Studentský experiment z ČR
Tým z České republiky se účastní projektu BEXUS vyhlášeným ESA na přelomu roku. Během letu stratosferického balónu BEXUS bude pomocí moderního detektoru poskytnutého UTEF ČVUT v Praze zaznamenávat kosmické záření.
Dnes a denně jsme vystavováni radiaci. Částicové záření se nachází všude kolem nás aprochází dokonce i námi samotnými. O jeho výskytu však neměl až do konce 19.století nikdoani ponětí. Uplynula ještě dlouhá doba od první detekce přirozené radiace, než bylzaznamenán i nepozemský původ těchto částic. K tomuto objevu došlo roku 1912, kdyrakouský vědec Viktor Hess během letů horkovzdušnými balóny s vlastnoručně sestavenýmelektroskopem zjišťoval intenzitu radiace v závislosti na výšce. Jedním z míst, kde došlo kvypuštění takového balónu byla i naše vlast, konkrétně okolí Hradce Králové. Od těchtoprvních krůčků uplynulo již téměř celé století, jež zásadně přispělo k rozvoji poznání v tétooblasti. Objev rakouského vědce také přispěl ke vzniku nové vědní disciplíny – fyziky vysokýchenergií (nazývané též částicovou fyzikou), v rámci níž se fyzika kosmického záření dočkalapatřičného experimentálního zázemí. Hlavním evropským centrem podílejícím se nyní navýzkumu částicové fyziky je CERN, jehož část se nachází hluboko pod základy švýcarskéŽenevy. Naše snaha o analýzu kosmického záření ve stratosféře je založena na použitídetektoru vyvinutého právě zde. Jedná se o zařízení složené z hybridního pixelovéhodetektoru typu Medipix2/Timepix (vyvinut v CERNu, Švýcarsko) spojeného s malým čítacímUSB rozhraním (vyvinutém v Ústavu technické a experimentální fyziky (UTEF), ČVUTv Praze). Toto propojení umožňuje detektor použít i ve spojení s klasickým PC a je téžvhodné pro případ nutné kompaktnosti a nízké hmotnosti. Obě zmíněné části jsou klíčové pronáš studentský projekt, jehož vypuštění je plánováno na začátek října 2008. Veškeré finančnívýdaje související s vlastním vypuštěním stratosférického balonu BEXUS jsou hrazenyspoluprací Švédské a Německé kosmické agentury (SNSB a DLR), sdružených v organizaciEUROLAUNCH, a Evropskou Kosmickou Agenturou (ESA). | |  | Obr.: Průběh vypouštění raketového (REXUS) a balónového (BEXUS) experimentu. |
| | | |
Návrh našeho projektu jsme zaslali v závěru roku 2007 do ESA. Začátkem března jsmenáš návrh představili na BEXUS workshopu v nizozemském ESTECu (European SpaceResearch and Technology Centre) a úspěšně prošli do užšího výběru. Koncem dubna proběhlna raketové základě ESRANGE v Kiruně ve Švédsku tzv. tréninkový týden. Týden bylvěnován zajímavým přednáškám o dané problematice a konzultacím s příslušnými odborníkyna základě prezentace našich pokroků a plánů na tzv. PDR (Preliminary Design Review –předběžné uspořádání experimentu). Následně jsme byli provedeni prostory, ve kterých budeprobíhat dokončování a umísťování zařízení do gondoly při finálních přípravách na vypuštěníbalónu. V současné době se soustředíme na vypracování tzv. CDR dokumentu (CriticalDesign Review – přesné a detailní zpracování experimentu). Během letních prázdnin budemepracovat na sestavení a testování zařízení v simulovaných podmínkách odpovídajících výšceplánovaného letu – tedy 30 km (do teploty až -70°C a tlaku jednotek kPa). V této výšce pakbude naše zařízení během vlastního letu po dobu asi 2-5 hodin detekovat kosmické záření sezaměřením na částice s energií v rozsahu 10-100 keV. Přejte nám tedy úspěšný let!
19.05.2008 | Zdroj: TimePiX@Space IAN.czIAN.cz
|