Při příležitosti letošního úplného zatmění Slunce na Sibiři jsem navštívil v rámci expedice pořádané CK Adventura Ruské město Barnaul, které leží asi 200 kilometrů jižně od Novosibirsku. Několik hodin letu mi pak dovolilo sledovat několik pěkných atmosférických i optických úkazů.
Obr.: ISS ze dne 29.7. večer před odjezdem.
Let Praha-Moskva-Barnaul
Let Praha - Moskva: to byla jen obvyklá oblačnost s rozpadajícími se bouřkovými mraky, které párkrát doprovázela pileová oblaka. Zajímavější to bylo nad Moskvou, kdy jsme při přistání prolétávali srážkami. Se hrou světla, stínu a fragmentů duhy to byla parádní podívaná. Nočnímu přeletu do města Barnaul zcela dominovala noční svítící oblaka. Ta byla pozorovatelná více než 3h a později se objevil výrazně duhově zbarvený východní obzor.
Obr.: Vicevrstvý pileový oblak.
Obr.: Srážkové pásy s krespulárními paprsky.
Obr.: Rozhraní světla a stínu pod cumulonimbem.
Obr.: Srážkové pásy s cumulonimbem.
Obr.: Detail srážkového pásu na Moskvou.
Obr.: Spodní část duhového oblouku.
Obr.: Spodní část duhy po přistání v Moskvě.
Obr.: Cumulonimbus incus při přistání.
Obr.: Noční svítící oblaka během letu do Barnaulu.
Obr.: NLC v pozdější fazi vývoje kolem půlnoci.
Obr.: Duhový východí obzor 2-3h před východem Slunce.
Obr.: Vzdálený cumulonimbus.
Obr.: Ac virga s vycházejícím Měsícem.
Město Barnaul
Obr.: Irizovaná oblaka.
Obr.: Irizace v kobinaci s prachovou koronou.
Obr.: Pileový oblak.
Obr.: Duhové oblouky na barnaulské fontáně.
Zatmění Slunce
Den během zatmění Slunce byl tak trochu oblačnou loterií. A tak když jsme z rána viděli nad městem Barnaul totální deku rozhodli jsme vyjet směrem k Gorno-altaysk kde byly předpovědi nejvíc optimistické. Zpočátku to vypadalo dobře a spokojeně jsme se brouzdali v řece Ob. Nakonec nás však fronta dostihla a asi minutu před totální fazi zatměním nám střídavě zakrývala Slunce. I tak jsme byli nakonec spokojeni. Na nějaké supr fotky to nebylo, ale vše podstatné jsme viděli.
Obr.: Korona.
Obr.: Vnitřní část korony.
Obr.: Největší protuberace během zatmění.
Obr.: Bailyho perly.
Let Barnaul-Moskva-Praha
Let do Moskvy byl poměrně bezoblačný a na začátku letu se objevil jev zvaný opoziční efekt. Ten se vytváří diky vymiznutí stínu v protislunečním bodu. Místo pak výrazně zjasní. Nad Moskvou jsme již přistávali do mlhy jak z Rakosníčka a další let byly k vidění halové jevy na krystalech v cirrostatu a doprovodné oblaka jako pileus a vellum.
Obr.: Opoziční efekt.
Obr.: Doprovodný oblak vellum.
Obr.: Malé halo vysoko nad obzorem.
Obr.: Spodní slunce.
Martin Popek
09.08.2008IAN.czIAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...