Kolují zvěsti, že evropský satelit nepřímo detekoval temnou hmotu. Ano - právě ty tajemné částice, o kterých se domníváme, že tvoří až 85% hmoty Vesmíru.
Mise PAMELA (Payload for Antimatter Matter Exploration and Light-nuclei Astrophysics), která je společným italsko-rusko-německo-švédským projektem, detekovala přebytek vysokoenetrgetických antielektronů (pozitronů), jak si jen tak poletují vesmírem. Tyto pozitrony mohou být podle Dana Hoopera, teoretického fyzika z Fermilabu v Batavii v Illinois, jasnou známkou přítomnosti temné hmoty.
Dřívější vesmírné a balónové mise detekovaly podobné pozitronové přebytky už v 90. letech. Ale rozsah energií tehdejších přístrojů byl omezen a jejich měření nedosahovalo takové přesnosti.
Princip mise PAMELA navrhl Piergiorgio Picozza, fyzik z University v Římě, a výsledky zatím odmítá komentovat, dokud nebudou publikovány. Graciela Gelmini, která se studiem výsledků zabývá, ale říká: "Tohle je ten typ signálu, který by člověk od temné hmoty mohl očekávat." Gelmini ale také dodává, že měření jsou záludná a musíme se mít na pozoru.
Pozitronové přebytky by mohly pocházet od částic temné hmoty, jejichž existence plyne z teorie supersymetrie. Ta předpovídá existenci super-težkých protějšků k běžným lehčím částicím. Nejlehčí z těchto předpovězených supertěžkých částic by měly být hmotné i stabilní a mají tedy ideální vlastnosti kandidátů na temnou hmotu. Podle teoretiků se čas od času taková supertěžká částice srazí se svou antičásticí, dojde k anihilaci, přičemž se uvolní velké množství energie a také proud mnohem běžnějších částic, které se mohou dál rozpadat a uvolňovat rychlé elektrony a pozitrony. Jinými slovy, pozitrony detekované v misi PAMELA mohou být přímo důsledkem anihilace temné hmoty.
Výsledky měření mise jsou ale zatím pořád velmi nejisté. Detekce rychle se pohybujících pozitronů je extrémě obtížná, často jsou zaměňovány s fotony. Dalším úkolem bude zjistit, zda tyto spršky pozitronů nepochází z nějakých blízkých astronomických objektů, jako jsou neutronové hvězdy, pulsary či rentgenové dvojhězdy. Do té doby budeme čekat se zatajeným dechem :)