Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co víme o Erosu?

Ve vzdálenosti jeden a půl astronomické jednotky od Slunce obíhá malá planetka s krásným názvem Eros. Měla to štěstí, že se stala prvním asteroidem, který byl podroben detailnímu průzkumu pozemšťanů. Co nového o ní přineslo zářijové vydání časopisu Science?

Ilustrační foto... Sonda NEAR (Near Earth Asteroid Rendezvous) přejmenovaná v březnu na NEAR - Shoemaker (na počest významného planetárního geologa a astronoma Eugena Shoemakera, který tragicky zahynul při automobilové nehodě), pracuje na orbitální dráze kolem planetky 433 Eros již od 14. února letošního roku. Od té doby stačila pořídit přes 103 300 snímků jejího povrchu a také miliony měření chemického složení, struktury povrchu a rozložení hmoty uvnitř planetky.

Povrch planetky je pokryt množstvím drobných impaktních kráterů, jejichž průměr je zpravidla menší než jeden kilometr. Největší "dírou" na Erosu je 5,5kilometrový kráter posazený naproti ještě větší deprese s hloubkou zhruba deset kilometrů, jejíž tvar připomíná koňské sedlo. Svědectví o prudkém bombardování podává i velké množství různě roztroušených třiceti až stometrových balvanů, které představují vyvrženiny z prudkých srážek.

"Co je však zvláštní", tvrdí Joseph Veverka, profesor astronomie na Cornellově univerzitě a zároveň vedoucí dvou z pěti experimentů sondy NEAR, "pokud sleduji detailní snímky Měsíce, spatřím mnoho malých kráterů a pár roztroušených balvanů. V případě Erosu je to ale jinak: Pokud na něm rozlišuji detaily o velikosti osobního automobilu, vidím pouze několik kráterů, ale množství balvanů."

Přitažlivá síla Erosu je však tak slabá, že většina z bloků skal vyvržených během srážek, by měla nadobro opustit Erosův povrch. Úniková rychlost na této malé planetce je totiž tak malá, že už vykopnutý míč by ji lehce překonal a opustil její povrch. Vždyť průměrně urostlý člověk by zde vážil jen jako balíček burských oříšků!

Ilustrační foto...

Veverkův tým má pro nepřiměřeně velké množství balvanů dvě vysvětlení: Buď došlo dosud neznámým způsobem k vyvržení balvanů ze srážek velmi nízkou rychlostí, nebo byl jednoduše vyvržený materiál na dráze Erosu později připoután jejím gravitačním působením a dopadl zpět na povrch. Veverka však přiznává, že astronomové toho ví o impaktních procesech na tak malých tělesech s menší gravitací, jakým je Eros, jenom velmi málo.

Zvláštní je i skutečnost, že distribuce těchto balvanů není po celém asteroidu rovnoměrná. Velká koncentrace bloků se například vyskytuje v rozsáhlé prohlubně, západně od sedla desetikilometrové deprese. Rozmístění bloků také poukazuje na nižší hustotu ve vyšších severních šířkách.

Ilustrační foto...Co se týče chemického složení a zastoupení elementárních prvků v jejím nitru, víme, že planetka 433 Eros mohla být skvělým vzorkem původního materiálu naší sluneční soustavy. Eros totiž podle všeho neprošel žádnou tepelnou diferenciací ani segregací, která by vedla k přetavení a vytvoření železného jádra a kamenného pláště podobně, jako je tomu u Země.

"Můžeme říct, že Eros je nepozměněným asteroidem s homogenní strukturou, která nebyla nikdy rozdělena do kůry, pláště a jádra," tvrdí dr. Andrew F. Cheng z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory. Podle měření rentgenového spektrometru, který odhalil nízký podíl hliníku vůči hořčíku a křemíku, se Eros podobá spíše nejběžnějším jednoduchým meteoritům -- chondritům, což ostatně potvrzují i výsledky z infračerveného spektrometru.

Sonda NEAR, která nyní obíhá ve vzdálenosti 176 milionů kilometrů od Země se na orbitální dráze kolem Erosu pohybuje rychlostí téměř osm kilometrů v hodině. Už 26. října by se měla přiblížit až na šest kilometrů k povrchu planetky. Současné plány rovněž hovoří o tom, že mise bude dramaticky zakončena v únoru, kdy bude NEAR pomalu padat k povrchu planetky.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle Science a Cornell University  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rudý junior sílí
Ilustrační foto...
Bolid odpoledne 6. května 2000
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 18
Ilustrační foto...
Pamětní deska Arturu Krausovi odhalena
Ilustrační foto...
(Ne)tajemné záblesky gama
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691