Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sonda Phoenix během přistání

Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter pořídila unikátní záběr jiné sondy, která právě přistávala na Marsu, sondy Phoenix.

Připomeňme, že MRO je oběžnicí Marsu a má na své palubě dosud nejvýkonnější kameru na snímkovní povrchu v detailu až 0,25 metru na pixel (přístroj HiRISE). Již dříve jsme mohli sledovat snímky jiných sond na oběžné dráze (Mars Odyssey např. vyfotila Mars Express a naopak), stejnětak míst přistání jiných kosmických sond na Marsu (Vikingy, Mars Pathfinder i Mars Exploration Rovers - Spirit a Opportunity). Posledním a přiznejme si na rovinu, nejbáječnějším počinem, je vyfotografování sondy Phoenix během přistání v noci na 26. května 2008.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek Fénixe na Padáku, upravil Marco di Lorenco.

Hlavním přínosem nové detailní kamery je možnost detailně studovat povrch Rudé planety. Nicméně ukazuje se, že pro veřejnost je neméně zajímavý fakt, že lze velmi dobře detekovat na povrchu výrobky lidstva. Je zajímavé, že se tým sondy MRO vůbec rozhodl vyfotografovat Fénixe ještě při přistání. Úkol to byl natolik složitý, že samotný manažer projektu Phoenix prohlásil, že to považoval spíše za bláznivou myšlenku, než reálnou možnost. Sám vedoucí projektu MRO přiznal, že šance na zachycení sondy viděli na 20 až 40 procent.

Snímek zachycuje sondu Phoenix ještě uzavřenou v ochranném obalu na padáku. Vzdálenost od MRO byla přibližně 310 km, výška Phoenixe nad povrchem přibližně 12,5 km. Oproti klasickému snímání kolmo k povrchu byla kamera HiRISE namířena 64 stupnů od kolmého směru, tedy téměř vodorovně. Rozlišení na snímku je 0,76 metru na pixel. Snímek, který zde vidiíte je mírně upravená verze. Padák byl potmaven, aby na něm vynikly detaily, povrch naopak zesvětlen. Porovnat můžete se zdrojem.

Ilustrační foto...
Obr.: detail předchozího snímku, upravila Emily Lakdawalla.

Snímek si můžeme vychutnat díky odvaze a schopnostem pracovníků JPL a Univerzity v Arizoně. (Sondu má nastarosti Laboratoř tryskových pohonů (JPL) při NASA, kameru HiRISE Univerzita v Arizoně).

Podle údajů ESA se o fotografie z přistání pokoušel i Mars Express - kamerou HRSC (vysokorozlišující kamera) a přístrojem SPICAM (ultrafialový a infračervený spektrometr). Výsledky mi nejsou známy. Každopádně je zajímavé, že nad místem přistání v danou chvíli prolétala americká sonda Mars Odyssey, která zprostředkovala onen přímý přenos, známý z videa z kontrolní místnosti, dále Mars Reconnaissance Orbiter, která sondu Phoenix vyfotografovala a pořizovala záznam dat pro případ selhání Odyssey a konečně i evropský Mars Express, který též byl k dispozici v případě selhání amerických sond a podle všeho sám snímkoval.

Martin Gembec

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jarní Messierovský maraton
Ilustrační foto...
Demonstrátoři ve ValMezu
Ilustrační foto...
MRO jak ho neznáte
Ilustrační foto...
Instantní galerie 24 – Expedice 14
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 36
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691