Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Věda nad kávou

Zajímavý projekt se zrodil v hlavách několika pražských studentů – přemýšleli, jak přiblížit současnou českou vědu laické veřejnosti a napadlo je zorganizovat pravidelné debatní večery v příjemném prostředí kavárny, kam by mezi obyčejné lidi pozvali hosty z vysokých škol, výzkumných laboratoří nebo vzdělávacích organizací. Studenti se inspirovali například Velkou Británií, kde již úspěšně probíhá podobný projekt (www.cafescientifique.org).

Debatní večery Science Café se mají konat v neformálním prostředí kaváren, kde v příjemné atmosféře mohou v klidu diskutovat vědci a zájemci o vědu. Právě pohodové prostředí je důležitým prvkem konceptu Science Café – publikum se nemusí bát se na cokoliv zeptat. Science Café usiluje o prolomení bariér mezi vědci a veřejností, o sdílení zajímavých poznatků a o návrat vědy jako přirozené součásti naší kultury.

Datum prvního debatního večera již bylo v Praze stanoveno na 11. listopadu 2008, hosty budou ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek a ředitel pražské hvězdárny Jakub Rozehnal. Jak již výběr hostů napovídá, řeč bude o astronomii, konkrétně o výzkumu Marsu. Samotnou debatu otevírá krátké vystoupení hostů, po něm pak následuje prostor pro dotazy publika – vše přitom probíhá v příjemné atmosféře, nad šálkem kávy či sklenicí vína. Publikum se díky tomuto pohodovému prostředí nemusí stydět na cokoliv zeptat, třeba i na otázky, které tázající považuje za banální, ale ve skutečnosti tomu tak není. Diskuse trvá podle zájmu publika jednu až dvě hodiny.

Návštěvníkům Science Café přináší šanci setkat se se špičkovými vědci, dozvědět se nové poznatky, zeptat se na cokoliv – i na to, co nás ve škole nenaučili. Obohacování je však vzájemné: vědcům Science Café nabízí příležitost naučit se srozumitelně prezentovat výsledky své práce a tím vědu popularizovat. Science Café je i šancí získat pro vědu nové nadšence, nasměrovat někoho ke studiu či inspirovat návštěvníky k přemýšlení a aktivnímu zájmu o vědecké dění.

Zajímají vás novinky ve vědeckém bádání? Je pro vás věda v jakékoliv podobě koníčkem, předmětem studia nebo vysněním povoláním? Zapojte se do Science Café, celosvětově úspěšného projektu na podporu prezentace vědy a výzkumu. Vítáme všechny dobrovolníky, kteří by se chtěli podílet na organizaci Science Café, ať již přípravou programu, správou webových stránek, přípravou prezentačních materiálů či samotnou organizací našich debatních večerů. Nabízíme vám možnost realizovat vaše nápady, pracovat v dynamickém týmu a vyzkoušet si organizaci zajímavého projektu.

Pro více informací kontaktujte Lukáše Soukupa (lukas@otevirame.cz) v Praze nebo Markétu Poláškovou (marketa.polaskova@seznam.cz) v Brně. Webové stránky www.otevirame.cz a www.sciencecafe.cz jsou momentálně ve výstavbě. Pořadatel Science Café v ČR - občanské sdružení Otevíráme: Naším cílem je vytvářet prostor pro sdílení a šíření poznání a vědomostí v různých oblastech lidské činnosti. Chceme také přispět k rozvoji společnosti, kde se každý aktivně podílí na poznávání a zlepšování života. Usilujeme o vzájemné myšlenkové obohacování a podporujeme talenty a hledání nových přístupů při řešení společenských problémů.

Markéta Polášková

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pátý nebo šestý?
Ilustrační foto...
Jak dál s Marsem?
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXIX
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXXIII
Ilustrační foto...
Servisní mise k Hubblu odložena
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691