Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ne-řiďte si budík :-( Aktualizováno!

Dnes v noci, asi ve 4:30 SELČ, máte možnost (byť malou) spatřit možná první předpovězený velký bolid.

Vypadá to, že byla objevena první blízkozemní planetka, která s pravděpodobností větší než 90% zasáhne Zemi. Rozměr planetky je několik metrů, a proto od ní naprosto žádné nebezpečí nehrozí. Nicméně vlet takového tělesa do atmosféry vytvoří obří bolid, možná největší, jaký můžete spatřit za svůj život, a to i přes zataženou oblohu.

Nejistota dráhy je v tuto chvíli tak velká, že naprosto nelze stanovit, kde do atmosféry vlétne, nicméně někde na naší polokouli by to být mělo. Co lze určit lépe je čas: stane se tak dnes v noci, tj. 6./7. října, asi ve 4:30 SELČ (raději si ale přivstaňte klidně o čtvrt hodiny dříve). Kdo chce tedy vidět svůj životní bolid, nechť si nařídí budík. Je sice dost možné, že od nás neuvidíme nic, ale proč propást příležitost?

Aktualizováno!

Poslední astrometrická měření poněkud změnila okamžik vletu do atmosféry - v tuto chvíli (19:30) se odhaduje na 4:30 - 4:50 SELČ. Bolid by mohl být pozorovatelný z jižní Evropy (neztrácejme v ČR ovšem naději...) nebo severovýchodní Afriky, k místu svého vletu do atmosféry se bude blížit od severozápadu.

Aktualizace ve 20:40

Planetka dostala oficiální předběžné označení: 2008 TC3. Podle posledních výpočtů je pravděpodobnost srážky s atmosférou Země mezi 99,8% a 100%, lze ji tedy považovat za jistou. Neurčitost dráhy planetky již klesla natolik, že vlet do atmosféry lze předpovědět s přesností na několik desítek kilometrů. Okamžik vstupu do atmosféry byl upřesněn na 04:46 SELČ, bohužel pro nás k němu ale má dojít nad severními oblastmi Súdánu. Vzhledem k tomu, že bolid pak bude pokračovat směrem jihovýchodním, tedy od nás, je šance na spatření z ČR nulová.

Pokud bychom se nacházeli přímo pod místem jeho exploze, mohli bychom spatřit bolid o jasnosti až -20 magnitud. Od nás bychom ho viděli ale pouze s magnitudou cca -10, bohužel ale asi 18° pod obzorem. A to je příliš nízko na to, abychom spatřili nad obzorem byť i slabý záblesk (Je-li 18° pod obzorem Slunce, které má -27 magnitudu, nastává astronomická noc...)

22:20

Pozorování planetky již hlásí astronomové z různých míst Evropy. Její jasnost během poslední hodiny stoupla z cca 17 na 16 magnitudu (pohybuje se v tuto chvíli v hlavě souhvězdí Ryb).

22:50

JPL vydala oficiální tiskovou zprávu. Rychlost vletu do atmosféry bude 12.8 km/s a úhel vůči vodorovné rovině 19°. Je velmi nepravděpodobné, že by nějaké fragmenty přežily průlet a dopadly až na zem.

23:20

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek planetky pořízený 0.57m dalekohledem Observatoře Kleť (M. Tichý, M. Honková). Expozice trvala 60 sekund, během níž se planetka, rychle se pohybující po obloze, protáhla do malé čárky. Zdroj: www.planetky.cz.

7.10. 9:15

V průběhu noci se v předpovědi místa vletu do atmosféry nic nezměnilo, takže si můžeme být jisti, že k události došlo, jak ostatně podle serveru spaceweather potvrdila i posádka letu KLM (viz úvodník). Žádné obrázky bohužel ze Súdánu zatím nedorazily, pokochat se ale můžete alespoň touto animací, která znázorňuje, jak by přílet k Zemi vypadal z planetky.

19:00

Bohužel ze Súdánu stále nejsou žádné nové zprávy. Prohlédnout si ale můžete vůbec poslední pořízený snímek planetky před tím, než vstoupila do zemského stínu a stala se nepozorovatelnou (asi hodinu před impaktem).

Ilustrační foto...
Obr.: Vlet planetky 2008 TC3 do zemského stínu, zachycený dalekohledem La Sagra Sky Survey ve Španělsku. Jedná se o šestiminutovou expozici pořízenou hodinu před vletem objektu do atmosféry. Zorné pole obrázku je půl stupně, tedy jako průměr měsíčního disku. Planetka, vzdálená v té době pouhých 29600 km (tedy níže než geostacionární družice) se během expozice pohybovala ze západu (vpravo) na východ (vlevo), a postupně vstoupila do zemského polostínu, a úplného stínu. Zdroj: minorplanets.org.

8.10. 10:20

Včera večer přišla zpráva od Petera Browna z University of Western Ontario: Velice předběžné výsledky z infrazvukových detektorů v blízkosti předpovězeného impaktu přinesly jednoznačné potvrzení zvukových vln z impaktu (rozumí se pochopitelně impakt do atmosféry). Vlny byly zachyceny detektorem v Keni, jejich příchod byl zaznamenán 7.10. okolo 07:10 SELČ a doba jejich trvání byla několik minut. Z předpokládané rychlosti šíření vln vychází okamžik impaktu na 04:43 SELČ, tedy ve velmi dobré shodě s předpovězeným okamžikem. Eneregie exploze byla ze záznamu odhadnuta na 1,1 až 2,1 kilotun TNT. Na záznamech z dalších pěti blízkých detektorů se projevy impaktu zatím nepodařilo nalézt, nicméně jejich detailnější analýza ještě probíhá.

Ilustrační foto...
Obr.: Obrázek znázorňujě místo předpovězeného impaktu planetky 2008 TC3 a nejbližší infrazvukový detektor (v Keni). Černá přímka znázorňuje směr, odkud podle předběžných výsledků infrazvukový signál přišel. Shoda s předpovězenou polohou impaktu je tedy vynikající.

9.10. 10:20

Jiří Borovička z Astronomického ústavu AVČR Ondřejov a Zdeněk Charvát z ČHMÚ nalezli záznam bolidu na snímcích z družice Meteosat 8. Exploze byla viditelná ve všech dvanácti spektrálních kanálech, pokrývajících vlnové délky od 0,5 do 14 mikronů. Družice pořizuje snímky každých pět minut; ve 04:45 SELČ se bolid na snímcích objevil, a do 04:50 opět zmizel.

Ilustrační foto...
Obr.: Exploze planetky zachycená na snímku z družice Meteosat 8. Délka stopy bolidu je asi 3 km. Zdroj: ČHMÚ

Zajímavý obrázek vytvořil Matthias Busch z Dánska. Všechny publikované astrometrické polohy planetky zakreslil do jediné mapy oblohy. Výsledek pěkně demonstruje efekt paralaxy, která narůstala s tím, jak se planetka přibližovala.

Ilustrační foto...
Obr.: Polohy planetky na obloze pořízené z různých observatoří na světě (úplně vpravo jsou objevové polohy). Obrázek je krásnou ilustrací paralaxy - zdánlivého promítnutí téhož objektu do různých směrů na obloze, pozorujeme-li ho z různých míst. Zdroj: Matthias Busch

Petr Scheirich

| Zdroj: MPML, Pseudo-MPEC for 8TA9D69, MPEC 2008-T50 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 82
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 75
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2000 -- díl šestý
Ilustrační foto...
O svícení 34
Ilustrační foto...
Diamantový prach 7
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691