Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Prázdniny pod hvězdami: V Řecku!

Tímto, zřejmě posledním příspěvkem se loučíme s naší letní soutěží. Všechny uveřejněné příspěvky budeme honorovat jedním, řekli bychom pěkným CD ROMem.

Na začátku září jsem se vypravil se svoji ženou Hankou letecky do Řecka na krásně zelený ostrov Tasos. Před odjezdem jsem si pečlivě připravil z internetu tabulku přeletů Miru, záblesky Iridia a mapku oblohy po západu Slunce. Na ostrově jsem strávili deset dní, kdy jsem se seznámili s ostatními účastníky zájezdu.

Večery to byly opravdu úchvatné. Každý večer jsem vyrazili na večeři do místních taverniček. Jenže ouha, večeře v Řecku není to, co je večeře u nás. Seděli jsem, povídali, jedli a pili jejich specialitu -- retsinu. To je bílé víno s příměsí pryskyřice, která dělá víno trpké na jazyce a lahodné zároveň.

Do svého apartmánku jsem se pak vraceli spokojeni a unaveni kolem půlnoci. Prostě na nějaké pozorování noční oblohy mě nezbyl čas :-)

Přesto tak jak v březnu tohoto roku, tak i tentokráte jsem se snažil zahlédnout po západu Slunce planetu Merkur. Byl jsem jižněji, šance tu je, ale štěstí mě přesto nepřálo. Celých deset dní jsem každý večer sledoval oblohu po západu Slunce, ale odměnou mě byla jen Venuše, která krásně zářila na zčervenalém západním obzoru. Merkur tam taky někde byl, ale vždy se utápěl v oblačnosti nad mořem. A co Mir nebo Iridium? Vždy jsem si našel patřičný čas přeletu nebo záblesku, ale ve víru událostí jsem na to vždy zapomněl!

Řecko má svůj půvab a večery, kdy jsem se vraceli z kulinářských večeří a na cestu domů nám svítil Měsíc v úplňku a na obloze zářil Jupiter a Saturn, jsou nezapomenutelné.

S řeckým pozdravem "Jásos" tedy "Zdravím Vás" -- Vás čtenáře zdraví Vlastík Malý z Brna

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Marťanská Greenwich
Ilustrační foto...
O nové hvězdě v galaxii M 31
Ilustrační foto...
Sledovat tak galaktický prach...
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 17
Ilustrační foto...
Vyhlášení soutěže HOP
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691