Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Galaktické sperma v akci

Pravidelní čtenáři IAN už vědí, že vývoj galaxií je velmi zdlouhavá záležitost, a pozorování jejich zrození je nejen časově ale i technicky náročné. Pojďme se tedy seznámit s možností, kterou nám příroda k ulehčení života nabízí.

Ilustrační foto...Podíváte-li se na přiložený obrázek kolidujících galaxií Antény (majitelé archivního CD-ROMu IAN mohou zalovit v temných zákoutích disku), možná snadno přehlédnete malý zhustek na konci jednoho z dlouhých výběžků, jež se táhnou jako "ocásek" prachu a plynu coby stopa probíhající havárie. Právě zde se tvoří nový hvězdný ostrov -- trpasličí galaxie jako důsledek galaktického kanibalismu dvou velkých spirál.

O tom, jak se vyvíjejí gigantické hvězdné ostrovy, toho z přímých pozorování moc nevíme. Jakékoli změny jsou totiž z hlediska lidského života buď úplně neměřitelné, nebo jen málo postřehnutelné. To, že nám příroda neumožňuje studovat jejich vývoj přímo, ale oplácí rozmanitým výběrem galaxií v nejrůznějších stádiích vývoje. Představu o tom, jak to asi při jejich vzniku vypadá, si tedy udělat můžeme. Jednou z možností, které máme na výběr, je paradoxně také "masakr" provázející galaktickou srážku. Astronomové nazývají tento proces mnohem méně sugestivně jako gravitační či slapovou interakci.

O co jde, je zřejmě jasné z přiloženého obrázku. Dva hvězdné ostrovy, které se pohybují prostorem dostatečně blízko k sobě a tedy kolem jakéhosi společného těžiště, se vzájemně ovlivňují a tento tanec smrti může skončit dočasným či úplným splynutím -- srážkou. V pravém smyslu slova se ale nejedná o srážku, jakou známe z běžného života (dvě koule, auta, letadla, voli...), spíše pozorujeme průchod jedné galaxie druhou. Vzhledem k tomu, že mezihvězdný prostor je vcelku prázdný, nepozorujeme dokonce ani kolize jednotlivých hvězd. To je věru nepravděpodobné. Mnohem zajímavější je ale ze statistického hlediska zahušťování molekulárních mračen. Při něm dochází mimo jiné ke kreaci nových hvězd a jak se zdá i ke vniku zcela nových galaxií.

To, že při srážce dvou hvězdných ostrovů může vzniknout úplně nová trpasličí galaxie není zdaleka nová myšlenka. Již v roce 1953 ji vyslovil Zwicky v jedné ze svých prací věnovaných životu galaxií. Teprve v roce 1992 ale dostali astronomové možnost zkoumat takové objekty přímo. Díky velkým dalekohledům, jako je kupříkladu NTT v Chile, bylo možné provádět spektroskopii a snímkování s velmi velkým úhlovým rozlišením i okrajových partií srážejících se galaxií.

Ilustrační foto...Ukazuje se, že při kolizích jsou do mezigalaktického prostoru uvolňována nemalá množství prachu a planu, který je základem pro vznik dalších mladých hvězd. Trpasličí galaxie vzniklé slapovým působením jsou tak zmenšenou ukázkou toho, jak mohou probíhat procesy tvorby hvězd v normálních či větších galaxiích. Otázkou ale je, jak se v nich objevuje molekulární vodík, tolik potřebný pro vznikání dalších hvězdných generací. Zdá se, že za jeho přítomnost může několik faktorů. Jednak jde o plyn, který dostane trpasličí galaxie do vínku při samotném vzniku -- tedy co si sama odnese z mateřské galaxie. Kromě toho ale astronomové pozorují nová oblaka molekulárního vodíku, který si galaxie sami vyrábějí. Toto "galaktické sperma" je ale velmi špatně detekovatelné a tak si pomáhají různými, hlavně spektroskopickými metodami.

Podle pozorování různých trpasličích galaxií mohou nyní vědci odhadovat, jak to tedy s trpasličími galaxiemi je. Molekulární vodík v nich nacházíme nejen díky mateřským galaxiím, ale také díky vlastní tvorbě. Ta díky hvězdám končících svůj život, přeměňuje atomární vodík na molekulární, kterým pak plýtvá při tvorbě hvězd nových. Bohužel ale nejsou zatím dostatečně kvalitní a četná pozorování, která by nám tuto záhadu pomohla rozřešit jednou provždy.

Dnes tedy můžeme tvrdit jediné. Trpasličí galaxie nám mohou pomoci zkoumat mnohem větší, komplikovanější a hůře popsatelné objekty, kterých je ve vesmíru spousta. A přestože se to může zdát na první pohled šílené, žijí svým vlastním životem, který lze srovnat s ostatními, plnohodnotnými členy široké galaktické rodiny.

redakce

| Zdroj: ExpressZone.com, Astron. & Astrophys. 226, L19-L22, STSCI IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dvojhvězdný systém V 471 Tauri
Ilustrační foto...
Pracovní nabídka
Ilustrační foto...
Vyhodnocení soutěže o nejlepší wallpaper
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Krvavý Měsíc
Ilustrační foto...
Z archivu: John Fitzgerald Kennedy k národu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691