Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Padal písek ze Sahary?

Naše území opět zasáhl spad prachu, tentokráte se jednalo o písek ze Sahary!

Ve dnech 25.5. a 27.5. 2008 byly nad Saharou menší písečné bouře a část toho písku byla jižním prouděním "nabrána" a sunula se přes západní Středomoří k severu. Při pohledu z družice byl písek na mnoha místech maskován oblačností a zároveň se jeho koncentrace zřetelně snižovaly. Jeho přítomnost nad střední Evropou je patrná v noci na čtvrtek z 28. na 29.5. Přenos částic z bouře 25.5. k nám je ale velmi těžko prokazatelný pomocí družicových obrázků – pokud se k nám dostával, tak ve velmi malých koncentracích, které jsou z družice nedetekovatelné (přičemž práve Bishopovy prstence mají být způsobeny velmi malými částicemi ve velkých výškách). Je pravda, že proudění by tomu odpovídalo. Zde narážíme na možnosti detekce z Meteosatu druhé generace.

Ilustrační foto...
Obr.: Družicový snímek z 28.5.2008, 15:45 UTC (17.45 SELČ), produkt 24h-MF. Prach, indikovaný růžovou až fialovou barvou, je patrný hlavne nad severní Itálií a jihovýchodním Švýcarskem. Červená až černá barva je oblačnost tvořená ledovými částicemi. Možná jsou stopu prachu i nad Maďarskem, ale to již není tak jisté.
Ilustrační foto...
Obr.: Situace z 30.5.2008

Bohužel v té době nad našim územím panovalo slunečné počasí téměř bez mráčku a bez kapky deště a proto jsme nemohli pozorovat nánosy prachu jako v ukrajinském případě. Přesto se na předem očištěných plochách dala najít slabá vrstvička žlutavého poprašku. Bohužel foto nám chybí, takže pokud někdo z čtenářů máte zadokumentováno, pošlete prosím na adresu Instantní pozorovatelny.

Velice zajímavým zjištěním jsou data z z detektorů prašných částic PM10 (tzn. částic menších než 10 µm). Ty v inkriminované době nezaznamenaly žádnou významnější odchylku od normálu. Nabízí se možné vysvětlení, že znečištění ovzduší ze Sahary šlo ve vyšších hladinách a přízemní vrstvy atmosféry se tím ovlivnily minimálně nad „obvyklou“ úroveň, nicméně bez pečlivější analýzy to jsou jen dohady...

Ilustrační foto...

Prakticky jediným projevem tak zůstávají četná pozorování Bishopova prstence z téměř celé střední Evropy. Ten vzniká na lomem a interferencí na prachových částicích a dokládá tak výskyt prachu v atmosféře a dal se pozorovat na našem území od 27.5. do 2.6.

Ilustrační foto...
Obr.: Monika Pacltová, 30.5.2008
Ilustrační foto...
Obr.: Martin Popek, 30.5.2008

A další fotografie Martina Popka a Tomáše Tržického se objevily na Spaceweather.com

Zdálo by se, že tedy o vlastnostech prachu tedy nevíme téměř nic. Nicméně právě z velikosti Bishopova prstence můžeme určit aspoň průměrnou velikost částic, na tyto data ale stále ještě čekáme.

Ač se tedy tento přenos prachu moc pozorovatelsky nevydařil, pozorovatele amatéra může hřát u srdíčka, že ani v dnešní době moderních technologií není amatérské pozorování zbytečné. V době kdy ještě meteorologové nic výrazného na snímcích nepozorovali amatéři v té době pozorovali Bishopův prstenec… Rozhodně nelze spoléhat pouze na vyspělou techniku a pohledy z kosmu, které nemusejí být vyčerpávající.

Prach Ukrajiny - rozřešení!

ČR pod vrstvou prachu

Jednoduchý návod ke sběru prachu

Odkud spadl prach Severní Moravě?

Jan Kondziolka a Milan Šálek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Swift pozoruje supernovy
Ilustrační foto...
Série polárních září
Ilustrační foto...
Sázka na jednu kartu
Ilustrační foto...
Tisková konference po startu raketoplánu
Ilustrační foto...
Dva největší dalekohledy s vyspělou elektronik
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691