Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 50

V O svícení 19 jsme vás seznámili se situací Těšínské hvězdárny. Po dlouhé době naše snaha slavila částečný úspěch.

Asi největším úspěchem byla dohoda s Těšínskou nemocnicí, jejíž tři „bachraté“ lampy byly otočeny směrem ke kopuli hvězdárny a oslňováním rušily pozorování. Po krátkém jednání nám nemocnice vyšla vstříc a to tak rychle, že jsem nestačili ani pořídit srovnávací fotografie pro fotometrii. Za ochotu a snahu děkujeme Těšínské nemocnici!

Ilustrační foto...
Obr.: Tyto lampy už neruší...

Dále jsme se pokusili jednat s Kauflandem, jehož parkoviště je asi největším místním lokalizovaným zdrojem světelného znečištění.Bohužel ani po dvou pokusech se nám z Kauflandu nikdo neozval:

Dobrý den, jménem Těšínské hvězdárny bychom vás chtěli požádat o spolupráci při řešení následujícího problému.

Vaše těšínská provozovna se nachází nedaleko od kopule Těšínské hvězdárny. Parkoviště přiléhající k vaší provozovně je osvětleno docela silnými lampami, které v noci ruší pozorování na hvězdárně. V příloze přikládáme pohled z hvězdárny, i s fotometrickou analýzou dat, kde je vliv osvětlení parkoviště zřetelnější. Nutno ale podotknout, že na fotografii se situace nejeví až tak špatná, neboť je focena v noci 25.1.2008, kdy bylo naše území mezi dvěma frontami, které atmosféru značně vyčistily. Prašnost v letních měsících, nebo lehké zimní opary celou situaci několikanásobně zhoršují a přidané světlo ještě více zhoršuje už tak špatnou situaci.

Předem je nutno říci, že zcela chápeme potřebu kvalitního osvětlení parkoviště a v době, kdy se po něm pohybují nakupující a v tuto dobu je zcela na místě. Také víme, že nesvítíte celou noc, ale v pozdních nočních hodinách osvětlení vypínáte, což oceňujeme a za což vám děkujeme. Chtěli bychom vás požádat, zda by bylo možné tento interval, kdy je osvětlení vypnuto rozšířit, zejména směrem k večerním hodinám, neboť právě v tu dobu k nám na pozorování pro veřejnost dochází nejvíce návštěvníků. Námi navrhovaná změna přinese nejen zlepšení našich pozorovacích podmínek, ale vám také finanční úsporu.

Děkujeme

Za Těšínskou hvězdárnu Bc. Martin Podžorný a Jan Kondziolka

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Obr.: Analýza jasu předchozího snímku
Ilustrační foto...

Situace hvězdárny je nelehká nejen díky okolní zástavbě, ale i divadlu, na jehož budově se nachází. V O svícení 19 jsme informovali, že do kopule svítí silný reflektor, původně osvětlující nápis "Těšínské divadlo". Nějakou dobu po zvěřejnění předchozího článku byl reflektor sklopen a problém vyřešen. Bohužel problém nastal znovu, ale po znovuurgování se situace opět zpravila. I Těšínskému divadlu děkujeme za snahu a ochotu.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled z kopule
Ilustrační foto...
Obr.: Levý reflektor osvětlující nápis svítí směrem doprava vodorovně, míří přímo do kopule

Později do redakční pošty ještě dorazily od následující snímky s tímto komentářem:

Logistické centrum obchodního řetězce Kaufland se nachází na okraji Olomouce ve směru na Přerov. Osvětlení parkoviště pro nákladní automobily je realizováno šesti sloupy kdy na každém z nich jsou 4 reflektory mířící přímo vzhůru a nad nimi se nachází odrazná zrcadlová deska. Světelný tok reflektorů však značně vyzařuje okolo odrazných desek což je patrné na první pohled. Při nízké oblačnosti je i ze vzdálenosti několika kilometrů vidět nad logistickým centrem světlý mrak s jasnými obrysy desek.

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Obr.: Obrazce vrhané na nebe, resp. mraky
Ilustrační foto...
Obr.: Zodpovědné lampy
Ilustrační foto...

Protože Kaufland odmítá komunikovat, nepodařilo se mi jeho reakci na toto získat. Snad jako odpověď a pro utvoření si obrázku poslouží následující odkaz.

Minulé díly O svícení

Jan Kondziolka, Jiří Dvořák

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nad svícnem je tma!
Ilustrační foto...
Máte rádi staré hvězdárny?
Ilustrační foto...
Kto objavil Perseidy II
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 odstartoval
Ilustrační foto...
Spirit a Opportunity: Další zima na krku
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691