Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Cassini poslala pohlednici z Jupiteru

Sonda Cassini se v těchto dnech blíží k největší planetě sluneční soustavy. Vyvíjí se příběh této velmi náročné meziplanetární výpravy zcela podle plánu?

Ilustrační foto...Společný projekt amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a Evropské kosmické agentury (ESA) s označením Cassini/Huygens určitě není třeba představovat. Hlavním úkolem je sestup do atmosféry největšího měsíce Saturnu -- Titanu a samozřejmě i intenzivní planety a jejího okolí. Na překvapení, která nám sonda o těchto velmi zvláštních tělesech přinese, si budeme muset počkat až do podzimu 2004.

Deník úspěchů sondy se však zaplňuje prvními řádky už nyní. Minulou sobotu byl totiž zveřejněn první černobílý záběr planety Jupiter, který vznikl 1. října ze vzdálenosti 84 milionů kilometrů. Je překvapivě ostrý a vypovídá o bezvadné funkčnosti kamer ve všech zobrazovaných vlnových délkách.

"Byla to první příležitost, kdy jsme mohli vyzkoušet celý systém ve velmi podobném režimu, v jakém bude sonda pracovat i při Saturnu, a já jsem nesmírně potěšen tím, jak dobře funguje," potvrdil Bob Mitchell -- manažér programu Cassini v Jet Propulsion Laboratory.

Ilustrační foto...Po nadějných černobílých snímcích byl 10. října představen i první barevný portrét. Vznikl složením expozic v modré, zelené a červené oblasti spektra. Jupiter je na něm zachycen v době, kdy od něj byla sonda vzdálena 81,3 milionů kilometrů (4. října) a ukazuje obří planetu v podobných barvách v jakých se jeví při pohledu dalekohledem ze Země. (Jupiter můžeme v těchto dnech na pozemské obloze sledovat téměř po celou noc). Velmi podařený snímek zároveň prozrazuje, že počasí na planetě se velmi podobá tomu, které panovalo před více než 21 lety, kdy jí snímkovaly Nesmrtelní poutníci Voyager 1 a 2.

Nové portréty Jupitera jsou velmi ostré a ukazují skutečný charakter jeho atmosférických vrstev: Tmavé a jasné pásy rozložené podél celé planety a mnoho téměř stálých velkoškálových útvarů, které v bouřlivé atmosféře přetrvávají i navzdory silné aktivitě v malých měřítcích. Zatímco na Zemi tvoří oblaka pouze vodní pára, Jupiter zahaluje pestrobarevná oblačnost formovaná mnoha rozdílnými plyny.

Snímkování mělo velký význam zvláště pro Carolyn C. Porco -- vedoucí Cassini Imagining team, která miluje Beatles. "Je to první barevný snímek ze sondy Cassini a zároveň můj dárek zpěváku Johnu Lennonovi -- jedné z nejjasnějších pozemských hvězd a osobě, jež nám přinášela bezmeznou radost a inspiraci," řekla Porco. "Mám radost, že tímto způsobem můžu oslavit jeho nedožité narozeniny." John Lennon by 9. října oslavil své 60té narozeniny.

Ilustrační foto...

Z předcházejících odstavců by se mohlo zdát, že sonda Cassini pracuje naprosto bezvadně a že vše jde podle plánu. Bohužel tomu tak není. Během testů, které proběhly začátkem února 2000 se totiž zjistilo, že sestupné pouzdro Huygens, které se má v roce 2004 vydat do neprůhledné atmosféry měsíce Titanu a pokusí se přistát na jeho pevném povrchu, ne zcela správně komunikuje s vlastní mateřskou sondou. Pracovníci řídícího centra zjistili, že během sestupu sondy k Titanu rychlostí 5,6 km za sekundu, bude rádiový signál sestupného pouzdra Huygens příliš ovlivněn Dopplerovým posunem, než aby jej mohl bezchybně zachytit přijímač na Cassini. Vlivem oslabeného signálu by tak Cassini nemohl přijímat všechna data z pouzdra a vysílat je k Zemi. Tuto závadu mezi vysílačem a přijímačem ostatně potvrdily i zářijové testy.

Vědecký vedoucí ESA R. M. Bonnet zřídil vyšetřovací komisi, která má probrat všechny možné důsledky této poměrně vážné závady a zároveň má rovněž zjistit, zda nebude mít zásadní vliv na průběh hlavní části vědeckého programu Huygens. Odborníci již nyní pracují na korekcích, jež mají být realizovány v polovině příštího roku. Uvažuje se o redukci Dopplerova posunu snížením přibližovací rychlosti pouzdra nebo o změně sestupné dráhy. Doufejme, že se vše podaří a že sonda bude moci pracovat bez jakýchkoliv omezení.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: NASA News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 2002 - 2. část
Ilustrační foto...
Kitty Hawk na Marsu
Ilustrační foto...
Černé divadlo
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 32
Ilustrační foto...
Studium turbulencí na Titanu pomáhá na Zemi
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691