Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Volby 2008 vs. světelné znečištění

Mohlo to vyjít před volbami, a krásně, ale Rudolf řekl ne...

Před volbami jsme se politických stran zeptali co oni a světelné znečištění.

Text dotazu byl odeslán šesti politickým stranám, které se dle aktuálních výzkumů veřejného mínění umístnily výš než v kolonce „ostatní“. Byly to tedy tyto strany: ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, Strana zelených, SNK-ED a Hnutí nezávislých. Dopis s dotazy jsem odeslal 25.9.2008 (volby jsou 17.10.2008), zpět se mi bohužel vrátily jen dvě odpovědi. Text dotazu zněl takto:

Dobrý den, jsem redaktorem Instantních astronomických novin www.ian.cz. Na našich stránkách se mimo jiné zabýváme problematikou světelného znečištění (více info o problému na http://svetlo.ian.cz).

Chtěl bych se vás zeptat na následující otázky, které pak spolu s ostatními zveřejníme v on-line článku:

Jaký je váš postoj k problému světelného znečištění?

V současnosti je problematika řešena v zákonu O ochraně ovzduší (86/2002), avšak po následných novelizacích je zákon prakticky neúčinný. Podpořili by jste případnou novelizaci, která by tento problém skutečně řešila a výrazně by omezovala zbytečné svícení „do nebe“?

Za odpověď předem děkuji, Jan Kondziolka


První odpověď přišla od ČSSD, konkrétně stínového ministra životního prostředí pana JUDr. Ing. Petra Petržílka, Ph.D.

Světelné znečištění stejně jako jakékoliv další emise si zasluhují svou regulaci. Souhlasíme s Vámi, že zmocnění pro starosty zakázat laserové produkce je nedostatečné. Již asi před šesti lety jsem společně s Milošem Kužvartem prosazoval širší pravomoce pro orgány ochrany ovzduší a především povinnost instalace jen takového veřejného osvětlení, které "svítí, kam má". Na podobných principech trváme i nadále. Tehdy jsme ale širší podporu ve sněmovně nezískali především proto, že jsme též požadovali povinnou obměnu veřejného osvětlení, které nesplňuje dané podmínky, proti čemuž se postavily obce z důvodu nedostatku financí v místních rozpočtech, a za druhé jsme požadovali rozsáhlá omezení v okolí hvězdáren. Neradi bychom provedli stejnou chybu a snížili šanci na prosazení alespoň reálného a bezkonfliktního návrhu. Jsme tedy připraveni podpořit rozšíření důvodů, pro které je možné "světelné znečišťovatele" omezovat, a dále kodifikaci parametrů veřejného osvětlení, ale pouze s platností pro futuro a bez povinnosti reinstalovat stávající zařízení. Jakékoliv imisní limity pro světelné znečištění zejména v okolí hvězdáren však nezavrhujeme, pouze si myslíme, že je potřeba postupovat per partes.

Ilustrační foto...
Obr.: Zdroj: www.cssd.cz/nasi-lide/stinova-vlada/petrzilek_m_resize.jpg

Druhou odpověď jsme obdrželi od předsedovy komise strategie životního prostředí ÚV KSČM RNDr. Miroslava Prokeše.

Jako bývalý astronom vím přesně, co má tazatel na mysli.

Světelné znečistění ("svíceni pánubohu do oken") se projevuje tak, zeletíme-li v noci letadlem, vidíme světla, která místo na vozovku či chodníksviti nahoru. To je spatně nejen pro astronomy, ale i z hlediskaekologicko-ekonomického (plýtvání energii).Dobře bude, až z letadla uvidíme jen tmu a těsně před přistáním se rozsvítísvětla přistávací dráhy.

Proto jsem přesvědčen, že VŠICHNI zákonodárci KSČM by měli případnézpřísnění zákona podpořit.

Ilustrační foto...
Obr.: Zdroj: doprava.praha-mesto.cz/zdroj.aspx?typ=6&id=48263&sh=-1808728484

Co říci závěrem? Že jsme neobdrželi odpověď od ostatních stran je nám líto, ale chápeme to – je před volbami a jistě mají frmol. Nezbývá tedy než doufat, že podobně vstřícné stanovisko budou mít i ostatní a my se již brzy dočkáme nového, kvalitnějšího zákona O ochraně ovzduší.

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sojuz TMA-10 – návrat domů online
Ilustrační foto...
Nad Českem létají modely kosmických nafukovac
Ilustrační foto...
Stopy Opportunity objektivem MOC
Ilustrační foto...
Druhý Měsíc planety Země
Ilustrační foto...
Tycho Brahe: čtyři století od úmrtí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691