Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nové pohledy na Mléčnou dráhu

V poslední době byly uveřejněny zajímavé pohledy na naši Galaxii. Nový model Mléčné dráhy mají na svědomí pozorování Spitzerova infračerveného dalekohledu a rádiového interferometru VLBA.

První obrázek, který stojí za to podrobněji okomentovat, jsem zahlédl 6. června jako Astronomický snímek dne. Je to pěkná simulace, jak by měla podle současných představ Galaxie vypadat (pro jistotu dodávám, že galaxie s velkým G je naše Mléčná dráha, ostatní píšeme s malým písmenem). Podle již dlouho známých poznatků jde o spirální galaxii. Ta naše má navíc v blízkosti středu tzv. příčku, ze které teprve vychází ramena. Podle informací uvedených k níže uvedenému obrázku má naše Galaxie pouze dvě hlavní ramena (nikoli čtyři, jak se doposud uvádělo).

Ilustrační foto...
Obr.: Mléčná dráha - obrázek je simulací podle pozorování dalekohledu Spitzer. Zdroj: NASA, JPL, Caltech.

Obrázek byl vytvořen na základě dat nashromážděných dalekohledem Spitzer. To je infračervený dalekohled na oběžné dráze kolem Slunce, který dokáže lépe studovat struktury v Galaxii, protože vidí i skrze prach, který ve viditelném oboru zakrývá mnohé detaily. Podobně se přes prach můžeme podívat také v rádiovém oboru – na vlně ionizovaného vodíku takto byla poprvé struktura Galaxie zkoumána.

Astronomové se dlouhou dobu mohli opřít pouze o pozorování hvězdotvorných oblastí. Z toho bylo tedy odvozeno, že Galaxie má čtyři hlavní ramena (nazvána podle souhvězdí): rameno Pravítka, rameno Štít-Kentaur, rameno Střelce a rameno Persea. Slunce leží poblíž Orionova ramene asi ve 2/3 vzdálenosti od středu Galaxie. Průměr Mléčné dráhy je asi 100 000 světelných let.
Právě názory na počet ramen upravila nová pozorování v infračerveném oboru (uskutečněná od 90. let). Nejlepší pozorování mají vědci k dispozici právě díky Spitzerovu dalekohledu, jak ukazuje další obrázek. Jedná se o pohled zhruba 1° nad a pod rovinu Galaxie v rozsahu 130 stupňů. Složeno bylo dohromady 800 000 snímků a na obrázku je prý přes 110 milionů hvězd.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled na okolí roviny Galaxie dalekohledem Spitzer. Doporučujeme podívat se na dole uvedený odkaz a sekci Visuals. Zdroj: NASA, JPL, Caltech.

Jak bylo uvedeno, Galaxie má tedy jen dvě hlavní ramena (měřeno podle počtu hvězd v nich). Další dvě nebyla odhalena právě proto, že počet hvězd při pohledu jejich směrem nenarůstal. Teorii, že Galaxie je typu „spirální s příčkou“ s dvěma rameny by to náramně doplnilo, neboť takto prý vypadá většina podobných galaxií.

Ještě se chci krátce vrátit ke zmínce o interferometru VLBA (princip, kdy dva přístroje vedle sebe rozliší větší detaily, než přístroj samotný. Rozlišení narůstá se vzdáleností přístrojů od sebe. Takto jsou využívány např. dalekohledy Keck na Havaji nebo VLT v Chile, ale také radioteleskopy). Rádiové observatoře na celém světě umí spojit síly. Pokud se zaměří více radioteleskopů ve stejnou dobu na jedno místo, vznikne velmi detailní představa o jeho struktuře, neboť základna takového interferometru je velká asi jako celá Země. To vše s podmínkou použití velmi přesných atomových hodin a rychlého spojení.

V souvislosti s VLBA je zajímavá zmínka, že dokázali změřit pomocí paralaxy vzdálenost některých rádiových zdrojů přesněji, než to dokázala dosud nejpřesnější družice Hipparcos. Jak takové měření probíhá, si prohlédněte níže na obrázku. Využívá se poznatku, že blízká hvězda se promítá na pozadí pokaždé trochu jinam. Jestliže Hipparcos měřil s přesností tisíciny obloukové vteřiny, pak VLBA to prý dokáže ještě stokrát přesněji! Právě taková přesná měření se hodí jak pro modelování vzhledu Mléčné dráhy, tak pro představy o vzdálenostech ve vesmíru. Jestliže budeme dobře znát vzdálenosti v našem okolí, budeme znát přesněji i vzdálenosti podobných objektů v dalekém vesmíru.

Ilustrační foto...
Obr.: Ukázka měření paralaxy hvězd. Zdroj: CfA (viz. pod článkem)
Ilustrační foto...
Obr.: Červeně je Slunce, modře měřené oblasti. Zdroj: CfA

Nejde jen o to zjistit, zda má Galaxie dvě nebo čtyři ramena, důležitá je samotná přesná představa o místě, ve kterém žijeme. Zatímco Hipparcos mohl proměřit hvězdy jen do vzdálenosti maximálně 30 tisíc světelných let, tým VLBA by rád proměřil celou Galaxii. Zatím je situace taková, jako v dobách, kdy byla na mapách Afriky bílá místa s textem „zde žijí lvi“. V nejbližších deseti letech by tato bílá místa vědci rádi zaplnili pomocí přesnějších pozorování.

Zdroje:

Spitzer, JPL, Caltech
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics
Dvě ze čtyř ramen chybí, NASA

Martin Gembec

| Zdroj: Spitzer IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-117 Atlantis – předstartovní zpravodajstv
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 36
Ilustrační foto...
2001: Marťanská odysea na startu
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 8
Ilustrační foto...
Temná strana síly
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691