brzo ráno by měl odletět k ISS raketoplán Emdeavour v rámci mise STS-126. Svým způsobem jde o let výjimečný - i když to je asi každý start tohoto kosmického korábu.

Pravděpodobně nejdůležitější úkol v současnosti čeká kosmickou stanici a posádku raketoplánu během nadcházející mise - začnou totiž seriózní přípravy na zdvojnásobení kapacity stanice. Od příštího roku by tak mělo stálou posádku ISS tvořit až šest osadníků, dojde tedy k navýšení stávající kapacity na dvojnásobek. K tomu je třeba dopravit do kosmu další prostory pro posádku, patřičné zásoby, ale také zajistit dostatečné napájení palubních spotřebičů elektrickou energií ze solárních panelů.

Ilustrační foto...
Obr.: Takhle se trénuje přistání s raketoplánem :)

Právě úpravy mechanických součástí solárních panelů budou hlavní náplní práce posádky během čtyř vycházek do volného prostoru. Bude třeba systém částečně rozebrat, namazat a opět složit. Jen tak budou panely schopné plynulého pohybu za slunečními paprsky, bez kterých nebude na stanici k dispozici dost elektrického proudu pro navýšení členů stálé posádky. Krom toho veze ke stanici modul plný vybavení, jeho součástí je také aparatura na recyklaci vody. Tu nejprve čekají testy a po analýze získané tekutiny (z moči a vlhkosti vzduchu) snad také nasazení do ostrého provozu. NASA se tím připravuje na odchod letounů do důchodu. Bude-li jednotka fungovat jak má, usnadní tak zásobování stanice vodou nejen ku chlazení, ale snad také k pití.

Ilustrační foto...
Obr.: Z leva:Heidemarie Stefanyshyn-Piper, Shane Kimbrough, Eric Boe, Chris Ferguson, Steve Bowen, Sandra Magnus a Donald Pettit. S. Magnusová zůstane na ISS jako člen posádky č. 18.

Předpověď počasí pro sobotní start zatím není příliš optimistická (nějakých 60%), ale ostatní předletové kontroly jsou zatím ve stavu go for launch, tedy OK pro start. Sledovat celou událost můžete začít už v pátek večer, kdy cca 6 hodin před startem ožije Launch Blog na stránkách NASA. Ke startu by mělo dojít 15. listopadu 2008 v 01:55:32 a během mise oslavíme 10 let ISS na oběžné dráze (aktivní ISS na orbitě je mladší než IAN :). Přímý přenos bude také samozřejmě k dispozici na NASA TV, na našem webu pak budeme průběžně informovat o tom, jak se mise vyvíjí. Takže Go(o)d Speed Endeavour!

redakce

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
SOUTĚŽ: Prázdniny pod hvězdami!
Ilustrační foto...
Stručná charakteristika planetky (433) Eros
Ilustrační foto...
Na nebi je vidět nova
Ilustrační foto...
Do horoucích pekel
Ilustrační foto...
New Horizons zachytil Jupiterovy prstence
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691