Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Phoenix odhalil led?!

Možná jste se dočetli někde na webu, že sonda Phoenix přistála v oblasti, o které se vědci domnívají, že se zde vyskytuje vodní led pod vrstvami prachu hned pod povrchem. Tyto domněnky spíše potvrdily první záběry okolí. Nyní se dokonce zdá, že světlé ploché vrstvy přímo pod sondou jsou ledové plotny.

Připomeňme krátce, kde Phoenix přistál. Jedná se o místo za polárním kruhem, cca 66° severní šířky na Marsu. Na Zemi bychom podobné místo našli na severním okraji Sibiře. Protože i Mars má podobně skloněnou rotační osu jako Země a předpokládá se, že kdysi obsahoval tekutou vodu, je hlavním úkolem této sondy potvrdit výskyt vodního ledu v této oblasti na okraji polární čepičky a prozkoumat složení hornin v okolí.

Ilustrační foto...
Obr.: Na obrázku vidíme, kde sonda přistála, dole jsou sopky oblasti Tharsis (vlevo Olympus Mons), nahoře severní pól. Podle animace NASA.

Na přítomnost vodního ledu napovídala již pozorování z oběžné dráhy, takže místo přistání není zvoleno náhodně. Po přistání odeslal Phoenix na Zemi obrázky, na nichž je vidět plochá krajina zbrázděná podezřele pravidelnými polygony. Protože podobné útvary se vyskytují i na Zemi v oblastech s trvale zmrzlou půdou (permafrostem), je zde důvodné podezření, že hned pod povrchem opravdu led je.

Ilustrační foto...
Obr.: Srovnání povrchu v okolí sondy se snímky z polárních krajin na Zemi.

Poslední novinkou, o níž se hovoří nejvíce od tiskové konference 30. 5. je snímek plochých světlých vrstev přímo pod sondou. Čím dál více se objevují informace, že se jedná přímo o ledové plotny odhalené přistávacími tryskami při dosednutí.

Ilustrační foto...
Obr.: Na snímku vidíme domnělý led a přistávací nohy sondy. Nahoře jsou vidět přistávací trysky. Světlé plochy pod sondou byly nazvány Snowy Queen (sněhová královna) a Holy Cow (od „Holy cow, there’s ice“, což byla první věta, která vědce napadla při pohledu na tyto vrstvy). NASA/JPL-Caltech//University of Arizona/Max Planck Institute

Zda jde skutečně o vodní led, to se s jistotou ještě tvrdit nedá. Možná vás napadne, že by led měl sublimovat a tyto změny by měly být viditelné. Je však možné dobře odhadnout, že při teplotě nevystupující nad -30 stupňů v poledne bude sublimace probíhat nepozorovatelně pomalu. Následovat nyní bude zkoumání ve více barvách. Použita bude kamera na robotické ruce a snímat se bude pomocí barevných LED světel, tím vznikne barevný záběr se správnou expozicí. Ideální pak samozřejmě bude, pokud na podobné vrstvy narazí robotická paže i jinde a bude moci být proveden jejich průzkum.

Ilustrační foto...
Obr.: Přistávací noha u níž je vpravo nahoru vidět ony odhalené vrstvy, zde šedé barvy (ve stínu). NASA/JPL-Caltech//University of Arizona/Max Planck Institute; mozaika ugordan.

Úkolem robotické paže bude se také dotknout a hrábnout do povrchu poblíž sondy. To je úkol na následující dny. O výsledcích bude tým informovat na tiskové konferenci v úterý. Do té doby se v případě zajímavého objevu ozveme zase i zde.

Martin Gembec

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Evropská noc vědců 2006
Ilustrační foto...
Primera luz pro Gran Telescopio Canarias
Ilustrační foto...
Kometa 177P/Barnard
Ilustrační foto...
Jaké byly Perseidy 2007?
Ilustrační foto...
Militarizace vesmíru? Ano!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691