Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní pozorovatelna 84

Počasí posledních dnů přálo spíš bouřkám než hvězdám, ale i tak se dorazil i nějaký ten přelet ISS a planety...

Toho 26.6. sa mi podarilo az 17 bleskov odfotit. Tento je zaujimavy, ze aj vidiet kde udrel. Na druhy den som odfotil miesto uderu a siel sa tam pozriet. Povodne sa zdalo, ze bol uder do stlpa el. vedenia. Zial ani na slpe, ani nikde za nim som nic 'spalene' nenasiel. Este cakam na upresnenie polohy z meteorologickeho ustavu SHMU.

Marian (alias nairam)

Ilustrační foto...
Obr.: Bratislava 26.6.2oo8 o 1951 naseho casu.

Teprve až 1. 6. ve 4 hodiny ráno pro mě začala bouřková sezóna. I když jsem svůj první blesk nafotil už v půlce dubna, tak květen u nás vyzněl zcela naprázdno.Inkriminované ráno mě probudil ve 3:45 silný hrom s blýskavicí nad Polskem (Wisla) a pak už začal jen bleskový koncert, který pokračoval až do úplného rozednění ve 4:30, kdy bouřka již odcházela směrem někde k slovenským hranicím k Čadci. Bouřka prošla přes mě úplným středem a rekordní blesk udeřil tak 100-200m daleko. Fotografie je zcela přezářena a jsou vidět jen jednotlivé zářicí kapky. Top blesk byl pro mě tento, jenž se překrásně trefil do zorného pole objektivu a vynikal krásnou strukturou vedlejších rozvětvení blesku.

Ilustrační foto...

U jednoho z blesků v bouřce z 3.6. mě zaujal úkaz velmi podobný kulovému blesku. Po úderu blesku asi 2 km daleko se po pravé straně rozzářil jasný bod bez pohybu, který vydržel zářit nejméně 5 sekund a potom náhle pohasnul. Povšimnul jsem si, že ve směru bodu šla slabá vlásečnice blesku. Prvně jsem myslel že asi chytnul nějaký vršek stromu, ale toto jsem později spíš zavrhnul. Jako možná věc mi přišlo, že blesk praštil do vedení. Nevím jak by takový uder vypadal. V místě je jen vedení nejnižšího řádu s dřevěnými sloupy a navíc to vypadá, že objekt je nad starým vzrostlým lesem. Další možností by mohlo být, že po úderu se zapnulo čidlo nějakého blízkého pouličního osvětlení, avšak přijde mi to příliš jasné světlo.

Ilustrační foto...

Další pěkná bouřka přišla 25.6..ikdyž radar a detekce blesku vypadala velice slibně realita ukázala, že drtivá většina blesků byly blyskavice a typ mrak-mrak.navic jsme trochu zmeškali příjezd na horu Javorový kdy již byla bouřka v plné aktivitě a tak jsme toho moc nenafotili.

Ilustrační foto...

Další fotky v článku ZDE.

Martin Popek


Zdravím, posílam snímky bouřky z 25.6.08.

Matěj Grék

Ilustrační foto...

Posílám fotku (panorama autostitch) z 25. večer po přechodu bouřky, jihovýchodní obzor.

Ilustrační foto...

Ahoj, posílám další Jupitera... a k úplnosti úpněk.. a ochutnávku do mého stále se rozrůstajícího souboru "Přažské svítící zrůdnosti"..

Cauky, hodně štěstí (nejen) na NLC :) Monika Pacltová

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Ilustrační foto...

S oneskorením posielam tri snímky. Venuša prechádzala 8. - 10.6. poza Slnko, najskôr som sa pokúsil objektívom Sigma 135-400 Canonom 350D cez Fabry-Perot etalón pre Hao snímku Slnka 10.6.2008 ráno o 5:19 UT, clona 16 čas 1/80 sekundy. Blízko by mala byť Venuša – ale nenašiel som ju..., jasný bod na polohe 1260;1414 je asi niečo letiace vzduchom – na Venušu je to príliš veľké a mimo predpovedanej polohy (snímok je dlhšou stranou paralelný s horizontom). Asi som mal robiť obrázok v RAWe. Možno ju nájde niekto iný – obrázok rád poskytnem. Ospravedlnte veľký formát obrázku.

