Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak dál s Marsem?

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku chystá na říjen zásadní změnu strategie výzkumu červeného souseda. Finální zpráva sice dosud publikována nebyla, nicméně několik základních trendů je už nyní více než zřejmých.

Ilustrační foto...Ambiciózní program výzkumu Marsu pod americkou taktovkou dostal na sklonku minulého roku několik pořádných ran. Nedostatek financí, testů i komunikace mezi jednotlivými týmy vedl k trapné ztrátě hned tří výprav: Mars Climate Orbiter doplatil na přepočet jednotek, Mars Polar Lander na softwarovou chybu a u penetrátorů Admudsen a Scott bylo tolik chyb, že neměly do vesmíru letět vůbec. Vize o tom, jak už v roce 2007 budeme na vlastní oči studovat horniny z Marsu, tak vzala definitivně za své.

Jak přesně bude nová strategie NASA vypadat, zatím nevíme. Některé priority však nastínila třídenní červencová konference v texaském Houstonu "Concepts and Approaches for Mars Exploration", kde zaznělo na sto padesát odborných referátů.

Ruku na srdce, mnohé z nich nebyly nijak zajímavé: Konstruktéři se většinou omezili na popis nějakého bezesporu důležitého detektoru, který by třeba možná někdy nějak mohl snad letět k Marsu. Pár příspěvků se však pokusilo nastínit budoucnost výzkumu planety jako takové.

Je evidentní, že studium Marsu rozhodně není a nebude jednoduché. Po fatálních nehodách výprav programu Mars Surveyor 1998 se původní, přehnaně optimistický plán vedení NASA, o začátku přepravy vzorků hornin planety do pozemských laboratoří v roce 2003 sesypal jako domeček z karet. Samozřejmě i dnes existují skupiny vědců, kteří předpokládají jenom malé zdržení původního harmonogramu. Za všechny jmenujme především Francouze, jejichž agentura CNES byla jedním z partnerů NASA. Řada amerických vědců zase argumentuje tím, že na Zemi disponujeme mnohonásobně citlivějšími detektory, které na Mars jen tak nedopravíme. Proto se jim zdá nezbytné, přivést vzorky hornin co nejdříve.

Šance na úspěch této lobistické skupiny je však malá. Je totiž nezbytné podotknout, že jedna jediná výprava, která nám na Zemi dopraví jeden, nejvýše dva kilogramy kamení, vyjde na něco mezi půl a jednou miliardou dolarů -- z kapes amerických daňových poplatníků. Proto je nesmírně důležité vybrat místo, odkud si tento drahocenný náklad vyzvedneme, s nejvyšší zodpovědností a potenciální vědeckou atraktivitu tak vyšroubovat na maximum. Pravděpodobně se tak v následujících dvou desetiletích dočkáme těchto pěti základních kroků:

  1. Celkový průzkum Marsu, který se zaměří na roli vody v minulosti i současnosti planety, a identifikuje tak místa vhodná pro další důkladné studium.
  2. Studium vybraných oblastí se zaměřením na geologii, mineralogii, chemické složení, stejně jako na výskyt prchavých sloučenin a organických molekul.
  3. Výsadek biologických experimentů, které na místě provedou patřičné rozbory a pokusí se identifikovat stopy po současné i minulé existenci živých organismů.
  4. Návrat vzorků na Zemi, jenž umožní dokonalejší výzkum organických sloučenin a ověří závěry předcházejících robotizovaných výprav.
  5. Výprava člověka, která jako jediná zaručí důkladný výzkum neobvyklých míst či oblastí nedostupných pro dálkově řízené výpravy.
Stejně tak zůstává evidentní, že hlavní roli v dalším výzkumu nadále sehrají Spojené státy. Evropa i Japonsko sice mají svá želízka v ohni, avšak dostatečným potenciálem -- finančním i vědeckým -- disponují pouze Američané. Ostatně byli to právě oni, kteří i v minulosti udávali tempo.

K první a dnes již víme, že chybné změně strategie došlo v roce 1996. Pod tlakem řady událostí a přehnaného optimismu ze strany vedení NASA vznikl pocit, že důkladný průzkum Marsu může být výrazně levnější a rychlejší, než jsme si do té doby mysleli. Tuhle představu ostatně potvrdil i velkolepý úspěch Pathfinderu v létě 1997. Nehody z loňska, stejně jako odepsaný koncept výprav pro rok 2001 a 2003, ale přišly na miliardu dolarů a čtyři roky práce...

"Pomalu, jistě a dráž" -- takové asi bude nové krédo americké kolonizace sousední planety, jejíž detaily budou oznámeny již během několika málo následujících týdnů. Některé kroky z výše nastíněného postupu se už realizují: Mariner 9, oba Vikingové a Mars Global Surveyor skvěle zapadají do první fáze. (Zcela ji však splnit nedokázaly.) Stejně tak přistávací moduly Viking a Pathfinder se Sojournerem můžeme zařadit do druhého logického kroku.

V několika následujících oknech, které se -- jak známo -- otevírají každé dva roky, se tak dočkáme především nových umělých družic a dálkově řízených výsadkových modulů. Kdy přesně se dobereme až k přepravě cenných hornin, je nyní ve hvězdách. Zdá se totiž, že na to prostě se současnou technikou nemáme. Respektive máme, ale šance na úspěch není příliš velká. Snad až někdy po roce 2010.

No a kdy se k Marsu vydají lidé? Tak to už nelze vůbec odhadnout. Reálný je však letopočet 2020 a více. Dokonce se může stát, že ho na planetě neuvidíme vůbec. Třeba sondy skutečně narazí na živé, byť značně primitivní organismy. Kosmická loď s člověkem na palubě, kterou nelze v principu nijak sterilizovat, by se pak stala nesmírným rizikem pro oba světy. Pozemšťany by mohly nakazit Marťané, Marťany zase pozemšťané.

Jiří Dušek

| Zdroj: Spacer.Com a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mars Global Surveyor má problémy
Ilustrační foto...
Kongres IAC bude hostit Praha
Ilustrační foto...
Výročí objevení Pluta a C.W. Tombaugh
Ilustrační foto...
Planeta Země
Ilustrační foto...
Titan - díl sedmý a poslední (Kryovulkanismus a
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691