Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Meteorit bez rodokmenu?

Nechci vypadat jako věčný rejpal, ale nedá mi to... Je to pár čísel novin zpět, kdy jsem si v úvodníku postěžoval na velmi vlažný přístup novinářů k zajímavým astronomickým událostem na straně jedné a naopak ochotu popularizovat kde jakou obskurní sektu na straně druhé. Bohužel, jak už to chodí, celá věc je poněkud složitější. On je totiž problém často i na naší straně fronty: mezi profesionálními astronomy.

Ilustrační foto...Z důvěryhodných zdrojů vím o řadě případů, kdy novináři skutečně projevili ochotu spolupracovat s profesionály. Často však narazili na zcela nepřijatelné podmínky -- to v lepším případě. Noviny, časopisy, rozhlas i televize nemohou z principu šířit zcela rigorózní informace na úrovni článku v odborném, recenzovaném časopise. Vždy je nezbytné provést jakousi zkratku, podstatu objevu či zajímavého pozorování popsat několika i pro laika smysluplnými větami.

Ještě horší je ale okamžik, kdy patřiční odborníci z různých důvodů hrají roli "mrtvého brouka". Účinnou a na první pohled nenapadnutelnou výmluvou může být nedostatek času, ne zcela uzavřený výzkum nebo čekání na vydání příspěvku v recenzovaném časopisu. Věda si žádá své a na popularizaci výsledků už nemusí zbývat síla ani chuť...

Právě tohle však považuji za velmi nebezpečný moment. Domnívám se totiž, že skutečně dobrý odborník musí zvládnout popsat svoji práci a z toho plynoucí výsledky i obyčejnému laikovi, kterého náhodou potká na ulici. Už jenom proto, že i anonymní chodec ze svých daní přispívá "na jeho vědu". (Nechejme stranou jak moc.) Navíc by měl o své práci průběžně informovat i širokou veřejnost.

Samozřejmě -- v tomto případě -- je tu velký problém právě na straně klasických médií, které nedisponují dostatkem prostoru (a mnohdy ani zájmu). Už řadu roků však existuje neomezený Internet... Ostatně stránky většiny odborných pracovišť celého světa, včetně univerzit jsou toho názorným příkladem. Kde jaká drobnost, malý krůček v dlouholetém výzkumu doprovází nejméně rozsáhlá tisková zpráva, často s podrobným materiálem či průběžně doplňovanou diskusí. Čtenář se mnohdy neubrání dojmu, že se o "takové blbosti" snad ani nemuselo psát.

Zdá se, že muselo. Jakmile se totiž spustí patřičná kampaň v odborných kruzích, stačí krůček, aby se o daný problém začal zajímat některý "z vědeckých" novinářů větší tiskové agentury. Plamínek přeskočí -- informace se objeví na známé www stránce (rozuměj CNN, ABC, MNBC, BBC...) a odtud pak s velkou pravděpodobností putuje i do klasických novin, časopisů, rádia či televize. Všimli jste si například, jak rády české noviny přebírají astronomické zprávy ze světa, i když mají často po ruce české, mnohdy lépe obeznámené odborníky?

Ale abych si vzal na mušku jeden konkrétní případ. Počátkem května došlo nad Českou republikou k výjimečnému úkazu: Průletu jasného bolidu, který doprovázel pád nejméně tří kusů meteoritů. Díky několika videokamerám a stovkám náhodných pozorovatelů se podařilo spočítat jeho dráhu jak v atmosféře, tak i v kosmickém prostoru, a vzhledem k rychlému nálezu zorganizovanému pracovníky ostravské hvězdárny navíc doplnit důkladným chemickým rozborem vesmírných kamenů. Teprve po šesté v historii naší planety jsme tak získali meteorit s rodokmenem.

Bohužel po několika málo dnech, kdy dění sledovaly noviny i televize, zapadla celá událost do zapomnění. Kde se stala chyba? Myslím, že na té "naší" straně. Tiskové zprávy, rozbory a popis dalšího dění, to vše v češtině a zcela samozřejmé angličtině, by určitě vydaly na jednu pěknou www adresu. Místo toho se několik málo informací choulí zapomenuté ve struktuře stránek několika našich institucí, samozřejmě pouze v českém, pro drtivou většinu obyvatel naší planety nic neříkajícím, jazyce: na stránkách instantních novin, ostravské hvězdárny a astronomického ústavu v Ondřejově. Jinak není po celé události ani vidu, ani slechu...

Pořad, který už několik měsíců provozuje ostravské planetárium -- tedy Kameny z vesmíru -- informační vakuum jenom stěží nahradí. Nanejvýš tak v okruhu několika desítek kilometrů.

Možná se ale mýlím. Možná odborníci studující meteorit i jeho fenomenální průlet zemskou atmosférou již podrobnou prezentaci chystají. Už jenom proto, aby ostatním kolegům ukázali, jak se to má správě dělat. Zatím třeba na to nebyl čas, ale až se začne o meteoritu z 6. května mluvit na odborných konferencích, objeví se rozsáhlé informace alespoň na tom "obyčejném" Internetu. Jedna z nejvýznamnějších astronomických událostí konce dvacátého století si to bezesporu zaslouží.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Útok na asteroid
Ilustrační foto...
Recenze: kniha Elegantní vesmír
Ilustrační foto...
Stardust bezpečne doma
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl první
Ilustrační foto...
Rádio pro celý... Spojené státy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691