Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rodina dvojplanetek se (opět) rozrůstá

Zatímco se měsíček planetky Ida s názvem Dactyl už nadobro zabydlel v astronomických učebnicích a do podvědomí se dostává i měsíček S/1998 (45) planetky (45) Eugenia, byly prokázány další dva planetkové páry.

Ilustrační foto...Zjistit ze Země podvojnost tak malých těles, jakými planetky jsou, není vůbec jednoduché. Přímo se k tomu můžeme dopátrat pouze pozorováním z automatických sond, kosmickým dalekohledem, radarovým pozorováním nebo skvrnkovou interferometrií. Mezi nepřímé metody pak patří především pozorování jejich světelných křivek či zákrytů hvězd planetkami.

Nejnázornějším příkladem je samozřejmě měsíček Dactyl, který provází planetku (243) Ida, kolem níž prolétala v roce 1993 sonda Galileo a zachytila ho na 47 snímcích. První planetkou usvědčenou z podvojnosti na základě pozemských pozorování, se pak stala 1. listopadu 1998 planetka (45) Eugenia.

Výčet spárovaných asteroidů tím ale zdaleka nekončí (podle V. Prokofjevové aj. je z 500 sledovaných planetek nejméně 10 procent dvoj a vícenásobných). William J. Merline (Southwest Research Institute) a jeho šest spolupracovníků použilo 22. února adaptivní optiku 3,6metrového kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu ke sledování planetky (762) Pulcova. Objevili u ní průvodce s hvězdnou velikostí o čtyři magnitudy menší než její 140kilometrová mateřská planetka. Průvodce má průměr asi dvacet kilometrů a oběhne Pulcovu ve vzdálenosti zhruba 800 kilometrů jednou za čtyři dny.

Ilustrační foto...Desátého srpna použil stejný tým adaptivní optiku 9,8metrového dalekohledu KECK II ke sledování planetky Antiope. Ta byla z podvojnosti podezřívána již roku 1996 na základě světelné křivky, kterou pořídil tým spolupracovníků ve složení Anders T. Hansen, Torben Arentoft a Kim Lang (University of Aarhus, Německo). Asteroid vykazoval dvě hluboká a ostrá minima v průběhu každé otočky, což je typické pro páry stejné velikosti, zakrývající se v pravidelných intervalech. Jak se na základě pozorování Keckova dalekohledu ukázko, nemá Antiope žádného zakrslého souputníka -- je spíše dvojplanetka, jejíž části mají průměr kolem 80 km. Jsou od sebe vzdáleny zhruba 170 km a oběhnou kolem společného těžiště za 16,5 hodin.

Jakoby toho nebylo málo, oznámil Steven J. Ostro (Jet Propulsion Laboratory) výsledky jeho týmu na základě radarových měření z 22-23. září, které usvědčily z podvojnosti i další malý asteroid 2000 DP107. "Snímky prozrazují zhruba kilometrovou vzdálenost mezi oběma částmi, které mají rozdílnou velikost a různě ustálenou rotaci," píše Ostro v IAU cirkuláři č. 7496.

Až donedávna se astronomové domnívali, že satelity asteroidů vznikly převážně jako důsledky impaktních vyvrženin, ale těsný pár Antiope se tak snadno vysvětlit nedá. William F. Bottke (Southwest Research Institute), který se zabývá studiem působením slapových sil planet na asteroidy při jejich těsném průletu, předpokládá, že velká tělesa jako Antiope a Kleopatra mohou vytvářet rotaci s přílišným momentem setrvačnosti -- například z centra impaktů -- tak, že obě části od sebe doslova odletí. Bottke a jeho kolega Daniel Durda doufají, že model těchto jevů se jim podaří zhotovit již v následujících měsících.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle Sky News a dalších materiálů IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Temná strana síly
Ilustrační foto...
MESSENGER: Galerie snímků Merkuru
Ilustrační foto...
Bolid z Javoriny
Ilustrační foto...
Návraty druhé dámy
Ilustrační foto...
Endeavour opravován nebude
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691