Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Phoenix Mars Lander – raketové motory místo airbagů

K planetě Mars se blíží další přistávací pouzdro, o němž si podrobnosti můžete přečíst v předchozím článku. Hloubavější čtenáře ale možná zarazí, proč se konstruktéři po několika úspěšných přistáních pomocí airbagů přiklonili opět k raketovým motorům.

Podobně jako u dvojice sond Viking 1 a 2 v roce 1976, použije přistávací pouzdro sondy Phoenix při závěrečném sestupu raketové motory. Důvod je jednoduchý: takový přistávací systém váží méně než těžké airbagy, které byly použity u předchozích landerů – Mars Pathfinderu a roverů Spirit a Opportunity, a zbude tak více užitečné váhy pro vědecká zařízení (ve skutečnosti obsahoval přistávací systém s airbagy raketové motory rovněž, ale ty se zažehly pouze na krátkou chvíli, těsně před nafouknutím airbagů). Poměř váhy vědeckých přístrojů k celkové startovní váze tak je u Phoenixu větší než u všech předchozích sond, které kdy přistály na Marsu.

Airbagy byly na předchozích sondách použity hlavně kvůli bezpečnosti přistání; použití raketových motorů má pochopitelně svá rizika. Konstrukčně se přistávací zařízení Phoenixu podobá systému použitému u Mars Polar Landeru, který se v roce 1999 po navedení do atmosféry již neozval… Inženýři po tomto neúspěchu odhalili jeho slabé místo, a identifikovali rovněž mnoho dalších potenciálních problémů.

Ilustrační foto...
Obr.: Phoenix Mars Lander přistává na povrchu Marsu (umělecká představa).

Od 70tých let ale vývoj přeci jen pokročil. Zatímco u Vikingů se rychlost sestupu řídila plynulou změnou výkonu třech hlavních motorů a orientaci zajišťovaly menší korekční motorky, u Phoenixu byla použita varianta mnohem spolehlivější a odolnější vůči poruše. Na spodním obvodu je umístěno dvanáct motorů, které mohou být pouze ve dvou stavech: zapnuto/vypnuto. Vhodnou kombinací krátkých pulsů tak bude řízen sestup i orientace.

Doufejme, že se inženýrům opravdu podařilo odhalit všechny mouchy z Mars Polar Landeru a popřejme Phoenixu soft touchdown.

Petr Scheirich

| Zdroj: Phoenix Mars Mission IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Echion aneb Potíže s Trojskou válkou
Ilustrační foto...
Jak Ježíšek nakupuje větší dalekohled?
Ilustrační foto...
Spirit a Opportunity: Další zima na krku
Ilustrační foto...
Kvark-gluonové plazma aneb Malý třesk
Ilustrační foto...
Nový úlovek v gama síti
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691