Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sonda Phoenix – různé pohledy

Další snímky sondy Phoenix z oběžné dráhy byly uveřejněny na dnešní tiskové konferenci. Tyto i další informace vám právě přinášíme.

Začněme snímky ze sondy MRO. Včera byl k dispozici pouze náhledový snímek Phoenixe na padáku. V bleskovce je sice uvedeno, že jde laicky vzato o nekvalitní záběr, avšak to bylo zatíženo i tím, že byl publikován co nejrychleji to šlo. Dnes byl uveřejněn tento snímek perfektně upravený a v celém kontextu. Jedná se podle mého názoru o jeden z nejhezčích pohledů na Mars z této sondy. Podrobněji k snímání tohoto záběru v předchozím článku.

Ilustrační foto...
Obr.: Sonda Phoenix na padáku. Desetikilometrový kráter v pozadí je ve skutečnosti asi 20 km za sondou, pohled je totiž téměř z boku. Mars Reconnaissance Orbiter, NASA.

Nyní již k dnešním záběrům. Uchvacující jsou především pohledy na Phoenix z oběžné dráhy. Na snímku najdeme jak sondu samotnou, tak její padák a krycí část, tak tepelný štít. A to vše rovnou v barvách!

Ilustrační foto...
Obr.: Fénix, tepelný štít a padák. Sondu tvoří středový kroužek s dvěma kruhovými solárními panely okolo. Vpravo dole vidíme skvrnu po dopadu tepelného štítu (štít je ta tmavší skvrnka), dole je padák a krycí štít. Mars Reconnaissance Orbiter, NASA.
Ilustrační foto...
Obr.: Padák vlevo a kopce na obzoru. Snímek kamery SSI sondy Phoenix, NASA.

Padák je vidět také na snímcích z povrchu. Vzhledem k tomu, že se jedná o předběžné panoramatické snímky a také proto, že se nachází poměrně daleko (asi 300 metrů), vypadá pouze jako bílá skvrna. Poněkud blíže, a zde není jasné, zda bude viditelný i z povrchových záběrů, leží tepelný štít. Vzdálen je asi 150 metrů a jak je patrné, po dopadu odhodil prach z povrchu a snad i vytvořil drobný kráter.

Vědecká část týmu je zdá se spokojena také se stavem robotického ramene a oblastí, v které plánují tuto robotickou paži použít. Za zmínku stojí, že robotická ruka byla pro dokonalou sterilizaci od pozemského prostředí zakryta fólií, která se ne zcela stoprocentně odsunula. Nicméně na rozbalení ruky to podle snímků nebude mít vliv. Povrch v okolí sondy je téměř prostý kamenů, což vědcům vyhovuje. Jejich cílem je nyní odhrabat povrchovou vrstvu prachu a najít případný led pod povrchem a ten analyzovat v hmotovém spektrometru. To je ideální scénář.

Ilustrační foto...
Obr.: 3D pohled na nejbližší okolí Fénixe, tzv. digging area, tedy oblast, kde se bude hrabat s robotickou paží. Vědci jsou rádi, že zde mají také prohlubeň mezi polygony. Tu najdete v levé horní části panoramatu, lépe vystoupí s brýlemi, které mají levé sklo červené a pravé azurové nebo zelené. Phoenix, NASA.

Doplňkovou zajímavou informací může být, že se nepodařil přenos dat z dnešního dne přes MRO. Z dosud nejasných příčin se přenos přerušil a UHF vysílačka se vypnula. Nepředpokládá se, že by to mělo nějaké závažné příčiny. Komunikace navíc může stejně tak probíhat přes Mars Odyssey, popřípadě a to už mluvíme o krajní variantě, přes Mars Express. Každopádně se nepodařil ranní přenos povelů, takže se bude muset nějakých pár hodin počkat.

Ilustrační foto...
Obr.: DVD s informacemi ze Země. Obsahuje několik set tisíc jmen lidí a dále nějakou literaturu. Phoenix, NASA.

Protože je sonda vybavena také meteostanicí, máme tu informaci o počasí od jejich kanadských správců: teplota momentálně kolísá mezi -80 a -30 stupni Celsia, vítr mírný severovýchodní 20 km/h, směrem k západu je náznak zvířeného prachu, jinak je atmosféra hodně čistá. Tlak je 8,5 hPa, jasno. Výrazná změna se nepředpokládá ani zítra, kdy bude navíc provedeno kontrolní měření atmosféry. Na námrazu (vodní či oxidu uhličitého) si budeme muset počkat do pozdějších týdnů, kdy Slunce klesne níže k obzoru, nyní máme polární den a teploty jsou příliš vysoké.

Martin Gembec

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
SETI@Home rozšiřuje
Ilustrační foto...
Astronomické částky
Ilustrační foto...
Start Cassini odložen
Ilustrační foto...
Apophis 8
Ilustrační foto...
Přednáška Dr. Stephena Hawkinga
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691