Počkal som preto 10 dní a 20.6. som Venušu najskôr našiel vizuálne (pomocou súradníc deklinácia – hod. uhol) v refraktore 110/1300 a potom aj odfotil v okulárovej projekcii opäť cez Fabry-Perot etalón pre Ha obyčajným Olympusom Z55 o 8:22 UT. Prvý snímok je originál, druhý výrez.

Tretí je svet cez Fabry-Perotov etalón , opäť Olympusom, aj ten je zaujímavý...

Venusu bolo vidiet blízko Slnka v hornej konjunkcii iba na obrázkoch zoSOHO. Zatial som nevidel, s výnimkou tranzitov pred Slnkom, snímku Venusevedla Slnka zo Zeme. Kedze planéta nemá vodíkovú atmosféru, verím tomu, ze vreflexnom spektre Venuse sa prakticku opakuje Slnko. Aj v jednom spektre,ktoré som nasiel ( http://www.astroman.fsnet.co.uk/venald~1.gif) je prvýpokles nalavo od telurických ciar A, a, a B tak malý, ze pomocou filtra Halfa, bude vidiet Venusu vedla Slnka aj v hornej konjunkcii. Ten prechod zaSlnkom sa odohral 8. - 10. júna, s ohladom na pocasie som sa pokúsil osnímku v okamihu, ked planéta bola cca 5´ od východného limbu Slnka. Napriekúsiliu som tam nasiel iba rôzne poletujúce veci ( na rôznych snímkach narôznych miestach), ktoré s ohladom na uhol Slnko - predmet - pozorovatelblízky 180° totálne reflektujú slnecné svetlo a zobrazia sa. Venusa sa asinezobrazila, bud z dôvodu prílis krátkej expozície, alebo bola blízkorozlisovacej schopnosti cipu ( pri f=400 mm asi 3,5´´ na pixel, sama Venusamala priemer 9,7´´, t.j. cca 3 pixle. Snímku som chcel dat k dispozícii, ciju tam predsa len niekto nenájde.Ja nie som taký kúzelník. To ze Venusuvidiet v H alfe potvrdzujem druhým obrázkom, snímkou v okulárovej projekcii10 dní neskôr.

Nase "pokusy" Vám zasielame nie z dôvodov zistných, ci kvôli nejakejreklame. Má to byt podnet pre amatérov, aby skúsili aj veci, ktoré zdanlivonejdú, resp. doposial sa na stránkach neobjavili.

S úprimnou úctou a zelaním mnoho úspechov vo vasej zásluznej práci RNDr. Miroslav Znásik, poverený riadením Hvezdárne v Ziline.

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Ilustrační foto...

Pěkný večer, zasílám své zatím nejpovedenější fotografie přeletu ISS pomocí Nikon D80 + 18-135mm

Děkuji Vám za perfektní server IAN :-)

Mnoho zdaru přeje, Honza Mužík

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Ilustrační foto...

Nedělní noc (29.6.) se docela vyjasnila a tak jsem vytáhl Tráboška, dalekohled a kamarádku, že mrkneme na "hvězdy". Bohužel světelné znečistění podpořené lehkým oparem bylo natolik devastující, že prakticky jediný pořádně pozorovatelný objekt v dalekohledu byl Jupiter vévodící jižnímu obzoru. A tak jsme po chvilce experimentování a slov nehodných slušné společnosti opustili deep sky objekty a skončili jsme u klasické čumendy na dece... Kupodivu jsme zahlédli během hodiny a půl tři slušné meteory, nejspíš asi sporadické. Škoda že jsem nefotil celou dobu, mohl být první snímek do naší soutěže o nejlepší fotku meteoru :-(

Jan Kondziolka

Ilustrační foto...

Posílám foto jupiteru a jeho měsíců.Canon eos 400D nabastlen na dalekohled.

Martin Puhlovský

Ilustrační foto...

Mejl pozorovatelny: pozorovani(zavináč)IAN.cz.

Minulé díly Instantní pozorovatelny

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Smějeme se s IAN
Ilustrační foto...
Opraví NASA Endeavour?
Ilustrační foto...
Kráter Victoria
Ilustrační foto...
Skvrny pod stetoskopem
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 25
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691