Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

SETI@home expanduje

Projekt SETI@home dal na sklonku minulého týdne k dispozici -- bez jakéhokoli halasného oznámení -- již třetí verzi unikátního screensaveru. Na hledání signálů mimozemských civilizací se přitom angažuje již 2,37 milionu dobrovolníků.

Ilustrační foto...Verze 3.0, kterou si můžete stáhnout a vzápětí i instalovat z www stránek výjimečného programu, slibuje důkladnější hledání slabých signálů mimozemských vysílačů. Záznamy rádiového šumu dodává mise SERENDIP IV, jejímž základem je přijímač v ohnisku největšího celistvého radioteleskopu na světě na portorickém Arecibu.

Tohle důmyslné zařízení sleduje náhodné kousky oblohy, na které v průběhu řady jiných pozorování profesionálních astronomů zamíří anténa o průměru 305 metrů. Část získaných dat -- v pásmu širokém 2,5megahertzu se středem na frekvenci 1420 Mhz, na níž vysílají osamocené vodíkové atomy -- je v ve výpočetním středisku Kalifornské univerzity rozsekána na jakési "pracovní jednotky", které se pak po Internetu zasílají jednotlivým dobrovolníkům. Ti mají na svém počítači instalovaný speciální screensaver, jenž dle příležitosti provádí patřičnou analýzu. Po čase program zašle výsledky zpět do Berkeley a vyžádá si další datový balíček. Celý proces je přitom až nečekaně nenápadný.

Verze 3.0 screensaveru SETI@home má hledat mnohem komplexnější signály. Na rozdíl od předcházejících verzí, které se zaměřily na signál s posuvem do deseti hertzů za sekundu, nový program zvládne objevit zdroje, jejichž frekvence se změní až o 50 Hz za sekundu. Tedy dostatečně na to, aby se mu podařilo identifikovat možné vysílače na oběžné dráze vzdálené planety… Nový software se podívá i po pulsujících zdrojích, nazývaných "trojčata" ("triplets"), které by mohli mimozemšťané považovat za efektivnější způsob, jak na sebe upozornit okolní vesmír.

Navíc byl optimalizován i vlastní "strojový kód", takže i když se nyní provádí výrazně více matematických operací, zpracování jednoho datového balíčku zabere jenom o čtyřicet procent více času -- v závislosti na vašem počítači v absolutní hodnotě deset až osmdesát hodin.

Pomalejší zpracování dat je ostatně -- byť zcela paradoxně -- i v zájmu autorů projektu SETI@home. Proč? Software si dosud z www stánky stáhlo 2,4 milionu lidí, přičemž analýzu alespoň jedné "datové jednotky" dokončilo 1,4 milionů z nich. Zhruba půl milionu dobrovolníků lze pak označit jako "aktivní" -- v posledních dvou týdnech zaslali alespoň jeden výsledek. Výkonnost všech procesorů ale zhruba čtyřikrát přerostla požadavky původního zadání: Zatímco Arecibo každý den připraví 150 tisíc datových balíčků, v posledních dvou měsících se každý den podaří prohlédnout 615 tisíc kousků. Za chvíli by tady nebylo co dělat!

Původně měl SETI@home skončit asi po dvou rocích. (Připomeňme, že začal v květnu 1999.) Tolik času je totiž potřeba k trojnásobnému prohlédnutí celé oblohy viditelné z Areciba. V srpnu tohoto roku ale The Planetary Society -- hlavní sponzor projektu -- oznámila jeho výrazné rozšíření: Pokryjeme více frekvencí na větší části oblohy. Do sběru dat se zapojí i radioteleskop o průměru 64 metrů na Parkesově observatoři v Austrálii. SETI@home -- báječné počítačové dobrodružství na prahu třetího tisíciletí -- tak bude pokračovat.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Teď už definitivně naposledy
Ilustrační foto...
Nejrychlejší neutronová hvězda
Ilustrační foto...
Slunce bouří! Přicházejí polární záře?
Ilustrační foto...
Nenápadný vědec z UNAMu
Ilustrační foto...
Mezinárodní astronomická unie v Praze
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691